image 82658 25 v2
Galéria(24)

Ako môže vyzerať domov dôchodcov?

Partneri sekcie:

V tradičnom vnímaní našich socialistických a postsocialistických zariadení poskytujúcich sociálne služby pre seniorov (hovorovo domovov dôchodcov) sa tieto komplexy javia ako posledné miesto, na ktorom musí človek pretrpieť pár rokov pred tým, ako odíde z tohto sveta.

1
2
3
4
5
6
7
8

Domovy dôchodcov v našej krajine (až na pár svetlých výnimiek) neoplývajú nápaditou architektúrou a zväčša nevyžarujú ani to, čo by malo byť samozrejmosťou pri prežívaní jesene života – prívetivú, ľudskú atmosféru, pocit bezpečia, domova, príležitosti na relax adekvátny veku a zdravotnému stavu a najmä pocit pohodlia podobný tomu, ktorý bežný človek zažíva vo svojom domove. V nasledujúcom texte nebudeme rozoberať dôvody, ktoré zapríčiňujú fakt, že naši dôchodcovia berú umiestnenie domova ako najväčší trest od svojich blízkych a bránia sa mu všetkými možnými silami. Radšej si predvedieme ako reálne v praxi môže vyzerať domov dôchodcov, v ktorom má každý jeho obyvateľ možnosť dôstojne a príjemne prežiť posledné roky, ktoré ho na tejto planéte čakajú.

Rezidenčný typ sociálneho zariadenia pre dôchodcov u našich rakúskych susedov poskytuje pohodlné ubytovanie a s ním spojené služby pre 105 seniorov. Komplex sa nachádza na Statteggerstraße v Grazi a je vybudovaný v prírodnom prostredí neďaleko močiarov Andritzbach.

Pasívna budova je zaujímavá svojou konštrukciou, ktorá absolútne vylúčila podpivničenie – predovšetkým vzhľadom na lokalitu, v ktorej sa nachádza. Keďže je tu prítomná záplavová zóna a pozemkové atribúty tiež neboli ideálne na výstavbu pivníc, architekti sa rozhodli pre celkové nadzemné riešenie, ktoré pozostáva z prízemia a jedného nadzemného podlažia. Nosná konštrukcia stropov a stien je vyrobená z betónu, všetky ostatné stavebné prvky sú drevené. Fasádne elementy, ktoré sa tiahnu vždy cez dve samostatné izby, sú prefabrikáty, ktorých veľkosť bola obmedzená prepravnými normami.

Dvojpodlažná budova pozostáva zo štyroch krídel, ktoré sú postavené okolo malých zelených „námestí“. Vnútorné átriá slúžia nielen ako miesto stretávania postarších „susedov“, ale aj ako hostiteľský priestor na rôzne podujatia. V strede komplexu sa nachádza centrum personálu, okrem toho tu nájdeme oratórium, kaviareň, kaderníka a otvorené átrium s množstvom zelene. Drevené pergoly chránia obyvateľov pred ostrým slnkom, dažďom a snehom počas každodenných prechádzok.

Na prízemí sa nachádzajú tri rezidenčné celky, na poschodí ich nájdeme celkovo štyri. Každý celok poskytuje priestor pre 15 obyvateľov, pričom na každých 15 obyvateľov je prítomná jedna opatrovateľka (okrem hlavného personálu). Veľké spoločenské miestnosti, široké lodžie a zónované záhrady (z ktorých niektoré sú uspôsobené špeciálne pre klientov, ktorí trpia stareckou demenciou) vytvárajú priateľskú atmosféru v komunite a umožňujú socializáciu obyvateľov na dôstojnej úrovni. Architekti venovali špeciálnu pozornosť tomu, aby cez celý komplex a všetky jeho vnútorné aj vonkajšie súčasti prúdilo čo najviac prirodzeného svetla (najmä v tomto bode by sme si pri výstavbe slovenských domovov dôchodcov mohli brať príklad). Tento efekt sa snažili dosiahnuť preto, lebo prirodzené svetlo má obrovský potenciál pri vytváraní vhodnej klímy pre zdravie a duševnú vyrovnanosť klientov.

Izby a stanice zdravotných sestier sú logicky usporiadané tak, aby v prípade potreby mohli byť klientom ihneď k dispozícii. Striedanie tichých a živších zón, zelene, kratších a dlhších chodníkov na pozemku umožňuje obyvateľom domova každý deň preskúmať inú oblasť a zostávať v neustálom pohybe, pričom prostredie sa obmieňa nielen vzhľadom na ročné obdobie, ale aj vzhľadom na trasu či na aktuálne podujatia, ktoré sa v komplexe organizujú.  

Prehľad:

Architektonické štúdio: Dietger Wissounig Architekten
Lokalita: Graz, Austria
Plocha: 6 950 m²
Realizácia: 2015
Dizajnérsky tím: Dietger Wissounig, Bettina Gossak-Kowalski, Patrick Steiner, DI Stephan Brugger, Vojka Mocnik, Thomas Wadl
Záhradný dizajn: Dietger Wissounig Architekten ZT GmbH
Klient: Gemeinnützige Wohn- u. Siedlungsgenossenschaft Ennstal reg. Gen. m. b. H. Liezen

Text: Anna Martausová
Foto: Paul Ott, Helmut Pierer
Zdroj: archdaily.com