Ateliéry s nadhľadom
Galéria(6)

Ateliéry s nadhľadom

Staré priemyselné konštrukcie, drevo a tehly, sklo, kov, pohľadový betón a tiež výrazné farebné plochy – loftové byty môžu mať mnoho tvárí a podôb, v žiadnom prípade to nemusia byť šedé a rozľahlo chladné priestory. Napriek tomu má ten, kto si podobný byt kúpi, iný životný štýl než prevažná časť populácie. V našich končinách sa donedávna objavovali len ojedinelé prípady tzv. loftov, situácia sa však mení. Dom s krásnym výhľadom na rieku a panorámu Prahy, ktorý ponúka celkom ojedinelé a nadštandardné priestory, svojich obyvateľov už našiel.

Rôzne štýly tohto typu bývania sa vo svete vyvíjajú už viac ako 50 rokov. Začali Američania, veľkú obľubu si lofty získali v Anglicku, kde sú staré industriálne objekty bohato využívané v mnohých podobách, niekedy až neuveriteľne rozmanitých. V týchto bytoch môžete totiž bez obáv uplatniť výrazné kompozície technických povrchov, rôznych materiálov, farieb. Môžete sa tu pohrať s vysokým a rozľahlým priestorom, nemusíte sa v nich báť použiť rýdzo súčasné prvky, napr. plasty, rôzne typy plechov či ťahokovov a sklenené plochy v susedstve pôvodných konštrukcií, tehlových stien alebo starých, krásne popraskaných betónov.

Jedným z prvých architektonických ateliérov, ktorý sa u nás touto témou vážne zaoberal, je štúdio D3A, zastúpené Stanislavom Fialom a Danielou Polubědovovou. Neskôr vznikli lofty v pražských Nusliach – ich autorom je taliansky architekt Alberto di Stefano. V minulom roku boli dokončené ateliéry na pražskom Zlíchove v bývalom objekte Škodových automobilových závodov.
 

Za hradbami

Smíchov a Zlíchov – bývalé periférie na západnom okraji Prahy, dnes takmer centrum mesta. Kto by dnes veril, že len pred 200 rokmi tu boli sady, vinice, dedinské usadlosti, tu a tam letné sídlo. V 19. storočí došlo k búrlivému priemyselnému rozvoju týchto periférnych štvrtí, nástup industriálnych budov bol rýchly až bezohľadný a najmä okolo križovatky u Anděla sa kumulovali veľké dymiace budovy plné hučiacich strojov. V blízkosti tovární vyrástli panelové domy, zástavba predmestských oblastí pripomínala skôr chudobný vidiek. Pribudlo nádražie s bohato rozvetveným koľajiskom a ďalšie továrenské budovy vyrástli vo svahu nad ním. Medzi posledné z nich patrila jednoduchá a čistá stavba továrne Škodových závodov zo začiatku minulého storočia, ktorá stojí ako posledná v rade až pri zlíchovských kopcoch, za ktorými sa dnes už otvára chránená krajinná oblasť Prokopského údolia a hlubočepských skál.
 

Nad Vltavou i nad riekou koľají

Budovu z roku 1914 kúpila spoločnosť Atelier Spektrum, s. r. o., pre vlastnú projektovú a výrobnú činnosť. Jej interiéry boli upravené na súčasné potreby čistej a pokojnej prevádzky, v ktorej vznikajú reklamné potlače napr. pre pražskú zoo, autobusové zastávky alebo bilbordy. Areál a časť domu od prvého do štvrtého podlažia aj naďalej ostanú sídlom firmy. Piate a šieste poschodie sú však vyhradené pre loftové byty. Jedno poschodie s mezonetom sa dostavalo v roku 2006 podľa pôvodného zámeru staviteľov objektu, ktorý pred 80 rokmi nebol dokončený, hoci mal byť. Dôkazom sú nielen staré plány, ale aj schody, nečakane ukončené plochou strechou.
 

Veľkorysý koncept

Majiteľ firmy Michal Dvořák si skoro uvedomil, aký poklad s týmto domom získal, a rozhodol sa vybudovať na jeho najvyšších podlažiach 15 ateliérov na bývanie či tvorivú činnosť. Ich veľkosť i vybavenie sa značne líšia – každý z nich je projektovaný tak, aby si jeho majitelia mohli sami určiť, ako s daným priestorom naložia.

