Šikovný dom z lodných kontajnerov

image 83699 25 v1

Prekvapujúco malý, a pritom taký priestranný! Presne taký je nízkorozpočtový dom postavený z lodných kontajnerov, ktorý pochádza od architektov zo štúdia 2A Design a ktorý si vyslúžil v poslednom čase veľkú publicitu a obdiv laickej i odbornej verejnosti.

Na predmestí blízko francúzskeho sídla Rennes sa nachádza dom stojaci na maličkom pozemku, ktorý bol pôvodne 1,5 metra nad úrovňou ulice. Autori projektu sa museli popasovať s požiadavkami, ktoré trápia mnohých investorov a najmä mladé rodiny – dom musel byť pokiaľ možno čo najlacnejší a na skutočne skromnom pozemku. Napriek tomu sa však budúci obyvatelia nechceli vzdať pohodlia ani estetiky – napokon, ako inak by sa vo svojom vlastnom domove mohli cítiť príjemne?

Architekti sa rozhodli využiť jednu z najekonomickejších alternatív dnešných stavieb – lodné kontajnery od B2 Ecodesign concept. Samotný dom bol vopred prefabrikovaný v továrni, následne presunutý na pozemok a dokončený v rámci veľmi krátkeho času – za približne tri mesiace! Veľkým šťastím bolo, že rozmer kontajnerov sa zmestil presne na rozlohu pozemku.

Stavba je rozdelená na tri úrovne. Každé podlažie poskytuje 100 m² pozemku. Vďaka atypickej dispozícii je dosiahnutý netradičný tvar domu. Moderný vzhľad mestskej vily je podčiarknutý geometrickým dizajnom a bielou farbou.

Na prízemí, ktoré je čiastočne zasadené pod zemou (v zadnej časti) sa nachádza garáž na dve autá, vchod a technicky zamerané priestory (krajčírske štúdio a práčovňa). Nad prízemím sa nachádza podlažie slúžiace ako spoločenský priestor – obývačka s pohodlným sedením a intímny priestor – dve spálne. Dve zasklené fasády smerujú jedna k ulici a druhá smerom do záhrady, kde prostredníctvom schodíkov prechádza do latkovej terasy.

Na najvyššom poschodí sa nachádza kúpeľňa a rodičovská spálňa, pričom podstatnú časť tohto podlažia tvorí terasa, ktorá poskytuje súkromie, krásne výhľady na okolitú prírodu a čerstvý vzduch. Veľká terasa plná rastlín takmer plnohodnotne nahrádza absentujúcu záhradu. Dom je príkladom toho, že pri kreatívnych a funkčných riešeniach je možné vyčariť za málo peňazí a na malom pozemku veľa hudby.

Prehľad:

Architektonické štúdio2A Design
Lokalita35230 Orgères, Francúzsko
SpoluprácaBet HAY
Plocha125 m²
Rok realizácie2015

Text: Anna Martausová
Foto: 2A Design / Josué Gillet
Zdroj: archdaily.com

Komentáre