Záujem o zelené budovy rastie

Partneri sekcie:

Spoločenské uvedomenie firiem o životnom prostredí vo svete stále rastie, čo ovplyvňuje ich správanie pri určovaní firemnej stratégie. "Mení sa už pohľad na energeticky úsporné budovy aj u firiem na Slovensku," uviedol Andrew Thompson, výkonný riaditeľ bratislavskej kancelárie Cushman & Wakefield zameranej na služby v odbore komerčných nehnuteľností.


„Situácia sa v SR nezmení, pokiaľ nájomcovia a investori nezmenia svoj pohľad na energeticky úsporne budovy a nebude schválená zákonná úprava,“ avizoval. Zrejme bude v hre úprava napr. vo forme iného zdanenia pre podpriemerné budovy alebo poskytovanie vládnych grantov pri používaní vhodných technológií. Dá sa povedať, že peniaze investované do „zelených“ projektov zmenia postoj k energeticky úsporným budovám na Slovensku.

Z toho dôvodu aj takto investujúci developéri už začali meniť svoje postoje v snahe, aby sa zaradili na správne miesto na trhu v budúcnosti. „Už sme zaznamenali zvýšený dopyt po informáciách o ekologických stavbách, zvlášť od popredných developérov kancelárskych projektov,“ potvrdil Thompson.

Dôraz na ŽP vychádza z viacerých faktorov – zvyšuje sa povedomie o emisiách CO2 a zmenách klímy a menia sa nároky napr. nástupom novej generácie do pracovného procesu. Ľudia narodení po roku 1981 dbajú na stav ŽP a nevnímajú slová ako udržateľný rozvoj ako prázdne frázy. Sledujú, ktoré firmy sú in a uznávajú im blízke hodnoty. Aby firmy dokázali nalákať perspektívnych mladých zamestnancov, sú nútené prispôsobiť svoju firemnú kultúru. Firmy ako napr. Tesco, HSBC, British Telecom, Marks & Spencer, Logica a ďalšie už majú naštartované programy na znižovanie emisií CO2 a na úsporu energií. Je zrejmé, že toto hľadisko sa zohľadňuje stále viac pri výbere nových kancelárskych priestorov.

Dôsledkom rastúceho dopytu zo strany nájomcov vznikajú zelené fondy nehnuteľností. Zameriavajú sa výhradne na investície do zelených budov, dodal Thompson. S predpokladaným spomalením ekonomiky a krátením výdavkov u firiem sa možná úspora pri prevádzke prenajatých priestorov stáva aktuálnou otázkou. „Napriek tomu je nájomné v energeticky úsporných budovách obvykle mierne vyššie, nájomca však v konečnom dôsledku ušetrí na energiách a prevádzke kancelárií,“ spresnil.

„Agendu ŽP pred tromi rokmi považovalo za dôležitú asi 30 % nájomcov kancelárií, dnes vyše 50 % a do troch rokov by mohlo mať túto agendu zapracovanú vo firemnej kultúre 70 % nájomcov,“ uvádza britský prieskum Global Business Barometer z dielne Economist Intelligence Unit. Prieskum absolvovalo 1192 topmanažérov globálnych firiem.

Až 77 % respondentov by bolo ochotných zaplatiť za „zelenú“ budovu vyššiu cenu, 50 % z nich by bola ochotná zaplatiť až o 10 % navyše, zistil prieskum CoreNet. Je to výrazná zmena oproti roku 2005, kedy bolo ochotných za prenájom „zelenej“ kancelárie priplatiť si iba 11 % respondentov.

Zdroj: TASR