Pri menších loftoch na piatom poschodí sú dostavané individuálne riešené medziposchodia. Miestnosti sú totiž vysoké takmer päť metrov a medziposchodie môže slúžiť ako úložný priestor alebo ako spálňa či pracovňa. Schody k nemu sú zhotovené z kovu, kovovej konštrukcie a dreva alebo tiež tradične. Kúpeľňa, kuchyňa a povrchy stien sú riešené podľa prianí majiteľov bytov, čiže zakaždým inak. V niektorých prípadoch naozaj originálne. Kúpeľne bývajú vcelku poňaté ako čisté, dobre vybavené zázemia v duchu súčasných trendov – videli sme kúpeľňu s veľkými plochami žiarivo ružovej farby, iná bola obložená jemnou sklenenou mozaikou. V kuchyniach, ktorých základná zostava sa priam núka, aby bola zhotovená z kovu alebo výrazne lakovaných dosiek, sa objavujú očistené steny zo starých tehál, kovové plechy, pohľadové betóny. Len podlahy sú vrátane chodby všade rovnaké, z tíkovej mozaiky, a to úplne zámerne – majú opticky prepojiť členitý priestor celého podlažia.

Lofty na dvoch novopostavených poschodiach sú priestorovo oveľa veľkorysejšie, od 160 až do 288 m2, a navyše so strešnou terasou. Bytu sú tu dvojpodlažné, otvorené do niekoľkých strán, väčšinou na západ k pokojnej kamenitej stráni a na východ do veľkolepého panoramatického výhľadu na Vltavu a protiľahlé pražské svahy. Ponúkajú skutočne široké možnosti vlastného riešenia. Niektoré z nich možno rozdeliť na dva samostatné interiéry s vlastným vchodom. Presvetlené sú aj zhora; hlavná obytná miestnosť je väčšinou vysoká cez obidve podlažia, nad ňou sa vznáša druhé vložené podlažie, ku ktorému opäť vedie originálne riešené schodisko.

Delenie na menšie miestnosti, čiže súkromné spálne či pracovne je, samozrejme, možné, a to rôznymi spôsobmi. Majitelia týchto veľkých bytov väčšinou spolupracujú s vlastnými interiérovými architektmi, ktorí im odporučia optimálne riešenie.

V súčasnosti sú obľúbené posuvné transparentné steny z matného skla alebo farebného plexiskla – pôsobia veľmi príjemne, prepúšťajú však okrem svetla aj zvuk. Iné možnosti ponúkajú lakované MDF dosky, drevo, preglejky, vertikálne i horizontálne žalúzie. Stále viac autorov obľubuje kovové prvky, ktorých ponuka sa v ostatných rokoch natoľko rozrástla, že si možno vybrať nielen medzi hliníkom, oceľou, titánzinkom v rôznych vyhotoveniach, ale napr. aj medzi cortenovými plechmi, ktoré sú už trvalo patinované do hrdzavej podoby.

Novinkou sú rôzne plastové fólie. Tie možno potlačiť rozličnými motívmi, takže v byte získate výrazný grafický prvok. Z vlastného interiéru môžete týmto spôsobom vytvoriť priestorové umelecké dielo, vyhovujúce vášmu vkusu a životnému štýlu, s mnohými jemnými variantmi podľa denného i nočného osvetlenia.
 
Názov stavby: Ateliery Spektrum
Miesto: Praha 5, Křížová 2 598
Charakteristika: rekonštrukcia továrenskej haly
Investor: Atelier Spektrum, s. r. o.
Autor: Michal Dvořák, majiteľ spoločnosti Atelier Spektrum, s. r. o., tvorca celej myšlienky a podoby projektu výstavby loftov a rekonštrukcie budovy s areálom
Projektant: Ubiquist, s. r. o.
Návrh interiérov: Michal Dvořák
Realizácia: 2004 – 2007
Funkcia: Budova bola postavená v roku 1914 pre bývalé Škodove závody, v súčasnosti multifunkčný dom, kde jednu časť objektu so samostatným vchodom využíva firma Atelier Spektrum, s. r. o., a druhá časť budovy, teda piate a šieste nadzemné podlažie, je určená pre lofty so samostatným vchodom.

(hv)
Foto: archív spoločnosti Ateliery spektrum, s. r. o.