image 87418 25 v1
Galéria(8)

Vínnej pivnici Modrák dala život „záchranárska“ akcia ateliéru ORA

Ateliér ORA zo Znojma tvorí trojica mladých architektov, ktorí sa podľa svojich slov zameriavajú na priestor, ktorý obývajú – konkrétne je to mesto, kde pôsobia, a jeho kontext. Znojmo a jeho okolie sú silne späté s vinárskou tradíciou a bohatou históriou, ktorú však členovia ateliéru interpretujú po svojom. Jednou zo zaujímavých realizácií je rekonštrukcia vínnej pivnice nazvanej Modrák. Atypické tvarové riešenia a potreba čo najjednoduchšej realizácie rozhodli o výbere stavebného materiálu, ktorým sa stal Ytong.

01 xella Fasada
02 xella Lisovna
04 xella Archiv
03 xella Svetlik
05 xella Predsin01
06 xella Predsin
07 xella Plz
08 xella Mobiliar

 „Rekonštrukcia pivnice vo Vrbovci je príkladom klasickej fušky podľa pravidla, že jediní, kto si môže najať začínajúceho architekta, sú priatelia, blázni, alebo ako v tomto prípade, rodina,“ uvádza s trochou zveličenia ateliér vo svojej autorskej správe. Výsledkom však nie je „fuška začínajúceho architekta,“ ale stavba, ktorá je účelová a rešpektuje históriu objektu.

Vínnej pivnici modrák dala život „záchranárska“ akcia ateliéru - 05_xella_Predsin01

Vďaka doplneniu nábytkom vytvoreným podľa návrhu toho istého ateliéru tu vzniklo miesto s osobitou atmosférou. „Pivnica má pravdepodobne jednu z najstarších a najzachovalejších lisovní vo vinárskej uličke vo Vrbovci, je to doklad pôvodného staviteľstva. Veľa pivníc už je tu rôzne zdemolovaných, nastavovaných a plnia účel chalúp.

Vínnej pivnici modrák dala život „záchranárska“ akcia ateliéru - 06_xella_Predsin

Lisovňa je zaklenutá českou plackou, tú sa nám podarilo aj napriek veľkej degradácii zachrániť. Chceli sme pôvodnú časť pivnice prezentovať už nie ako utilitárny priestor, ale ako priestor na rozjímanie. Tým, že sme do klenby prerazili svetlík, sme priestor obnažili a odhalili jeho krásu. To bol najdôležitejší krok. Všetko ostatné už sú detaily. Novostavba na lisovňu potom organicky nadväzuje a nesnažia sa súperiť,“ hovorí k tomuto projektu autor Ing. arch. Jan Hora.

Recyklácia a renovácia udávajú štýl Modrákovi

Investor sa do rekonštrukcie pustil najmä preto, že chcel tento objekt zachrániť. Má vlastnú výrobnú pivnicu v tej istej vinárskej ulici a jeho ideou bolo chátrajúcu pivnicu opraviť a využívať na posedenie pri víne. Svoju predstavu zakreslil do skice, z ktorej architektonický ateliér pri realizácii  vychádzal. Pivnica sa skladá z troch častí – vstupnej  haly, lisovne a kopaného archívu.

Novostavba je definovaná čelným múrom a smerom od komunikácie sa zapúšťa  pod zem. Pôvodná stará lisovňa  je očistená, klenba pozdvihnutá a inak  zachovaná, rovnako tak podzemná chodba na uskladnenie vína vykopaná  do podložia. Archív je vytvorený vlastnými silami recykláciou starých betónových stĺpikov z vinohradu, ktoré sa už v pivnici nachádzali. Strecha je vysadená lúčnou trávou.

Vínnej pivnici modrák dala život „záchranárska“ akcia ateliéru - 03_xella_Svetlik

Nová klenba je z betónových prefabrikátov, podlahy sú liate betónové, od pôvodných konštrukcií si udržujú pár centimetrový odstup v podobe medzery. Okná a dvere sú  strýkovou ručnou remeselnou prácou, rovnako ako zvyšok mobiliáru. Luster, ktorý je reminiscenciou kolesa od voza, ktoré tam kedysi nieslo sviece, schodisko a kozub sú prácou miestneho zámočníka. 

Fasáda je v duchu tunajšej tradície  maľovaná vápnom. Dvere a okná sú  natreté nevädzovou modrou, ktorej  pozostatky sa nachádzali na pôvodnom  objekte. Farba tiež predurčila  meno stavby Modrák – pripomína pôvodného majiteľa, ktorý vraj takto zafarbený vyliezal z pivnice. Ďalšou reminiscenciou starých časov je starý  trám ako lavička pred pivnicou – práve vysedávanie autori považujú za dôležitú  sociálnu funkciu a týmto lavičku poskytujú aj okoloidúcim.

Ytong na jednoduché riešenie atypických tvarov

Pri novostavbe zvolili autori systém stavebných komponentov Ytong. „Použili sme ho preto, že sa dobre tvaruje. Má homogénnu štruktúru, tým pádom je možné ho rezať a skladať v rôznych smeroch. Predsieň pivnice má plastickú fasádu a oblúkovú atiku. Vyberali sme teda materiál, ktorý sa bude dobre opracovávať aj po malých kúskoch, aby sme dosiahli vytúžený tvar,“ objasňuje Jan Hora. Vďaka ľahkej spracovateľnosti nevzniká takmer žiadny stavebný odpad, materiál sa spotrebuje takmer všetok. Riešenie je tak výhodné nielen po stránke stavebných prác a ich jednoduchosti, ale aj ekonomicky. Pri stavbách, ktoré vznikajú svojpomocne či s využitím menších firiem, je tiež dôležité, že na prácu s ním stačí obyčajná zručnosť – Ytong je obľúbený aj medzi laickými staviteľmi.

Vínnej pivnici modrák dala život „záchranárska“ akcia ateliéru - 07_xella_Plz

Vínna pivnica Modrák

Autor: Jan Hora, Barbora Hora  
Adresa: Sklepní ulička, Vrbovec
Realizácia: 2011

www.ytong.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.