image 72596 25 v1
Galéria(34)

Dokončený rodinný dom – ide to aj bez omietky

Záhada, prečo niektoré domy starnúť vedia a iné rozhodne nie, má jednoduché riešenie. Stačí použiť správne stavebné materiály na správnom mieste a vyniknú aj bez ďalších povrchových vrstiev. No aj nátery a omietky majú svoje opodstatnenie. Že je z toho hotová ,,španielska dedina“? Áno, napríklad dedina Granollers pri Barcelone, kde stojí rodinný dom od HARQUITECTES.

01 MG 0213 14
02 MG 0203 04 tall
03 MG 0415 tall
04 MG 0409
04b MG 0409 tall
05 MG 9993
1014 00 emplacament site
09 MG 0112

Limity na zastavovanej parcele

Pozemok pod rodinným domom číslo 1014 je situovaný v hustej zástavbe blízko centra. Historicky stará štvrť má svoj charakteristický typ zastavania. Parcely sú veľmi úzke, prístupné z dvoch strán. Na území, kde stojí dnes rodinný dom 1014, sa zachovala z predchádzajúcej schátranej budovy západná historická fasáda. Susediace stavby sa s rodinným domom delia o dve steny, na juhu i na severe, no v tomto prípade nejde len o steny nosné. Vysoké steny vymedzujú aj plochu vnútornej záhrady. Celková šírka parcely nepresahuje 6,5 metra.

Interiér, exteriér a patio

V nadväznosti na uličnú čiaru sa automaticky vytvorili dva stavebné objemy na oboch koncoch pozemku. Medzi jedným a druhým koncom však nájdeme najrôznorodejšie typy priestorov – uzavretý interiér, miestnosti s vyšším i nižším stropom, priestory zastrešené, nezastrešené. I priestory napoly zastrešené a napoly zasklené. Nevykurovaný „predpriestor“, zvaný aj patio, vytvára štedrý vstup i tepelný prechod medzi ulicou a interiérom. Vykurované aj nevykurované časti sa vhodne dopĺňajú a spoločne vytvárajú prízemie, ktorého dĺžka dosahuje až 53 m a má plochu 345 m2. Jednotlivé miestnosti majú rôzne klimatické podmienky, charakter a vlastnosti, ale každú z nich možno jednoznačne odlíšiť. Napríklad steny interiéru sú pokryté bielym náterom, ktorý sa na rozdiel od vonkajších surových povrchov častejšie opotrebúva a ďalším náterom sa dá jednoducho opätovne obnoviť.

Jedna dispozícia, dva samostatné celky

Dva objemy, každý na opačnom konci parcely, majú svoje vlastné pravidlá fungovania a sú navzájom oddelené vnútornou záhradou. Smerom na hlavnú ulicu sa orientovala časť určená pre domácnosť, patio je vyhradené len na peší vstup. Z východnej strany vznikol vjazd pre dve autá. Táto východná časť slúži ako spoločenská a je tiež miestom na príležitostné rodinné akcie. Obidva nezávislé celky domu spája prízemie. Je ako chodba zjednocujúca najfrekventovanejšie plochy pre domácnosť aj spoločenské priestory. Na poschodiach a v suteréne boli umiestnené obslužné a oddychové zóny.   

Šikovné osvetlenie v stiesnených podmienkach

Orientácia parcely zo západu na východ a úzke ulice na oboch stranách predstavovali vážny problém pri snahe dostatočne osvetliť interiér. Vstupné patio umožnilo ustúpenie budovy od uličnej čiary, čo malo pozitívny vplyv na presvetlenie i stupeň zachovania súkromia. Patio má navyše celoročne vlastnú bioklímu, kde sa teplota pohybuje medzi 15 – 25 °C. Počas horúcich letných dní sú okná tienené samostatnou cloniacou konštrukciou, ktorá je zavesená na vonkajšej fasáde a eliminuje tak vznik tepelných mostov. Predsadené žalúzie sú rovnako ako zastrešenie patia ľahko vymeniteľné.

Materiály, ktoré sú nielen na okrasu

Povrch z priznanej tehly má príjemnú textúru na pohľad a v súčasnosti je aj veľmi populárny. V prípade domu číslo 1014 sa tehly stali nosnou vrstvou dvojitej fasády, ktorej tepelnoizolačná výplň sa skladá z drevených vlákien. Rozličné typy skladieb tehál majú estetické i statické opodstatnenie. Nosné steny sa rozdelili na pruhy s rôznou hustotou a veľkosťou tehál. Tam, kde sú použité menšie tehly a viac výplne, je nosná stena z tehál viac spevnená. Úzke pásy v textúre tak nielen vyznačujú, ale aj spevňujú dôležité časti fasády – preklady a rímsy. Stropná konštrukcia sa skladá z trapézových plechov, v ktorých je zabudované vykurovanie sálavým teplom. Celý systém je napojený na zemný výmenník tepla. V zime podlahy slúžia ako radiátor a v lete pohlcujú teplo.

Miestnosti interiéru i patio sa podieľajú na vytvorení príjemnej a stálej klímy. Vnútorná záhrada je akoby ďalšou miestnosťou a má tiež špecifickú klímu. Nemá síce vplyv na energetickú spotrebu, ale jej zeleň a keramická dlažba kompenzujú výhľad do krajiny, hoci je celá plocha obohnaná vysokým múrom.

Autor: HARQUITECTES (David Lorente, Josep Ricart, Xavier Ros, Roger Tudó)
Spolupracovali:
Blai Cabrero Bosch (HARQUITECTES)
Montse Fornés Guàrdia (HARQUITECTES)
Carla Piñol Moreno (HARQUITECTES)
Fátima Vilaseca
Ramon Anton
DSM arquitectes
Igetech/Àbac enginyers
Anna Esteve

Lokalita: Granollers, Barcelona
Projekt: 2010 – 2011
Realizácia: 2012 – 2014
www.harquitectes.com

TEXT: Katarína Vankušová  
FOTO: Adrià Goula