Útulný interiér v drevostavbe

image 82927 25 v1

Cedar House, v slovenskom preklade romanticky znejúci „cédrový dom“, sa nachádza v pokojnej vilovej štvrti jedného z poľských miest. Drevostavba v jednoduchom tvare robí česť svojmu menu – cédrovým drevom je obložená fasáda a vo veľkej miere je zastúpené aj v interiéri.

Dom navrhli architekti Mariusz Wrzeszcz a Jan Celichowski z Design Studia Mariusz Wrzeszcz ako rámovú opláštenú jednopodlažnú drevostavbu. Želaním majiteľa bol ľahký prístup bez schodov či iných úrovňových rozdielov, poskytujúci bezproblémové spojenie s vonkajším priestorom.

Drevodom s pôdorysom pozemku

Dom stojí na pozemku s jednoduchým geometrickým tvarom vo voľnej mestskej zástavbe. Je zasadený pri rohu parcely bližšie k ostatnej zástavbe tak, aby sa pri pobyte v záhrade zachovalo čo najväčšie súkromie. Svojím pôdorysom do istej miery kopíruje tvar pozemku.

Zvonka i znútra dodáva hmote domu dynamiku výšková zmena stropov. Vysoký strop v obývacej izbe prehlbuje dojem vzdušnosti a voľného priestoru. Veľké zasklené plochy vo všetkých miestnostiach privádzajú dovnútra dostatok denného svetla a súčasne poskytujú optické rozšírenie interiéru cez veľkorysé terasy až do záhrady.

Tento pocit podporuje aj zdanlivo plné zastrešenie plochy terás; dom vďaka tomu pôsobí veľmi kompaktne a súčasne subtílne.

Terasy priliehajú k domu z dvoch strán a možno na ne vstúpiť z veľkého obytného priestoru, v odpočinkovej zóne zo spálne a z kúpeľne, a aj z pracovne.

Dizajn ako jemný mejkap stavby

Veľká pozornosť sa venovala dizajnu interiéru. Ten pochádza z dielne a prirodzeným spôsobom veľmi citlivo dopĺňa štýl domu. Elegantné spojenie čiernej a bielej dobre dopĺňa v interiéri dominantné svetlé drevo.

Dizajnéri sa vyhrali aj s tvarmi – strohý komín kozuba nesie oblé šošovkovité kúrenisko a spolu s ladnými krivkami subtílnych stoličiek i s ležérne zavesenými stropnými svetlami sa stáva zaujímavým kontrastom k robustne pôsobiacemu jedálenskému stolu a hranatej sedacej súprave.

Viac článkoch o drevodomoch nájdete v sekcii Drevostavby

Na prvý pohľad čistý a dokonalý priestor s hladkými drevenými plochami pôsobí vďaka nábytku a doplnkom harmonicky a útulne. V celom dome nie je nič rušivé, všetky tvary, materiály i farby majú svoje miesto a význam.

Základné informácie:
Návrh a projekt: Mariusz Wrzeszcz Design Studio
Autori: Mariusz Wrzeszcz, Jan Celichowski
Interiérový dizajn: BARchitecture
www.barchitecture.eu
Plocha: 166 m2
Výška interiéru – od 2,8 do 4,6 m
Projekt: 2013
Realizácia: 2015

Foto: Przemyslaw Turlej
Text: Dana D. Daňková