Progresívne drevené konštrukcie

progresivne drevene konstrukcie

Japonský architekt Shigeru Ban je považovaný za priekopníka súčasnej architektúry. Ak ste fanúšikom dreva alebo inovatívnych návrhov, nechajte sa inšpirovať budovou navrhnutou pre švajčiarsku mediálnu spoločnosť. Budova Swiss media company Tamedia sa nachádza v centre Zurichu a je najväčšou budovou s drevenou konštrukciou vo Švajčiarsku.

Na zastavenej ploche tisíc štvorcových metrov stojí sedem podlaží administratívneho komplexu. Najzaujímavejším aspektom celého návrhu je jednoznačne drevená nosná konštrukcia, ktorá dáva budove jedinečný výraz zvonka i zvnútra.

Plní svoju nosnú funkciu bez dodatočných oceľových výstuží. Bola zmontovaná na mieste z prefabrikovaných dielov, precízne vyfrézovaných do posledného milimetra. Konštrukciu možno kedykoľvek rozobrať, pretože drží pokope bez skrutiek alebo lepidla.

Veľkolepá sklenená fasáda
Cieľom Tamedia group a architektonického tímu bolo postaviť budovu podľa trvalo udržateľného konceptu a aplikovať jeho princípy v najväčšej možnej miere. Dvojitá zasklená fasáda je otočená smerom k rieke Sihl a odráža nepriaznivé klimatické podmienky. Naopak, vo vnútri vytvára svetlé a príjemné  prostredie.

Fasáda zabezpečuje prirodzené vetranie, čo robí priestory atraktívnejšími. Okná konferenčných miestností môžu byť otvorené smerom k rieke.

Drevo ako ekologický stavebný materiál
Drevo je obnoviteľný zdroj energie a pomáha znižovať množstvo emisií už počas výstavby. Budova aj počas svojho životného cyklu vyprodukuje minimum oxidu uhličitého. Nevyužíva žiadnu jadrovú energiu a použitie fosílnych palív je minimálne vďaka chladeniu a vykurovaniu pomocou využitia podzemnej vody.

Budova bola oficiálne otvorená v júli tohto roku.

Vizionár, ktorý používa recyklovateľné materiály
Shigeru Ban sa narodil v Tokiu v roku 1957 a po štúdiu architektúry v Los Angeles a New Yorku si otvoril architektonickú prax v Tokiu. Jeho konštrukcie z kartónových trubíc vzbudili obrovský záujem. Už v roku 1986 sa objavili výhody tohto recyklovateľného, pružného a ľahko spracovateľného materiálu. Shigeru Ban projektoval aj japonský pavilón na Expo 2000 v Hannoveri – konštrukciu z kartónových trubíc, ktorá bola dlhá 75 metrov a vysoká 15 metrov. Všetky materiály použité pri konštrukcii boli po výstave zrecyklované. Tento vizionársky génius vytvoril originálny štýl „krízovej architektúry“ ako reakciu na populačnú explóziu a prírodné katastrofy: základy jeho nízkonákladových domov sú vyrobené z pivných debien naplnených pieskom a steny sa skladajú z fóliovaných kartónových rúrok. Dom tohto druhu môže byť postavený za menej ako sedem hodín a je značne robustnejší než stan.

Fakty a čísla o budove
Počet poschodí: 7 (vrátane galérie)
Počet pracovísk: 480
Podlahová plocha: 8 905 m2
Obostavaný objem: 39 085 m3
Drevo použité na výstavbu: 2 000 m3, smrek (Štajersko)
Architekt: Shigeru Ban Architects Európa, Paríž
Generálny projektant: Itten + Brechbühl AG, Bern
Generálny dodávateľ: HRS Real Estate AG, Frauenfeld
Drevená konštrukcia: Blumer-Lehmann AG, Gossau

Ing. Alena Benešová
Foto: Tamedia, Didier Boy de La Tour