Radosť z oblúka a farby: Interiéry pobočiek GE Money
Galéria(6)

Radosť z oblúka a farby: Interiéry pobočiek GE Money

Partneri sekcie:

Vytvoriť interiér administratívnych či obchodných priestorov nie je jednoduchým zadaním. Architekt musí často bojovať s každým centimetrom priestoru, myslieť na požiadavky investora, funkčnosť a budúce využitie a nezabúdať pritom na estetické pôsobenie priestoru. V prípade pobočiek finančnej spoločnosti GE Money bola spolupráca architekta a investora pomerne aktívna. Investor mal jasnú predstavu o tom, čo všetko má priestor obsahovať. Architekt zase dostal priestor na svoju kreativitu. A to na realizácii aj vidieť.

Keď je interiér výsledkom spolupráce

Príbeh interiérov GE Money sa začal koncom minulého roku, keď sa GE Money, spoločnosť pôsobiaca v oblasti poskytovania finančných produktov, rozhodla otvoriť na Slovensku sieť pobočiek s trendovým interiérom. Investor bol jeden z tých predvídavejších, tých, ktorým kvalita architektonického riešenia nie je ľahostajná a nerozhodujú sa pri výbere návrhu impulzívne. Preto na vytvorenie jednotného konceptu dizajnu interiéru pobočiek vyhlásil súťaž s jasným zadaním, zostavil odbornú komisiu a s jej pomocou sa snažil vybrať návrh, ktorý by najlepšie vystihol jeho zámer a filozofiu.

Záujem výberovej komisie si nakoniec získal návrh ateliéru KOSI architektov Pavla Kosnáča a Kataríny Striežovej. „Priznám sa, že na začiatku sme váhali, či vstúpime do súťaže. Motivovala nás však výzva, ktorá sa vynárala zo zadania. Chceli sme byť tvorcami konceptu, ktorý sa použije vo všetkých pobočkách na Slovensku,“ hovorí Pavol Kosnáč o prvom stretnutí s investorom.

Výsledkom je zaujímavá zhoda investorových predstáv a architektovej tvorivosti. Základom spolupráce architekta a investora bolo dodržať princíp komunikácie a individuálneho prístupu. „Naša práca je vo väčšine prípadov o kompromisoch. Aj keď musím priznať, že pri tomto projekte bolo tých kompromisov naozaj málo. Pôvodný návrh je takmer identický s realizáciou,“ konštatuje architekt.

GE Money okrem prvej pobočky na Štúrovej ulici v Bratislave ešte v tom istom mesiaci otvorilo svoje pobočky v Nitre a Komárne. Do konca roka plánuje otvoriť desať pobočiek po celom Slovensku a v ďalších rokoch pokračovať v prehusťovaní týchto predajných kanálov.

Farba a krivky

Svieži a vzdušný priestor vzbudzuje pocit, že vidíme priamo do „kuchyne“ firmy, no zároveň poskytuje aj potrebnú intimitu. Centrálnym bodom interiéru je oddychová zóna s kruhovým pôdorysom. Priestor čiastočne oddelený štyrmi priehľadnými paravánmi z polyuretánu pozostáva zo štyroch kresiel v tvare slzy, rozostavaných okolo kruhového loga firmy na koberci.
Práve logo spoločnosti bolo inšpiráciou nielen pre oddychovú zónu, ale aj pre celý koncept. „Filozofia konceptu interiéru vychádza z loga spoločnosti. Inšpirovali sme sa nielen samotným tvarom, ale aj farbami – modrou a bielou, doplnenými príjemnou zelenou.

Tie sú, nakoniec, aj základným prvkom dizajnu interiéru,“ dopĺňa Pavel Kosnáč. Farby a tvary vplývajú na duševné pohodlie a psychiku návštevníkov, klientov, ako aj samotných zamestnancov. Ovplyvňujú naše myslenie, nálady, ale aj zdravie či rozhodovacie procesy.

Preto je nesmierne dôležité, akú farbu či kombináciu farieb použijeme v interiéri. Všeobecne platí, že ideálna je trojkombinácia farebných tónov, pričom najväčšiu plochu zaberá neutrálna farba vytvárajúca podklad na vyznenie zvyšných dvoch farieb.

Platí to najmä vtedy, ak zvolíme výraznejšiu farbu nábytku. Rovnakým princípom sa riadili aj autori interiéru pobočiek – sedací nábytok v zelených tónoch je kombinovaný s modrou podlahou a bielymi stenami, čím tvorcovia dosiahli nielen príjemnú harmóniu, ale aj optické rozšírenie a presvetlenie priestoru.

Interiér obsahuje pracovnú zónu, zázemie, oddychovú zónu a kaviarenský kútik. Originalita vyhotovenia spočíva najmä v dizajne sedacieho nábytku pre oddychovú zónu a v dizajne pracovných stolov. Ich spoločným znakom je tvar. Mäkké a oblé línie inšpirované logom spoločnosti v obidvoch prípadoch zmierňujú strohosť prostredia a sú jedinečným dizajnérskym kúskom.

Tvorcovia si dali záležať na každom detaile. „Detail má pre mňa ako architekta nesmierny význam. Každému prvku, či už v interiéri, alebo v stavbe, venujeme špeciálnu pozornosť od prvých nákresov až po realizáciu tak, aby vznikol dokonalý a jednotný celok.

Záleží nám na tom, aby sme dosiahli dokonalú symbiózu prvkov, či už ide o materiál, nábytok, osvetlenie, alebo o samotné uchytenie paravánov,“ komentuje autorský prístup Pavel Kosnáč a dodáva, „pri istej miere zjednodušenia existujú v princípe dva typy architektov – tí, ktorí tvoria priestory na reálne využitie, a tí, ktorí ich tvoria do časopisov. Ja sa vo svojej práci snažím skĺbiť oboje – vytvoriť prostredie, v ktorom sa dá žiť, a zároveň ulahodiť oku.“

Pobočka na Štúrovej ulici bola otvorená v apríli, sieť ďalších pobočiek zariadených s podobným dizajnmanuálom sa bude  postupne rozrastať po celom Slovensku.

Názov realizácie: Interiér siete pobočiek GE Money
Miesto: Štúrova ul., Bratislava
Architekti: Ing. arch. Pavol Kosnáč, Ing. arch. Katarína Striežová – ateliér KOSI
Investor: GE Money
Realizačná firma: Jusustav, spol. s r. o. (pobočka v Bratislave)
Nábytok – mobiliár: M Studio/Design Factory
Svietidlá: Smartlight
Koberce: Koratex

(mf)
Foto: Dano Veselský, GE Money