Najnovšie príklady priemyselných budov na Slovensku
Galéria(8)

Najnovšie príklady priemyselných budov na Slovensku

Partneri sekcie:

Realizácia, ale najmä projekty – to je stručná charakteristika nasledujúcich príkladov priemyselných budov, ktoré si nenárokujú vyčerpávajúci prehľad. Pôdorysná osnova chce aspoň v krátkosti načrtnúť trendy výstavby budov, ktoré v sebe ukrývajú ústredný motív – výrobu.



Priemyselný areál CAMPUS
Námestovo – realizácia

Názov stavby: Priemyselný areál CAMPUS ­Námestovo
Miesto stavby: Námestovo, katastrálne územie Slanica
Stavebník: PUNCH Campus Námestovo
Generálny projektant: R-INTERARCH, spol. s r. o.
Autori návrhu:   
Ing. arch. Ronald Ružička
Ing. arch. Marek Lenárt
Ing. arch. Marek Čajka
Ukončenie výstavby: január 2007
Zastavaná plocha: 71 740 m2
Celkové investičné náklady: 1,7 miliardy Sk

V urbanisticko-architektonickom koncepte sa podarilo vytvoriť jasnú diferenciáciu funkcií, ktorá maximálne využíva dané územie a zároveň rešpektuje prírodné danosti lokality. Spájajúcim prvkom areálu je administratívny objekt s jedálňou a kuchyňou. Jeho funkciu zdôrazňuje aj architektonické riešenie vstupnej fasády.

Akcent na sociálny program pre zamestnancov sa prejavuje v centrálnom objekte, kde sa nachádza príjemná jedáleň pre zamestnancov, ktorá vďaka svojmu umiestneniu bude dostupná pre pracovníkov v celom areáli. Centrálna kuchyňa má maximálnu kapacitu 6-tisíc jedál denne pre pracovníkov v troch zmenách. Okrem toho sa pre zamestnancov realizujú oddychové priestory priamo vo výrobe. Šatne a hygienické zariadenia pre pracovníkov výroby sú umiestnené medzi výrobnými halami tak, aby bola zabezpečená dobrá dostupnosť zo všetkých priestorov výroby.

Zaujímavé je aj interiérové riešenie vnútorných deliacich stien administratívnej budovy zo sklenených profilov Profilit. Týmto spôsobom sa presvetlia vnútorné priestory recepcie. Dojem príjemného prostredia umocňuje interiérové zariadenie v prírodnej farbe dreva v kombinácii so sklom a modrým čalúneným nábytkom.

Objekt je ojedinelým príkladom realizácie čistých priestorov na Slovensku v podobnom rozsahu, pričom na vysokej úrovni je aj kvalita vyhotovenia týchto konštrukcií. Dôležitá je i skutočnosť, že realizácia tohto priemyselného areálu priniesla okolo 3 500 pracovných príležitostí v regióne s najväčšou nezamestnanosťou. V súčasnosti je pripravený projekt obytného komplexu v blízkosti areálu na ubytovanie manažérov závodu.
 


Výrobný areál Salamander – projekt

Názov stavby: Výrobný areál L. M. J. Salamander, s. r. o., Nitra
Druh a účel stavby: administratívna budova a výrobná hala
Miesto stavby: Nitra, mestská časť Mlynárce
Projekt: Architektonická kancelária Csanda – Piterka, Nitra
Autor návrhu: Ing. arch. Milan Csanda
Hlavný inžinier projektu: Ing. Marián Piterka
Plocha pozemku: 2 017 m2
Zastavaná plocha: 1 076 m2
Obstavaný objem: 8 500 m3
Začiatok výstavby: jún 2007
Ukončenie výstavby: január 2008

Vzhľadom na veľkosť pozemku a pomerne značné plošné potreby investora je urbanistické riešenie postavené na princípe čo najhospodárnejšieho využitia a prostredníctvom L-usporiadania berie do úvahy úsporné rozloženie objektov v jednom rohu parcely. V protiľahlom priestore vzniká tak priestor na manipulačné spevnené plochy.

Architektúra administratívnej budovy a výrobnej haly pôsobí zjednocujúco vďaka rovnakej výške obidvoch objektov a najmä použitím rovnakého materiálu obvodového plášťa. Tento stereotyp je narušený v prípade administratívnej budovy v miestach okenných otvorov a v prípade výrobnej haly v mieste zásobovacích vrát, ktoré sa odlišujú členením a materiálovou kombináciou (kamenný obklad). Samotné výplne okenných otvorov sú vyhotovené z plastových profilov, pričom v miestach spájania jednotlivých okenných rámov sa nainštaluje atypický výrobok svietidla, ktorý bude vytvárať charakteristické iluminačné osvetlenie v nočných hodinách.

Administratívna budova sa dispozične člení na dve podlažia. Na prízemí sú priestory strážnej služby, resp. vrátnice, reprezentačné priestory – showroom – a sociálne zázemie zamestnancov výroby. Na poschodí sa nachádza administratívne sídlo firmy s kanceláriami konateľov firmy, so zasadacou miestnosťou a s priestormi pre administratívny personál. Výrobná hala sa rieši ako univerzálny otvorený celok, ktorý zabezpečuje potrebnú variabilitu pri jednotlivých výrobných procesoch. Na vstup surovín a výstup hotových výrobkov je určená jedna brána, nakoľko výrobný cyklus je riešený v polkruhovom tvare.


