naozaj vitalna revitalizacia projekt la confluence 1. cast
Galéria(1)

Naozaj vitálna revitalizácia (projekt La Confluence) – 1. časť

Sú mestá, do ktorých sa presúvame za prácou. Také, do ktorých chodíme cez víkend obdivovať pamiatky. Tie, čo nám ponúkajú nespútanú zábavu od rána až do noci. Iné, kde žijeme, poprípade kde by sme chceli žiť. Existuje mesto, v ktorom sa prelínajú všetky tieto funkcie? Kedy má mesto tú správnu rovnováhu?

naozaj vitalna revitalizacia projekt le confluence 1 cast 6362 big image
Čoraz častejším fenoménom veľkých miest je ich vyľudňovanie a presun obyvateľov do novovznikajúcich satelitných miest. Ľudia odchádzajú za lepšou kvalitou bývania, no extenzívnym vysídľovaním nekomplikujú život len sebe, ale i ostatnému obyvateľstvu. Niečo podobné zažíva Bratislava každé ráno i poobede na prístupových komunikáciách do mesta, diaľničných obchvatoch a mostoch.

V centrách miest zostávajú opustené mestské časti, ktoré doslova bažia po premene, no buď nie sú vhodnou investíciou pre developerov, alebo ešte na ne neprišiel rad. Často sú ekologicky zaťažené niekdajšou priemyselnou činnosťou a zívajúce prázdnotou.

Toto bol aj prípad v meste Lyon, ktoré je druhou najväčšiou konurbáciou Francúzska, s 1,4 miliónmi obyvateľov, nachádzajúce sa v centrálno-východnej časti Francúzska v blízkosti švajčiarskych a talianskych hraníc.

Na 150 hektároch schátralej industriálnej pôdy v centre mesta Lyon, na sútoku rieky la Saône a le Rhône, vyrastá polyfunkčný komplex Confluence – výrazný, vyvážený, sociálne a ekonomicky stabilný.

Prvé idey trvalo udržateľného projektu revitalizácie tejto mestskej časti vznikli v roku 2000 a v marci tohto roku sa realizovalo takmer 80 percent projektu.
  
V decembri 2003 bol predložený návrh Európskej komisii týkajúci sa začiatku výstavby. Jedným zo stanovených cieľov projektu bolo:

  • nastaviť maximálnu potrebu energie v budovách na 60 kWh/(m2.rok) (o 40 % menej ako francúzska norma z roku 2000)
  • 80% tepla na kúrenie a ohrev teplej vody a 50% elektrickej energie potrebnej na prevádzku verejných priestorov, je z  obnoviteľných zdrojoch.

Miesto pre peších
Projekt sa zameral nielen na zelenú architektúru, ale zelenú dostali i chodci. V dobre fungujúcej mestskej časti máte vždy všetko poruke a cestujete, len keď je to nevyhnutné. V Confluence sú zastúpené služby, obchod, administratívne priestory, bývanie, priestory na trávenie voľného času, dostatok zeleného priestranstva na oddych a kultúrne podujatia.

Polostrov (doslovný preklad z francúzštiny, názov mestskej štvrti je Presqu’île), ktorý vytvára sútok dvoch riek, má obmedzený prístup. Od historickej časti mesta ho doslova odtína diaľnica a do ostatných častí je prístup cez dva mosty ( z toho jeden je vo výstavbe).

Organizácia verejnej dopravy nie je jednoduchá aj z dôvodu, že historické centrum z 19. storočia sa napája na modernú časť mesta z 21. storočia. Historické centrum dosť prísne zamedzuje prístup individuálnej dopravy, no pre modernú časť mesta je nevyhnutnosťou. Z kapacitných dôvodov dvoch mostov (z toho jeden je vo výstavbe) je uprednostňovaná forma mestskej hromadnej dopravy, bicyklová a pešia preprava osôb.

Bývanie

Plocha na bývanie predstavuje približne 160 000 m2 a je úmerne rozdelená medzi jednotlivé skupiny obyvateľstva:

  • 25 až 30 % tvorí sociálne bývanie (pre mladé rodiny, dôchodcov, študentov, mladých pracujúcich ľudí),
  • 15 až 20 % bytov je na prenájom pre strednú alebo slabšiu sociálnu skupinu,
  • zvyšné percentá sú byty voľné na predaj.

Každá budova v projekte Le Confluence má architektonicky výpovednú hodnotu a je súčasťou celku s jednotným konceptom.

Neprehliadnite Le Cube Orange

Štúdie sa pridržiavali rovnakých princípov:

  • jednotlivé budovy majú dostatočné rozstupy, nezabraňujú si navzájom v insolácii ani vo výhľade
  • výška budov je fixne určená územným plánom mesta a nebude sa zvyšovať
  • farba fasád obytných budov je v monochromatickom spektre čiernobielej, čo zjednoťuje obytný komplex.

La Confluence v číslach

  • 25 hektárov zeleného otvoreného priestranstva pri brehu La Saône (premenených z pôvodných 41 hektárov industriálnej pôdy a pozostatkov prístavu)
  • aktuálny počet obyvateľov je 7 000, v budúcnosti až 16 000
  • až 25 000 novovznikajúcich pracovných miest (aktuálne 7000)
  • 5 km zeleného pobrežia plynule napojeného na existujúcu nábrežnú promenádu.

–>–>

Text a foto: Ing. Alena Benešová