pavilon v marseilleskom pristave zrkadli svoje okolie
Galéria(11)

Pavilón v Marseilleskom prístave zrkadlí svoje okolie

Starý prístav v Marseille je jedným z najúchvatnejších prístavov v Stredomorí. Čas sa však zahryzol aj do tejto pamiatky, ktorá je na zozname Svetového kultúrneho dedičstva.

1980 fp477609 indesign big image
port eif 12 033 exe pld omb2 e00 000266 f big image
port eif 12 033 exe pld omb2 e00 000266 f1 big image
fp 00 02 big image
1980 fp477610 indesign big image
1980 fp477606 indesign big image
1980 fp477604 indesign big image
1980 fp472374 indesign big image
Prístup pre peších a vôbec prepojenie s ostatnými časťami mesta sa veľmi zhoršili. Marseille je okrem Košíc druhým hlavným európskym mestom kultúry na rok 2013, a tak sa ešte v predstihu vedenie mesta rozhodlo usporiadať architektonickú súťaž na obnovu nábrežia, jeho sprístupnenie obyvateľom aj návštevníkom mesta a vytvorenie zázemia na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Víťazom ­súťaže sa v septembri 2010 stal ateliér Foster & Partners spolu s Michelom Desvigne z Paríža.

Bez bariér
Výsledkom sú rozľahlé priestranstvo pre peších, nové technické inštalácie, prístavné domčeky a vyhliadkové plošiny. Krajinnú architektúru riešil Michel Desvigne. Nová dlažba zo svetlej žuly má byť reakciou na pôvodné pieskovcové dlažbové kocky. Zeleni ponechal len minimálny priestor, najmä preto, aby dostal do popredia pôvodnú funkciu prístavu a použitých materiálov. Celé zrevitalizované územie je bezbariérové, aj liatinové koly na priväzovanie lodí sú odmontovateľné, aby mohol vzniknúť úplne jednoliaty flexibilný priestor.

S rešpektom
Architektúra však na nábrežie vstúpila len veľmi diskrétne. Najvýraznejší počin je na Quai de Belges, ktoré tvorí východnú časť prístavu, kde bol vybudovaný nový pavilón. Môžu sa v ňom usporadúvať rôzne trhy či podujatia. Je otvorený zo všetkých strán. Podpery tvoria štíhle stĺpy. Celkové rozmery sú 46 × 22 metrov. Tvarom nie je pavilón nijako výnimočný, originalitu mu dodáva jeho strecha. Strop pavilónu je z nehrdzavejúcej ocele s veľmi dobrými odrazovými vlastnosťami, takže vyzerá ako zrkadlo. Ukazuje život na nábreží so všetkými aktivitami naopak, sú postavené na hlavu, a to je práve ten zaujímavý moment, pre ktorý sa stal Fosterov pavilón okamžite turistickou atrakciou. Lord Foster k návrhu poznamenal: „Chceli sme Vieux Port sprístupniť všetkým. Projekt bol pre nás príležitosťou ukázať, že na mimoriadny účinok netreba veľkú architektúru. Pracovali sme s miestnou klímou, vytvorili sme tieň a prístrešok na rôzne aktivity. Rešpektovali sme priestor, len sme ho trochu vylepšili.“ Spencer de Grey, hlavný dizajnér zo spoločnosti Foster & Partners, dodáva: „Projekt je pozvánkou pre všetkých ľudí z Marseille, aby sa mohli potešiť nábrežím a užiť si tento priestor znova a znova. Nový pavilón je doslova odrazom svojho okolia a vytvára dôstojné pozadie pre dianie v meste počas celého významného roka.“

Obnova Vieux Port, Marseille
Architekti: Foster + Partners
Spolupráca: Michel Desvigne, Tangram Architectes
Konzultanti: Ingerop Mediterannee, Aik Yann Kersale, Ingerop Mediterannee
Investor: MPM, Marseille Provence Metropole
Začiatok výstavby: marec 2012
Koniec výstavby: marec 2013
Plocha územia: 100 000 m2 – fáza 1
Výška pavilónu: 6 m
Rozmery: 46 × 22 metrov
 

TEXT: Mária Nováková
dokumentácia: foster + partners

Článok bol uverejnený v časopise ASB.