Partneri sekcie:

S puncom Mexika: Drevodom na južnej Morave dýcha Karibikom

image 90296 25 v2

Stavba, ktorú vám predstavujeme, je víťazom verejného hlasovania v českej súťaži Dřevěná stavba roku 2017 v kategórii Moderné drevostavby – realizácie. Jednopodlažný dom nazvali sami tvorcovia projektu Dom s ozvenami Karibiku, pretože vznikol zo zaujímavých podnetov a za nezvyčajných okolností. V každom prípade treba uznať, že v mnohom má atmosféru mexických domov.

S čarom dvojitého materstva

Zaujímavé bolo už samotné zadanie, s ktorým sa investori obrátili na architektku Irenu Truhlářovú. „Na konci februára 2013 som dostala od majiteľov e-mail so zadaním, s tým, že rodina býva časť roka v Mexiku. Nasledovala zoznamovacia schôdzka online a následne návšteva pozemku. Na projekte sme začali pracovať v apríli 2013, vtedy sme obe – ja i majiteľka – čakali bábätko. Pre majiteľku to bolo už tretie dieťatko. Celú štúdiu sme realizovali online a naživo sme sa stretli, až keď bola dokončená. Obe deti už boli na svete a živo sa na našich schôdzkach zúčastnili,“ spomína na zaujímavé okolnosti vzniku projektu architektka.

S jasnou predstavou a otvorenou diskusiou

Pozitívom pri tvorbe projektu a následnej realizácii domu bola jasná predstava majiteľov – vedeli presne definovať, čo chcú, ale pritom boli otvorení diskusii. Ak architektka navrhla výhodnejšie riešenie, nebol problém ich presvedčiť. Okrem toho jej poslali zahraničné referencie, z ktorých sa tiež dalo vychádzať.

Sama architektka mnohé zistila až neskôr, keď už dom stál: „Až pri návšteve v Mexiku som si uvedomila, odkiaľ prichádzala inšpirácia majiteľov a ich netradičné požiadavky. Prekvapilo ma, že i keď je tento dom úplne odlišný, má v mnohých momentoch atmosféru domu v Mexiku.“

Prispôsobený terénu

Pozrime sa však na samotnú stavbu. Dvojpodlažný rodinný dom je určený na trvalé bývanie päťčlennej rodiny s dvoma psami a množstvom priateľov. Má využiteľné podkrovie, garáž a záhradný sklad. Dom je koncipovaný ako jednoduchá stavba so sedlovou strechou so sklonom 18°. Na prízemí je hmota domu rozšírená smerom na západ a sleduje prirodzený sklon terénu. Týmto spôsobom vznikla krytá terasa a veľkorysý obytný priestor otvárajúci sa do krovu. Naopak, smerom na východ prechádza dom do zastrešenia krytého parkovania a skladu. Východné a západné krídlo je prepojené krytou verandou.

Dominantné prvky domu

Sú dva: zvýraznená konštrukcia a pohľadové drevo v podobe vodorovného obkladu. Hlavná časť domu je obložená obkladom v jeho prirodzenej farbe, prízemná hmota obývacej izby je obložená drevom s tmavosivou lazúrou.

Nosné konštrukcie presahov strechy, kryté terasy a záklop sú riešené ako pohľadové, zo smrekového dreva s ochranným náterom. Rozľahlé terasy sú tiež drevené. V exteriéri je drevo doplnené kameňom. Farebne výrazne a štýlovo pôsobia tyrkysové vstupné dvere.

Čo skrýva interiér?

Pri takejto veľkej rodine a obrovskom zázemí priateľov je logické, že srdcom domu je spoločenská miestnosť – jedáleň s kuchyňou prechádzajúca do obývacej izby. Dominantou priestoru je kozub.

Kuchyňa je prepojená vďaka veľkému rohovému oknu s lesom. Obývacia miestnosť je nižšie položená a poskytuje široký výhľad do záhrady a na les.

Ktoré prvky drevostavby boli inšpirované Mexikom?

* pestrejšia farebnosť v interiéri
* „marocké“ štuky (azúrová, ružová, červená, modrá, žltá…)
* tieniace presahy striech, galéria okolo domu, posuvné dvojkrídlové dvere
* skutočne veľké azúrovomodré vstupné dvere (ťažké, výrazné)
* veľa drevených prvkov z masívu
* vintage doplnky
* zapustené sokle po úroveň steny
* veselé dlaždičky v zádverí

Dom s ozvenami Karibiku v kocke
Architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s.r.o.
Autori: Ing. Irena Truhlářová
Spolupráca: Ing. Martin Jirsa
Realizačná firma: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Lokalita: Juhomoravský kraj
Typ domu: NED – nízkoenergetický
Zastavaná plocha: 315 m2
Úžitková plocha: 370 m2
Súčiniteľ prechodu tepla steny: Un = 0,156 W/(m2 . K)
Konštrukčný systém: masívne drevené panely DEKPANEL
Realizácia: 2015 až 2016

Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman