asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

Z nitrianskeho pivovaru mestské centrum

29.10.2007
V areáli bývalého pivovaru Corgoň v centre Nitry už onedlho vyrastie polyfunkčný súbor s názvom Nová Nitra. Investorom projektu revitalizácie opusteného areálu bývalého nitrianskeho pivovaru je spoločnosť Real Estate Assets, ktorá ho v roku 2006 odkúpila od Heinekenu. Na ploche s rozlohou takmer 5 hektárov vzniknú nové priestory pre kongresové a hotelové centrum s wellnessom, na bývanie a občiansku vybavenosť, administratívu, kultúru a oddych.


Víťazom architektonicko-urbanistickej súťaže na projekt Nová Nitra sa stal bratislavský architektonicky ateliér GFI. Na jeho ďalšom riešení spolupracovali s architektom Karolom Hoffmanom, nitrianskym ateliérom Barak architekti a viedenským ateliérom Nonconform. Podľa Pamiatkového úradu Slovenskej republiky nemajú objekty pivovaru pamiatkovú hodnotu, no spoločnosť Real Estate Assets chce zachovať bývalú sladovňu, administratívnu budovu a kotolňu.

„Areál sa v súčasnosti takmer nevyužíva a naším cieľom je tieto bývalé výrobné priestory zmeniť na miesto vhodné na prácu, bývanie, oddych i zábavu. Sme takmer v centre mesta, a tým aj v pamiatkovej zóne, takže rátame so zachovaním historicky a architektonicky zaujímavých objektov, ktoré tvoria prirodzené dominanty Nitry.

Kontrastom historickej a modernej architektúry vytvoríme atraktívne mestské prostredie,“ vysvetľuje investičný zámer Daniel Gálik, manažér projektu Nová Nitra zo spoločnosti Real Estate Assets. Mesto Nitra v súčasnosti schvaľuje územný plán centrálnej mestskej zóny (CMZ), na ktorú areál bezprostredne nadväzuje. „Cieľom architektonicko-urbanistickej štúdie bývalého pivovaru je vhodne doplniť túto zónu a získať územné rozhodnutie v dohľadnom čase“ povedal Marek Holič zo spoločnosti WBA Property Development, ktorá je developerom projektu.

Pri realizácii štúdie Nová Nitra sa architekti inšpirovali projektmi industriálnej architektúry ako pražská Kotolňa Karlín, Corso Karlín, meštiansky Holešovický pivovar a najznámejším projektom konverzie industriálnej architektúry – galériou Tate Modern London. Začiatok výstavby projektu Nová Nitra sa predpokladá v 1. polovici roka 2008. Po získaní územného rozhodnutia, ktoré sa očakáva v novembri tohto roka, a stavebných povolení sa začne so stavebnými prácami a asanáciou niektorých nevyhovujúcich objektov. Výstavba tohto rozsiahleho projektu, ktorý sa bude realizovať v niekoľkých etapách, potrvá 3 až 4 roky. Dodávatelia stavby ešte nie sú určení. Po získaní stavebných povolení bude vyhlásený tender na dodávateľov stavby.

Názov projektu: Multi Development NOVÁ NITRA
Miesto stavby: Štefánikova trieda, Pivovar Corgoň, Nitra
Investor: Real Estate Assets, s. r. o.
Developer: WBA Property Development, s. r. o.
Autori návrhu: Ing. arch. Pavol Franko, Ing. arch. Radoslav Grečmal, Ing. arch. Peter Harvan, Ing. arch. Tomáš Szőke, Ing. arch. Ivan Príkopský
Spolupráca: Ing. arch. Karol Hoffman, Ing. arch. Viktor Šabík, Ing. Marek Šumichrast, Mag. arch. Roland Gruber, Cand. arch. Jiri Koten
Hlavný inžinier projektu: Ing. Dušan Mačuha
Generálny dodávateľ: zatiaľ neznámy
Zastavaná plocha: 15 556 m2 (31,75 %)
Celkový obstavaný priestor: 323 911 m3
Úžitková plocha: 97 355 m2
Max. výška objektu: 59 m
Plocha zelene: 16 081 m2 (32,82 %)
Komunikácia a spevnené plochy: 17 244 m2 (35,20 %)
Začatie výstavby: máj 2008
Dokončenie výstavby: október 2010
Predpokladané náklady: približne 3 miliardy Sk


(ha)
Vizualizácie: Real Estate Assets, s. r. o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP