City Gate v Stuttgarte s platinovým ocenením DGNB

image 86007 25 v1

V centre Stuttgartu vyrástla minulý rok administratívna budova City Gate, ktorá má najvyššie, platinové ocenenie v rámci štandardu Nemeckej rady pre zelené budovy (DGNB).

Ostré, jednoznačné tvary, čisté línie, pravidelný fasádny raster s plastickým efektom – to sú charakteristické črty administratívy City Gate, ktorá pôsobí ako mohutná socha vytesaná v organizme mesta. Je to 40 metrov vysoký objekt – monolit, ktorý priťahuje pozornosť práve svojou kompaktnou a pravidelnou fasádou, pričom jej výrazné plastické prvky „modelujú“ jej povrch. Bloky City Gate pôsobia ako gigantické hracie kocky, ktoré sú poukladané vo funkčnom tvare. Medzinárodné architektonické štúdio KSP Jürgen Engel Architekten so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom ho naprojektovalo ako signálny bod v centre novej, rozvíjajúcej sa štvrti pri Univerzite v Stuttgarte.

City Gate pôsobí ako mohutná socha vytesaná v organizme mesta

„Chceli sme, aby 11-podlažná City Gate označovala vstup do mesta a zároveň pôsobila ako dôležitý orientačný bod v pulzovaní centra Stuttgartu,“ hovorí šéf štúdia Jürgen Engel. „Snažili sme sa, aby budova bola kompaktná a súčasne otvorená smerom von a obsahovala kvalitné, viacúčelové kancelárske priestory. Zároveň sme však sledovali aj jej energetický rozmer a nároky klienta, ktorý nám dal pomerne náročné technické zadanie. S výzvou sme sa však vyrovnali a výsledkom je aj platinové ocenenie za energetickú prevádzku budovy.“

Hra svetla a tieňa

Hmotu administratívneho komplexu vertikálne delí na dve polovice zasklená fasádna plocha nad hlavným vstupom, ktorá z objektu opticky vytvára dva samostatné celky. Vonkajší výraz vytvára fasádny systém okien s ich priečnym nosníkom a kolmou priehradkou, ktorý je spojený do jednotnej štruktúry transparentnej fasády. Na jej ploche kontrastne pôsobia kamenné prvky, ktoré spolu s hlbokým ostením a farebným akcentom červenej farby vytvárajú plastickú hĺbku a pôsobivú hru svetla a tieňov. Geometrický vzorec prevetrávanej fasády je zosilnený betónovou nosnou konštrukciou.

Na prízemí sa nachádza reštaurácia a kancelárske priestory, ktoré sú sústredené okolo ústredného foyeru. Pod ním je trojposchodová podzemná garáž so 140 miestami na autá a nad ním kancelárie, ktoré sú usporiadané horizontálne s ústredným oknom, pričom dodatočné funkcie (kuchynky, technické zázemie) sa nachádzajú hlbšie v interiéri.

Vykurovanie a chladenie budovy sa uskutočňujú prostredníctvom inovatívneho energetického konceptu, ktorý obsahuje najnovšiu vykurovaciu, chladiacu a ventilačnú technológiu aktivovanú v betónovom jadre. Aj jej zásluhou získal City Gate najvyššiu možnú, platinovú certifikáciu podľa štandardu Nemeckej rady pre zelené budovy. Tento systém DGNB hodnotí budovu a jej vlastnosti ako celok, čiže vlastníci budov a projektanti majú veľkú voľnosť a variabilitu pri dosiahnutí týchto cieľov. Systém podporuje inovatívne riešenia a vďaka svojej flexibilnosti môže byť ľahko aktualizovaný. Výrazná odlišnosť systému DGNB od iných certifikačných schém spočíva v jeho dôraze na celý životný cyklus budovy, a to s ohľadom na jej dopad na životné prostredie, ako aj na celkové náklady.

Detail fasády

CITY GATE STUTTGART

Miesto: Kriegsbergstrasse, Stuttgart, Nemecko
Klient: CEREP Peak GmbH, Gesellschaft der CARLYLE GROUP
Architekti: KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt nad Mohanom, Nemecko
Súťaž: 09/2008, 1. cena
Začiatok výstavby: 10/2011
Ukončenie výstavby: 03/2015
Celková podlažná plocha: 26 000 m2
Obstavaný priestor: 64 400 m3
Okenno-dverný rámový systém: Schüco AWS 75.SI
Celkové investície: asi 94,5 mil. €

EXT: BETTINA SIGMUND

REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY

FOTO: OLIVER RIEGER

Článok bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2016.