Zážitkové steny

image 81052 25 v2

Niet dobrej architektúry bez dobrej kávy. Architekti by o tom vedeli rozprávať. Ale občas aj káva potrebuje architektonickú podporu. Veď kávičkári vedia oceniť príjemnú atmosféru. Architektka Zuzka Kráľovičová nasleduje svoje sny a okrem tých architektonických memoruje a retrospektívne spracováva zážitky z priestoru trochu inak. Namiesto fotenia príbehy kreslí.

Ak súhlasíte, že každý deň si žiada poriadnu kávu v príjemnom prostredí, pokračujte v čítaní. Za tou s individuálnym prístupom k zákazníkovi skrz priateľsko-hravé prostredie už nebudete musieť chodiť do mesta. Keď budete mať dosť ,,načančaného“ centra Bratislavy, vyberte sa za príjemne mladistvým interiérom a dobrou kávou do jednej z niekoľkých kaviarní, ktorých steny ilustrovala architektka Zuzana Kráľovičová. My vás nimi postupne prevedieme. Vyrážame.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - z_kralovicova_kaviaren_stvrt-11

Na kopci nad Horským parkom a oproti ZOO nájdete medzi bytovkami ukrytú kaviareň ŠTVRŤ cafe. Okamžite tu na vás dýchne mladá priateľská atmosféra. Čaká vás precízne prezlečený pôvodný interiér nebytového parteru, skvelá kávička a na mieru šité ilustrácie na stenách.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - z_kralovicova_kaviaren_stvrt-13

Autorka v nich reflektuje priestor, vďaka čomu majú aj funkciu navigácie. Pretavuje do nich i charakter a ponuku kaviarne. Na stene napríklad nájdete ilustrovanú vitrínu s koláčmi, ktorá odráža reálnu ponuku. Pre personál je zase užitočná ilustrovaná replika kávovaru a návod na jeho obsluhu.

Ak si sem zájdete na brunch, nielen vaše chuťové poháriky sa zbláznia od šťastia.

Uletená perspektíva
Niekedy vám uletí životná perspektíva tak, že namiesto na vytúženú Vysokú školu výtvarných umení vás príjmu na architektúru. Zuzku túžba ilustrovať a vyjadrovať tak svoju podstatu aj napriek technickému zameraniu architektonickej školy neopustila.

Kresby na steny s uletenou perspektívou sú veselou nástenkou s autorkinými obrázkami vytvorenými nie typizovane ,,na zákazku’’, ako je to zvykom, ale podľa aktuálnej nálady a pocitov.

,,Keď si večer ľahnete do postele a ráno z nej vstanete, toto bude presne to, čo uvidíte,’’ hovorí Zuzana a dodáva, že zážitkové kresby udržujú jej motiváciu ich tvoriť. ,,Je to vizuálna stimulácia z priestoru, nie klient, kto udáva, čo na stene interiéru vo finále bude. Tak som so svojou prácou spokojná a absolútne stotožnená,’’ hovorí architektka.

Kaviareň Technopol
Ďalšie naše kroky vedú do kaviarne v budove petržalského Technopolu. Spolupráca medzi RB ARCHITECTS a Zuzanou sa vydarila a dodala príjemne ladenej kaviarni genius loci. ,,Chcelo to trpezlivosť. Veľké plochy stien som si rozdelila na viacero dní, môjho malého syna som popri tom mala pod dohľadom, lozil po zemi v kaviarni. Aj to pri kresbách zavážilo. Výsledný produkt závisel od rýchlej improvizácie,’’ smeje sa Zuzana.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - zk-cafe break-01

,,Nedokážem kresliť anonymne na diaľku, musím byť na mieste, zažiť priestor,’’ vysvetľuje. Aj preto sú jej kresby originálne a jedinečné. Na podklade čiernej tabuľovej farby technikou kriedovej fixky nadšene vytvára momentálne pocitové výjavy. Pod jej taktovkou sa nudné steny interiéru menia na laboratórium.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - zk-cafe break-04-1

Po realizácii kaviarne dostala architektka ponuku graficky stvárniť aj stenu v priľahlých potravinách Technopolu.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - z_kralovicova_technopol_potraviny-01

Okrem racio, bio a kalorických produktov tu každý deň nájdete i široký sortiment vtipne servírovaných ilustrovaných pochutín.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - z_kralovicova_technopol_pot-03

Iste vás zaujme výjav typu škoda plakať nad rozliatym bezlaktózovým mliekom v podaní dvoch mačiek či naozaj čerstvo odšťavený pomarančový džús.

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - z_kralovicova_technopol_pot-06

Grafické úpravy stien - zuzana kráľovičová - z_kralovicova_technopol_pot-08

Príbeh ako kulisa
V Zuzkinom imaginárnom svete sa vždy niečo deje. Na pozadí jej stien, ktoré vždy rozprávajú nejaký nedávno prežitý príbeh, priatelia priateľov a ich deti oslavujú rodinné sviatky, občas sa zmenia na fotoštúdio, kde sa celebrity ,,inštalujú“ kvôli fotkám príjemného interiéru.

,,Ak nie ste zástancom vopred daných schém a pravidiel, ste výborným klientom,’’ s úsmevom komentuje zanietená ilustrátorka. K hlbšiemu záujmu o tento druh umenia som sa dostala cez nespočetné množstvo grafiky pohľadníc, obrázkov, kolážovaných fotografií adresovaných rodine a známym.


V Zuzkinom prípade založenie ,,vlastnej značky“ bolo ,,na mieste’’. Skombinovaním zdanlivo neskombinovateľného bez kontroly zanecháva v slovenských kaviarňach, detských izbičkách a rôznych interiéroch svoju vlastnú neskopírovateľnú, aj keď niekedy ,,zmazateľnú“ stopu.

miesto 1: ŠTVRŤ cafe, Bratislava-Staré Mesto
realizácia: 2015
grafická úprava stien, autor: Zuzana Kráľovičová
návrh interiéru: Zuzana Kráľovičová, Erika Farbiaková
foto: Erika Farbiaková

miesto 2: Kaviareň Technopol, Bratislava-Petržalka
návrh interiéru: RB ARCHITECTS /www.rbarchitects.sk
realizácia: 2014
grafická úprava stien, autor: Zuzana Kráľovičová
projekčný tím: Ing. arch. René Baranyai, Gabriela Chvostaľová

foto: rkralovic

miesto 3: Potraviny Technopol, Bratislava-Petržalka
autor: Team Technopol Servis
klient: Technopol
realizácia: 2016
grafická úprava stien, autor: Zuzana Kráľovičová
foto: rkralovic

RKRALOVIC: Zuzana Kráľovičová, autorizovaná architektka, okrem návrhu interiérov rada kreslí ,,zážitkové kresby‘’ aj na stenu. Spontánne ilustruje. Čo je na jej ilustráciách také špeciálne? Sú okúzľujúce samy osebe, ignorujú perspektívu. Zuzka architektonicky pôsobila v Londýne. Richard Kráľovič je autorizovaný architekt, ktorý okrem Bratislavy vyštudoval architektúru v Madride. Richard Kráľovič (Siebert + Talaš) nedávno zaujal projektom interiéru predajne Alizé v bratislavskej Eurovei aj s jedinečným návrhom textilnej steny od textilnej dizajnérky Lenky Sršňovej. Jeho návrhy tiež získali niekoľko ocenení.

www.rkralovic.com

www.drawfolio.com/portfolios/zuzana-kralovicova

Text: Ivana Pasečná / www.2ka.sk/

Foto: rkralovic, Erika Farbiaková