Výrobný a skladový areál Tekmar
Slovensko – projekt

Názov stavby: Výrobný a skladový areál Tekmar Slovensko, s. r. o.
Druh a účel stavby: administratívna budova, výrobná hala a sklad
Miesto stavby: Lužianky, Nitra
Projekt: Architektonická kancelária Csanda – Piterka, Nitra
Autor návrhu: Ing. arch. Milan Csanda
Hlavný inžinier projektu: Ing. Marián Piterka
Celková plocha pozemku: 9 775 m2
Celková zastavaná plocha: 3 059 m2
Celkový obstavaný objem: 17 441 m3
Začiatok výstavby: jún 2007
Ukončenie výstavby: január 2008

Areál je koncipovaný z jedného mohutného kvádra osadeného v smere orientácie parcely, hmotovo sa člení na administratívnu a výrobno-skladovaciu časť. Pred administratívnou časťou sa nachádza pomerne veľké predpolie s parkoviskom. Tvarovanie týchto spevnených plôch vytvára prepojenie medzi líniou Hlohoveckej cesty a osadením objektu.

Architektúra administratívnej a výrobno-skladovacej časti pôsobí napriek rozličnej konštrukčnej podstate zjednocujúco s prienikom jednotlivých materiálov medzi obidvoma hmotami. Prelínanie sa rieši prienikom obvodového plášťa (strieborno-šedý vlnitý hliníkový plech), ktorý sa nachádza na administratívnej, ako aj na skladovej časti. Administratívnu časť odlišuje doplňujúci materiál – omietka (sýto červená farba – odkaz na firemné farby Tekmar) a predsadený, drevo imitujúci fasádny obklad. Výplne otvorov sú hliníkové v tmavošedej farbe, pričom v miestach na objekte skladu, kde sú okná nežiaduce, ich nahrádza výplň v červenej farbe. Dispozícia výrobno-skladovacieho objektu rešpektuje prísne požiadavky na prevádzkové riešenie výrobného objektu potravinárskeho charakteru, vytvára viaceré, vzájomne relatívne nezávislé autonómne subprevádzky. Dominantnou je administratívna časť, ktorá sa cez spoločný vstup rieši ako celok na 2. NP. Člení sa na priestory konateľov spoločnosti, priestory výkonnej administratívy a obchodné oddelenie. Výrobno-skladovacia časť cez spoločné vstupné, hygienické a sociálne priestory (šatne, jedáleň) sa člení na samotnú výrobnú a skladovaciu časť.


Eurovalley na Záhorí a logistické centrum pri Trnave – projekty

Developerská spoločnosť HB Reavis Group plánuje investovať v Trnave 4 miliardy korún. V blízkosti závodu francúzskeho výrobcu automobilov PSA chce na ploche 60 hektárov postaviť priemyselno-logistické centrum.

Podľa marketingového manažéra HB Reavis Group Miroslava Sedláka územný plán v tejto lokalite počíta s ľahkou výrobou a logistickými priestormi. Prenajímateľná plocha logistického centra predstavuje 240-tisíc štvorcových metrov.

Začiatok výstavby predpokladá M. Sedlák ešte v tomto roku, v súčasnosti je projekt pred vydaním územného rozhodnutia. Konkrétnych nájomníkov park zatiaľ nemá. „Rokujeme s viacerými potenciálnymi klientmi, záujem o zhruba polovicu pripravovanej plochy ešte pred vydaním územného rozhodnutia je pozitívny signál,“ uviedol M. Sedlák. Tempo výstavby sa bude prispôsobovať dopytu klientov.

Logistické centrum v Trnave je štvrtým industriálnym projektom bratislavského developera. Premiérový projekt v tomto segmente sa zrealizoval v Rači, tento rok firma dokončí industriálny areál v Svätom Jure pri Bratislave. Areál v Jure poskytne 35-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy a okrem skladových a výrobných priestorov by tu mali byť i kancelárie so sociálnym zázemím.

Od roku 2005 je HB Reavis Group aj developerom technologického parku Eurovalley na Záhorí. „Najdôležitejší benefit Eurovalley je v jeho koncepte,“ hovorí Miroslav Sedlák. „Ide o multifunkčný technologický park, ktorý v sebe kombinuje logistiku, ľahký priemysel, sofistikovanú výrobu, aplikovaný výskum a vedu. Jeho súčasťou však budú aj rezidenčné, voľnočasové a obchodné plochy. Preto sa HB Reavis Group rozhodol pre multifunkčnosť. Takýto koncept je vo svete bežný a veľmi častý.“

Ďalším bonusom pre nájomcov je lokalita s výhodnou dopravnou dostupnosťou priamo v srdci Európy – v centre Zlatého trojuholníka, najperspektívnejšieho euroregiónu. Len niekoľko desiatok kilometrov odtiaľ sa nachádza Viedeň i Brno, v regióne je dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Ľudo Petránsky
Foto a vizualizácie: R-INTERARCH, spol. s r.o., www.quadris.sk, HB Reavis