siemens city vo viedni vzor ekologicky udrzatelnej stavby
Galéria(7)

Siemens City vo Viedni – vzor ekologicky udržateľnej stavby

Partneri sekcie:

Siemens oficiálne otvoril svoje nové sídlo v Rakúsku v júni 2010. „Kolonizáciu nového mesta“ začalo 6 000 zamestnancov Siemens, po tom ako sa ich prvá skupina presunula do nových priestorov v decembri 2009. Proces sa ukončil počas roka 2010. Komplex tvoria dve novopostavené budovy: veža a severné krídlo spolu s niekoľkými existujúcimi budovami vedľa novej stavby na ulici Siemensstrasse.

siemens city vo viedni vzor ekologicky udrzatelnej stavby 6137 big image
commline1 big image
commline3 big image
conferencecenter1 big image
innen 1 big image
innen 2 big image
Projektová príprava rozvinula základnú koncepciu, ktorá riešila vzájomný vzťah medzi rôznymi plochami. Vzťah medzi vonkajšími a prírodnými prvkami, ktoré obkolesujú komplex a vnútornými prvkami s takzvanou komunikačnou líniou. Komunikačná línia je priestor s rozlohou približne 3 300 m2, ktorý prepája rôzne časti. Pôsobí ako centrálne miesto stretávania sa v rámci komplexu. Táto plocha slúži banke, minimarketu, cestovnej kancelárii a obchodu s fotokopírovacími službami.

Energeticky úsporné riešenia a 55-metrová veža

Komplex sa vypína na ploche, ktorá je tradičným sídlom spoločnosti v Rakúsku, ulica Siemensstrasse 21 vo viedenskej štvrti Floridsdorf. Nachádza sa tam 3 000 parkovacích miest, záhrady, 3 reštaurácie, bistro a kaviareň. Severné krídlo má štyri poschodia a slúži približne 1 200 zamestnancom. Centrálnym bodom komplexu, ktorý sa stal typickou pozoruhodnosťou viedenskej panorámy, je 52 metrov vysoká veža slúžiaca tiež približne 1 200 zamestnancom. Architektonická forma 12 poschodovej budovy sa otvára smerom k ulici Siemensstrasse. Predstavuje pozvánku na vstup a stelesňuje zjednotenie otvorenej, transparentnej firemnej kultúry spoločnosti a jej odvážneho, priekopníckeho ducha. Úloha vytvoriť tak náročný dojem bola zverená viedenskému architektonickému štúdiu Soyka/Silber/Soyka, víťazovi medzinárodnej súťaže, ktorú vyhlásilo mesto Viedeň.

Pri stavbe nových budov sa dodržali zásady ekologickej udržateľnosti s použitím modernej stavebnej technológie. Klimatizáciu v komplexe zabezpečuje geotermálny systém, ktorý je založený na 120 betónových stĺpoch s priemerom jeden meter. Stĺpy sú zapustené 30 metrov do zeme. Pomocou špeciálneho vodivého potrubia v zime kancelárie budovy vykurujú a v lete ich ochladzujú. Vodu zohrieva strešný solárny vodivý povrch s plochou 200 m2. Znovu sa využije 75 % odvádzaného vzduchu vyprodukovanej energie prostredníctvom tepelných výmenníkov umiestnených na strechách.

 Systém zabezpečenia budov mesta Siemens City, ktorý môže mať až 10 000 senzorov, poskytuje mimoriadnu energetickú efektivitu osvetlenia, teploty miestností a kontrolu prúdenia vzduchu. Systémy osvetlenia a vykurovania v kancelárii sa, napríklad, automaticky uzatvoria vtedy, keď senzor signalizuje, že všetci zamestnanci opustili miestnosť. Merania energetickej úspornosti, ktoré sa realizovali v novej centrále, redukujú ročné emisie CO2 o 1 000 ton. Vďaka tomu už mesto Siemens City získalo štatút zelenej budovy Európskej únie (European Union Green Building) za energeticky úsporné budovy.

Konferenčné centrum

Rešpekt k životnému prostrediu

Architektonický návrh mesta Siemens City je v súlade s firemnou filozofiou Mapei. Tá bola vždy zameraná na aktivity výskumu a vývoja nových výrobkov, ktoré sú bezpečné pre životné prostredie, pre majstrov a pre koncových užívateľov. Mnoho riešení ekologickej udržateľnosti spoločnosti Mapei certifikovali medzinárodne uznávané inštitúcie a nesú logo „Green Innovation“ („zelená inovácia“).

To je dôvod, prečo táto spoločnosť so svojou dcérskou spoločnosťou Mapei GmbH a výrobným zariadením situovaným v Rakúsku bola vybraná na dodávku riešení na inštaláciu 20 000 m2 dlažby a obkladov z keramiky a prírodného kameňa.

