image 83126 25 v1
Galéria(53)

Na neveľkom trojuholníku vyrástla futuristická loď! Chceli by ste v nej bývať?

Poohýbaná biela stuha vyplnená sklom – tak z diaľky pôsobí veľmi interesantná stavba vo švajčiarskej lokalite Lake Zürich. Štvorpodlažný dom stojí na brehu Zürišského jazera a pri pohľade naň máte pocit, že vďaka svojmu ľahkému a mobilnému vzhľadu čochvíľa odpláva po hladine. Alebo že toto futuristické plavidlo práve doplávalo a oddychuje...

1 Flexhouse External
2 Flexhouse External
3 Flexhouse External
4 Flexhouse External Entrance
5 Flexhouse External
8 Flexhouse External
13 Flexhouse External
14 Flexhouse External

Za touto hypermodernou štvorpodlažnou vilou, kde sú takmer všetky múry nahradené sklom, stoja architekti štúdia Evolution Design a už na prvý pohľad je jasné, že názov svojho štúdia si nevybrali náhodou. Flexhouse – ako sa tento dom nazýva – bol dokončený len pred pár mesiacmi, v marci tohto roka. Napriek tomu, že pôsobí útlo, svojim obyvateľom poskytuje nielen absolútne presvetlené miestnosti a s nimi aj veľa pozitívnej energie, ale tiež 173 štvorcových metrov obytného priestoru.

Takmer nepoužiteľný pozemok očaril dynamikou

Celý projekt sa začal úplne nenápadne. Výkonný riaditeľ architektonického štúdia Evolution Design Stefan Camenzind si všimol voľný pozemok na brehu jazera. Okamžite sa mu zapáčil, i keď nebolo všetko také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Pozemok bol veľmi náročný, pretože bol úzky, v trojuholníkovom tvare a včlenený medzi železničnú trať a cestu. Napriek tomu mu však poloha na brehu jazera dávala veľký potenciál.

Stefan Camenzind sa vyjadril, že to je veľmi dynamický pozemok, ktorý sa nachádza na okraji dediny. Cesta, železničná trať, voda v jazere – to všetko má spoločného menovateľa, ktorým je pohyb. A práve preto „sme chceli vytvoriť budovu, ktorá odráža všetky tieto pohyby,“ hovorí podľa zahraničných médií odborník.

Prísne normy ešte viac sťažovali projekt

Švajčiari majú veľmi prísne stavebné normy, a to ešte viac sťažovalo možnosti výstavby na tomto náročnom pozemku. Camenzind priznáva, že pri takýchto pravidlách je neraz veľmi ťažké byť kreatívny, ale ich štúdio bolo odhodlané vybudovať niečo, čo bude vyzerať inak ako kváder posadený na pozemku a odrážať prostredie, v ktorom sa nachádza.

Nič nie je statické

Podarilo sa. Flexhouse je budova plne zrkadliaca pohyb a zmenu, ľahkosť, vzdušnosť, svetlo, rozhodne to nie je škatuľka položená na pozemku. Pôdorys konštrukcie sa prispôsobuje trojuholníkovému tvaru pozemku, na jednej strane je rozšírený, na druhej sa zužuje. Nápadná biela fasáda, ktorá obteká sklené múry, robí dom ustavične plynúcim, akoby bol v pohybe. Z auta alebo z vlaku pôsobí veľmi dynamicky a prekvapujúco.

Ako je tento luxusný dom zariadený vo vnútri?

Plynulosť a pohyblivosť dizajnu nie je len vonkajšou záležitosťou, pokračuje aj vo vnútri, a to vďaka interiéru v štýle „open plan“. Prakticky to znamená, že z jednej strany domu vidíte až na druhú, priestor je otvorený, voľný, vzdušný. Všetko je jednoduché a minimalistické. Fascinujúce sú kvantá svetla, ktoré do interiéru z rôznych strán plynú počas celého dňa, ale ak potrebujete súkromie, dá sa vytvoriť jednoducho stiahnutím žalúzií. Navyše, dom má vďaka zadnej stene aj svoje zákutia.

Každé podlažie má svoj účel

Na prízemí nájdete obývací priestor spojený s kuchynským a jedálenským, na prvom poschodí dve spálne a kúpeľne, na druhom poschodí sa nachádza štúdio s dvoma veľkými terasami. V suteréne sa skrýva garáž s ďalšou úžitkovou plochou. Najzaujímavejší na tomto dome je však práve panoramatický výhľad, ktorý poskytuje. Zürišské jazero a okolie z neho, presnejšie z jeho terás, môžete vidieť až pod uhlom 180 stupňov – je to pohľad, ktorý sa rozhodne oplatí uchovať si v pamäti.

… aby každý vedel, kde sa nachádza

Zasklené steny, ktoré stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom, sú pre Camenzinda podstatné: „Prepojenie vnútorného prostredia s vonkajším je pre mňa ako architekta veľmi dôležité. Chcem, aby ľudia vždy vedeli, kde sa nachádzajú, keď sú vo vnútri budovy. Prostredie brehu krásneho jazera rozhodne stojí za to“.

Podčiarknuté a zrátané

Napriek svojmu futuristickému vzhľadu bol tento dom navrhnutý na každodenný život. Do jeho dizajnu sú integrované praktické a ekologické prvky. Zadná stena v obývacej miestnosti je vlastne celá úložným priestorom, kuchynské úložné priestory, prístroje a biela technika sú tiež včlenené do múru. Nepriehľadná stena oddeľuje spálňu od kúpeľne. Dom spĺňa švajčiarske ekologické normy, má tepelne aktívne betónové podlahy napojené na geotermálne tepelné čerpadlo vykurovania. V zime zohrievajú, v lete chladia. Sklená fasáda má trojité zasklenie a vonkajšie žalúzie, ktorými sa dajú prispôsobiť tepelné zisky zo slnka a potreba svetla.  

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Evolution Design