Partner sekcie:
  • ABB

Dom pre architektovu mamu: Trochu iná stodola, na aké sme zvyknutí

image 85096 25 v1

Jednoduché línie, čistota, béžová, biela, sivá. Dom, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako stodola, ale od väčšinu podobných projektov sa odlišuje povrchovým materiálom – fasádu totiž nepokrýva drevo, ale hliník. To sú základné charakteristické prvky projektu, ktorý švédsky architekt Björn Förstberg pripravil pre svoju mamu.

Prvý dom z projektu

I keď Dom pre matku z dielne architektonického štúdia Förstberg Ling pôsobí ako samostatný celok, v podstate je prvým dokončeným domom výstavby vo švédskom univerzitnom a priemyselnom meste Linköping. Realizácia ďalšej výstavby je z väčšej časti naplánovaná na rok 2017. Architekti tvrdia, že východiskovým bodom celého projektu bolo riešenie bohatých variácií domov stojacich na úzkych parcelách. Nechajme sa prekvapiť, ako budú vyzerať ostatné – teraz si však zoberieme pod drobnohľad prvý dom.

Jednoduchosť áno, prvoplánovosť nie

Formálna jednoduchosť tohto domu, či už zvonku, alebo v interiéri, má veľkú silu a význam, rozhodne nie je prvoplánová. Fasáda zo surového vlnitého hliníka i vďaka reflexnému povrchu vytvára zaujímavú hru svetla a tieňa, ktorá sa počas dňa mení. Bohaté významy, ktoré nadobúda, kontrastujú s jednoduchým vyjadrením.

Surový hliník na fasáde a streche je bezúdržbový, čo je tiež nesporne veľkou výhodou. Kovovú bezfarebnú fasádu prerušujú veľké okná umožňujúce trvalé prúdenie svetla do interiéru. Ten je charakteristický priestrannosťou a prehľadnosťou.

Hlavné črty interiéru? Drevo, preglejka a betón

I keď dom môže zvonku vďaka hliníku pôsobiť chladne, vnútorný priestor zútulňujú drevené trámy a krovy, ktoré rovnako ako aj preglejkový obklad stien vytvárajú pocit tepla a harmónie.

Ako trvanlivý a estetický povrch podlahy na každodenné použitie architekti zvolili čoraz obľúbenejší betón. Betónový sokel po obvode budovy umožňuje praktické využitie ako lavica či odkladací priestor, ktorého nikdy nie je dosť.

S obývacou izbou je prepojený malý skleník z polykarbonátových dosiek. V spálni na zvýšenom podlaží nájdeme ľahkú drevenú podlahu.

Dve časti jedného celku

Dom je koncepčne i funkčne rozdelený do dvoch častí, ktoré sú navzájom mierne posunuté a a opticky tak rozširujú neveľký pozemok. Vybavením i vzhľadom vychádza v ústrety predstavám matky architekta o príjemnom bývaní – je knihovníčka, a preto nechýba ani rozmerná knižnica s priestorom na štúdium.

Tá je spolu so spálňou, šatníkom a kúpeľňou situovaná do menšej časti domu. V hlavnej časti tejto stavby inšpirovanej stodolou sa nachádza kuchyňa s jedálňou a obývacím priestorom. Nechýba tu ani kúpeľňa.

Škandinávska stodola sa nezaobíde bez preglejky

Odkazy na stodolu sú v celom projekte zrejmé, ale posunuté do nových foriem a súvislostí. Nájdeme tu napríklad obnažený drevený krov a steny obalené do preglejky, ktoré dopĺňajú celkovú škandinávsku estetiku domu.

Všeobecne, vo vzdušnom interiéri je veľmi zaujímavo použitý kontrast medzi betónom a preglejkou. Preglejkové steny nájdeme aj v kuchyni, podobné prvky nechýbajú ani v kúpeľni.

Dom pre matku v kocke
Architekti: Förstberg Ling
Lokalizácia: Linköping, Švédsko
Plocha: 135,0 m2
Realizácia: 2016

Sabína Zavarská
Zdroj: Förstberg Ling
Foto: Markus Linderoth