Povrchy všetkých miestností vo vlhkom prostredí (kúpeľne, kuchyne, atď.) boli najprv ošetrené penetračným náterom PRIMER G na báze syntetickej živice s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok (VOC), následne rýchloschnúcou pružnou tekutou membránou MAPEGUM WPS. Pružná cementová malta MAPELASTIC sa vybrala na utesnenie podkladov proti vode na chodbách, v skladových priestoroch na nápoje a priestoroch pre obsluhu na prvom podzemnom podlaží, ako aj na chodbách a stravovacích priestoroch na prízemí.

Šedé, čierne a biele obklady a dlažby rôznych rozmerov sa inštalovali na stenách a podlahách na všetkých toaletách, podlahách vo všetkých kuchyniach, chodbách, skladovacích priestoroch a v miestnostiach obsluhy na prvom podzemnom podlaží, na stenách a podlahách chodieb, miestnostiach obsluhy a stravovacích priestoroch na prízemí a v komunikačnej línii.



Pohľad na komunikačnú líniu – konštrukciu, ktorá spája každú jednu časť v rámci komplexu.

V priestore komunikačnej línie sa na zabezpečenie ochrany podkladu proti vode použil MAPELASTIC. ADESILEX P9 a KERAFLEX MAXI S1 sa použili na lepenie keramickej dlažby a obkladov. KERACOLOR FF sa použil na škárovanie.

Na lepenie keramických obkladov a dlažieb sa vybralo cementové lepidlo ADESILEX P9 so zníženým sklzom a s predĺženou dobou zavädnutia s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok (VOC). Keramické dlažby a obklady rôznych rozmerov sa na všetkých povrchoch schodov (vrátane tých v prvom podzemnom podlaží) a na podlahách a stenách v niektorých stravovacích priestoroch lepili plasticky deformovateľným cementovým lepidlom KERAFLEX MAXI S1 bez vertikálneho sklzu.

Vo vstupnej hale a na prízemí tvorí podklad podlahy monolitická betónová vyhrievaná cementová doska, ktorá bola v čase inštalácie podlahy v treťom mesiaci schnutia. Použité lepidlo muselo preto byť vysoko plasticky deformovateľné a rýchloschnúce.

Po starostlivej kontrole všetkých podmienok (ako napríklad usporiadanie dilatačných škár) sa rozhodlo, že sa použije ULTRAFLEX S2 QUICK, jednozložkové, plasticky deformovateľné, rýchlo tvrdnúce a rýchlo schnúce lepidlo.

Vo firemnej jedálni a kuchyni sa na podklad aplikoval sadrový poter. Poter sa ošetril náterom PRIMER G a následne sa impregnoval výrobkom MAPELASTIC. Dosky z prírodného materiálu sa lepili pomocou KERAFLEX MAXI S1. Prírodný kameň sa takisto lepil na steny v stravovacích priestoroch jedálne použitím rovnakého lepidla a následne nanesením vrstvy impregnácie ECO PRIM GRIP na podporu dobrej priľnavosti.

Keramická dlažba sa v kuchyniach a stravovacích priestoroch na rozličných podlahách komplexu inštalovala použitím KERAFLEX MAXI S1.

Všetky podlahy a obloženia stien boli vyškárované predmiešanou cementovou škárovacou hmotou s technológiou vodoodpudivého efektu DropEffect®. Dilatačné škáry sa utesnili silikónovým tmelom MAPESIL AC s technológiou BioBlock®.

–>–>

Technické údaje

Siemens City, Viedeň (Rakúsko)
Projekt: Architekti Soyka/Silber/Soyka ZT-GmbH, Viedeň
Trvanie výstavby: 2008 – 2010
Rok vstupu Mapei: 2010
Zásah Mapei: dodanie výrobkov na prípravu podkladov a inštalácie obkladov a dlažieb z keramiky a prírodného kameňa
Klient: Siemens AG Österreich
Dodávateľ: ARGE PORR-STRABAG
Obkladacia spoločnosť: FLIESEN PERL, Stoob (Rakúsko)
Obkladací materiál: keramická dlažba a obklady a porcelánové obklady od Marazzi, prírodné kamene od spoločnosti Rauriser Naturstein
Mapei koordinátori: Ing. Stefan Schallerbauer a D.I. Fares Magshood, Mapei GmbH (Rakúsko)

Produkty  MAPEI

Ošetrenie a hydroizolácia podkladov: Eco Prim Grip, Primer G, Mapegum WPS, Mapelastic

Inštalácia keramických dlažieb a obkladov a prírodných kameňov: Adesilex P9, Keracolor FF, Keraflex Maxi S1, Mapesil AC, Ultraflex S2 Quick

Tento článok bol prevzatý z vydania 11 časopisu Realtá Mapei, firemného časopisu publikovaného spoločnosťami Mapei GmbH (Nemecko) a Mapei GmbH (Rakúsko), ktorým by sme radi poďakovali.