image 77319 25 v1
Galéria(15)

Rakúsky dom v perfektnom súzvuku s okolím

Načrtnime si situáciu – vlastníte pozemok v oblasti, ktorá je typická svojou rázovitosťou, architektúrou a tradíciami. Chceli by ste si postaviť dom, v ktorom by sa spájala funkčnosť s moderným dizajnom, no zároveň nechcete narušiť celkový vizuál okolitej lokality. V našich zemepisných šírkach sa s takýmto problémom môžeme stretnúť vo viacerých rázovitých krajoch, ktoré dýchajú históriou.

1
2
3
4
5
6
7
8

Ak neberieme do úvahy priamo národné pamiatky, kde je výstavba komplikovanejšia vzhľadom na ochranu (Vlkolínec, Čičmany a podobne), ešte vždy nájdeme mnoho miest, kde stavať síce môžeme, avšak očakáva sa (najmä zo strany ostatných obyvateľov), že svojou novostavbou nenarušíme (ani nezničíme) celkový charakter lokality.

Ak aj vás bolia oči pri pohľade na vyčnievajúce neestetické stavby zasadené do rázovitého kraja a radi hľadáte síce náročnejšie, no o to kvalitnejšie a k prostrediu ohľaduplnejšie riešenia, istotne vás poteší projekt rakúskeho architektonického štúdia Mostlikely, ktoré bolo poverené neľahkou úlohou – postaviť moderný, plne funkčný dom, ktorý by svojím charakterom zapadal do danej oblasti a zároveň by vyhovoval vysokým požiadavkám dnešnej doby (či už z hľadiska dizajnu, alebo technického riešenia).

Malá dedinka Going am Wilden Kaiser je jednou z rázovitých oblastí rakúskeho Tirolska a nachádza sa vo vyhľadávanom okrese Kitzbühel. Vzhľadom na miestnu zástavbu a nádhernú prírodu, ktorá je lákadlom pre turistov v zime aj v lete, bolo potrebné dom navrhnúť tak, aby už z diaľky lahodil každému oku a nenarúšal komplexný zážitok z tradičných hodnôt, na aké sa v tomto kraji kladie špeciálny dôraz.

Architekti sa preto rozhodli postaviť „drevený“ dom, ktorý vďaka svojej členitosti napriek pomerne veľkému objemu nepôsobí rušivo, ale kompaktne, a zapadá do miestnej zástavby. Odborníci sa spolu s majiteľom zhodli na tom, že typovo by mala byť stavba skôr stodolou ako klasickým rodinným domom. Tento názor sa stal hlavnou myšlienkou celého projektu – napokon, stavba je tak aj nazvaná – The Barn (Stodola). V tomto prípade teda nešlo (ako zvyčajne v podobných oblastiach) o rekonštrukciu starej stodoly, ale paradoxne o vybudovanie novostavby, ktorá by svojou štruktúrou a povahou pripomínala tradičné stodoly typické pre danú lokalitu.

Stavba je postavená v miernom svahu a materiálovo je založená na spojení betónu, dreva a skla. Vďaka spolupráci architekta Marka Neunera so sochárom Stefanom Buxbaumom sa podarilo vytvoriť jedinečnú betónovú fasádu zloženú z panelov, ktoré sú dekorované naturálnymi motívmi s cieľom evokovať tradičné prírodné danosti lokality (napríklad púpavový kvet).

Interiér je jednoduchý, prevláda v ňom priznaná konštrukcia v podobe nahého betónu a drevených trámov či obkladu. Minimalistická je najmä kuchyňa a kúpeľňa, obývaciu časť dopĺňa pohodlná sedačka a pestrý koberec. Priestor je otvorený, kuchyňa je priamo prepojená s obývačkou a jedálňou. Oceľové schody, zábradlie, antikorové prvky v kuchyni a všadeprítomný betón navodzujú nenútenú atmosféru industriálnosti, ktorá vzhľadom na lokalitu nebola žiaduca v exteriéri, takže architekti ňou aspoň jemne okorenili interiér.

Prehľad:

Lokalita: Going am Wilden Kaiser, Kitzbühel, Tirolsko, Rakúsko
Autor: Mark Neuner a tím, Mostlikely Architecture
Klient: privátny
Rok: 2012

Text: Anna Martausová
Foto: Maik Perfahl
Zdroj: homedsgn.com