skryte muzeum zanis lipke memorial
Galéria(15)

Skryté múzeum – Žanis Lipke Memorial

Partneri sekcie:

Nové múzeum židovských osudov v Rige nájdete veľmi ťažko. Bodaj by nie, keď stojí na mieste, ktoré počas 2. svetovej vojny zostalo pred nacistickými okupantmi skryté. Múzeum postavili na počesť Žanisovi Lipkemu a jeho žene Johanne, ktorí tu v betónovom bunkri zachraňovali židov odsúdených na smrť v koncentračných táboroch.

02 skryte muzeum lipke big image
14 skryte muzeum lipke big image
13 skryte muzeum lipke big image
12 skryte muzeum lipke big image
11 skryte muzeum lipke big image
10 skryte muzeum lipke big image
09 skryte muzeum lipke big image
08 skryte muzeum lipke big image
Betónový bunker ukrytý pod kôlňou priamo v záhrade chudobného lotyšského páru nemeckí nacisti nikdy neobjavili. Priestor veľký 3 × 3 × 3 m mohol naraz ukryť až 9 ľudí a v priebehu okupácie sa stal útočiskom 57 židov. Keďže nebolo možné múzeum vytvoriť priamo nad pôvodným bunkrom, architektka Zaiga Gaile sa rozhodla, že jeho proporcie skopíruje, prenesie ho a vytvorí hlavnú expozíciu.

Múzeum stojí kúsok od Lipkeho domu na parcele s výhľadom na rieku Daugava. Asketická budova z dreva natretého natmavo pripomína prevrátenú loď, ktorá odpočíva na brehu, alebo chatrč, akú si z dechtovaného dreva stavali rybári v tomto kraji. Do budovy sa vstupuje dlhým uzavretým tunelom, aby bol návštevník dezorientovaný a chvíľu mu trvalo, kým pochopí štruktúru múzea. Tri podlažia sú v strede prepojené šachtou, do ktorej sa možno pozrieť len z podkrovia. Dno šachty je replikou betónového bunkra s veľkosťou 3 × 3 × 3 m. Nechýba tam 9 pôvodných postelí zavesených na stene a niektoré bežné predmety ako deky a rádio. Ďalšiu úroveň šachty tvorí krehká drevená konštrukcia pokrytá priesvitným papierom. Má symbolizovať dočasné obydlia Suka, ktorými si židia počas sviatku Sukot pripomínajú príbytky, kde spali ich predkovia počas svojej cesty do Zeme zasľúbenej.

V podkroví múzea sa nachádza poklop, cez ktorý sa dá nahliadnuť do dvoch spodných poschodí šachty. Autor umeleckého konceptu múzea Victor Jansons vysvetľuje, že tento pohľad zhora na betónový bunker a symbolický objekt, tvorený papierovými stenami, prinášajú návštevníkovi možnosť „oslobodiť“ sa od detailu a vnímať celý príbeh tohto miesta v širších súvislostiach. Texty a fotografie vo vitrínach v podkroví predstavujú okrem samotného Lipkeho aj jeho rodinu a ľudí, ktorí mu pri záchrane židov pomáhali.

Typ: súkromné múzeum
Architekt: Zaiga Gailes Birojs
Klient: spoločnosť Žanis Lipke Memorial
Realizácia: 2012, Lotyšsko

Text: Veronika Benešová
Zdroj: www.zgb.lv
Foto: Ansis Starks