E-learning pri navrhovaní oceľových konštrukcií
Galéria(3)

E-learning pri navrhovaní oceľových konštrukcií

Partneri sekcie:

Čoraz častejšie sa presadzujú textové výukové materiály na internete. Príkladom môže byť informačný systém AccessSteel, ktorý umožňuje navrhovať oceľové a oceľobetónové konštrukcie aj tým, ktorí sa využitiu ocele v stavebníctve až doteraz nevenovali.

Internetové rozhranie projektu AccessSteel podporuje základné rozhodovanie investorov, tvorbu architektov a koncepčný i podrobný návrh konštrukcie statiky. Materiály obsahujú 1 697 textových strán, ktoré sú usporiadané do 234 súborov. Architektov projekt sprevádza po architektonicky zaujímavých a odvážnych aplikáciách moderných oceľových konštrukcií.

Prehľadné usporiadanie a kontakty
Pri predbežnom návrhu sú uvedené základné konštrukčné a ekonomické údaje. Učebné texty pre statikov sú založené na súboroch s výučbovými vývojovými diagramami. Vývojové diagramy umožňujú prehľadné oboznámenie s postupom návrhu, upozorňujú na možné overenia spoľahlivosti podľa jednotlivých článkov noriem, informujú o podrobnom riešení a oboznamujú s terminológiou a značením v dokumentoch. Výučbové materiály sa prezentujú klasicky v textovej forme v súboroch Adobe Acrobat s príponou pdf.

Odkazy prinášajú ľahký prístup k ďalším doplňujúcim informáciám NCCI (Non-Conflicting Complementary Information), ktoré kompletizujú v norme zostručnené texty formou komentárov. Tabuľky umožňujú (okrem iného) ľahkú klasifikáciu valcovaných otvorených prierezov za bežnej i zvýšenej teploty a stanovenie teploty požiarne nechránených a chránených prvkov a súčiniteľa vzpernosti za zvýšených teplôt. Postup riešení, vytýčený vo vývojových diagramoch, sa dokumentuje na riešených príkladoch. V dvanástich interaktívnych riešených príkladoch (v materiáloch uvedených iba v angličtine) možno vstupy modifikovať podľa požiadaviek užívateľa.

Koncepcia vzdelávania na internete nielen pre študentov

V rámci európskeho výučbového projektu eQUESTA, čo je akronym pre Electronic, Quality Assured, European Steel Training and Assessment for Steel Design and Construction, programu EÚ Leonardo da Vinci, sa pripravuje koncepcia internetového vzdelávania v navrhovaní a výrobe oceľových stavebných konštrukcií. Partnermi projektu sú Steel Construction Institute a Institution of Structural Engineers z Veľkej Británie, Britt Engineering Ltd a Technical University of Timişoara z Rumunska, University of Zagreb z Chorvátska a ČVUT v Prahe. Na základe otázok sa v uvedených krajinách uskutočnila vyhodnocovacia štúdia. Po rozbore záujmu uchádzačov o vzdelanie boli záujemcovia rozdelení do troch cieľových skupín: asociačnej (ako urobiť), poznávacej (o princípe fungovania) a situačnej (ako diskutovať).

Štúdia ukázala, že v oblasti navrhovania a výroby konštrukcií prevažujú záujemcovia o poznávaciu funkciu. Uchádzači o vzdelanie v oblasti stavebných oceľových konštrukcií sú motivovaní osobným záujmom a profesiovými nárokmi, majú záujem o internet s overením úrovne poznania, požadujú zhrnutie na konci každého výučbového modulu, predpokladajú tradičné vstupy, napríklad učebné texty a komentáre k prednáškam, sú si istí potrebou prehĺbenia poznatkov v oblasti podkladov noriem, ale neočakávajú veľký efekt internetového vzdelávania.

Na základe štúdie sa definovali požiadavky na vhodné elektronické nástroje. Za najvhodnejší sa považuje prevádzkovo nenáročný vstup používateľov založený na internetovom prehliadači. Lekcie budú založené na prezentáciách MS PowerPoint a videosekvenciách, ktoré budú doplnené zvukom a obrázkami. Pre materiály sa zvolila platforma MS Live Meeting. Pre pilotné lekcie sa na základe záujmu odbornej verejnosti v krajinách účastníkov projektu vybrala oblasť viacpodlažných konštrukcií.

Najväčší záujem bol o lekcie: Úvod do európskych návrhových noriem, Koncepcia prútových sústav, Zaťaženie, Stabilita, Imperfekcia, Analýza konštrukcie, Návrh oceľobetónových nosníkov, Návrh oceľovobetónových stĺpov a výstuží, Požiarny návrh, Navrhovanie spojov, Seizmický návrh a Výroba a montáž. Multimediálne materiály sa v rámci projektu pripravujú v angličtine. Ich lokalizácia do európskych národných jazykov sa predpokladá v roku 2010. Lekcie majú šancu prepojiť vhodné materiály výstupov výučbových projektov na podporu navrhovania oceľových konštrukcií, ktoré sú na internete už dostupné, ako napríklad AccessSteel, SteelCal, CeStruCo, SSEDTA, SEFIE, DIFISEK+ a NFATEC.

prof. Ing. František Wald, CSc., prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., Ing. Karel Mikeš, PhD.
Foto: www.access-steel.com

Autori pôsobia na Katedre oceľových konštrukcií Stavebnej fakulty ČVUT v Prahe.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.