asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Eiffelovka je aj v Ázii

10.11.2017

Ak si myslíte, že Eiffelova veža je len v Paríži, tak ste na veľkom omyle! Jedna z najznámejších replík, so smrteľne vážnym úmyslom, sa už takmer 10 rokov nachádza v mestskej štvrti Tianducheng na predmestí takmer 10-miliónového mesta Chang-čou, ktoré je hlavným mestom najľudnatejšej čínskej provincie Če-ťiang nachádzajúcej sa na východe krajiny.

Čínska eifelovka má však len 108 metrov, ale okolo nej sa na 31 km2 rozprestiera architektúra v parížskom štýle. Pôvodne bola táto štvrť plánovaná pre 10-tisíc obyvateľov, ale v súčasnosti tam žije len okolo 2-tisíc ľudí, pričom mnohí z nich pracujú v neďalekom francúzskom zábavnom parku.


Originálny Paríž je mesto plné svetiel, tu je zhasnuté... Aj tento architektonický omyl sa nachádza v publikácii Alessandra Biamontiho s názvom Achiflop (2017). Čínsky Paríž však nie je jediným európskym mestom v najľudnatejšej krajine sveta. Môžete sa tu stretnúť s outletmi na spôsob renesančnej Florencie, holandským mestom v šanghajskej štvrti Pudong, ako aj s Thames Town s londýnskymi ulicami a architektúrou, vzdialenou asi 30 km od Šanghaja.

Text: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY,
FOTO: WWW.GISREPORTSONLINE.COM

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2017.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP