Vyššie Strato sféry

Vyššie Strato sféry

Geometricky bezchybné objemy, primárne, jednoliate tvary a sofistikovaná technológia kuchýň pod hlavičkou Strato patria vo svojom odbore už dlhšie obdobie k špičke. Programová orientácia smerom k excelentnému dizajnu sa teraz okrem neobyčajných kuchýň zameriava aj na zariaďovanie ostatných priestorov. Strato rozširuje produkciu na kúpeľne a bytové zariadenia, kde rovnako uplatňuje svoj typický neúprosný štýl, tvorený holými povrchmi, často extrémnymi technickými riešeniami a vysokou kvalitou produkcie.


Bonviván Marco

Dnes vyše päťdesiatročný Marco Gorini sa v mladosti po raných skúsenostiach vo svete vysokej módy preorientoval na oblasť architektúry. Svoj tvorivý potenciál uplatnil v rodinnom podniku. Čoskoro však zistil, že vlastné vášne potrebuje vyjadriť iným než architektonickým spôsobom. Jeho najobľúbenejším pôžitkom, ako sa na správneho gurmána patrí, je čas strávený v kuchyni nad prípravou lahodných pokrmov z jednoduchých, zato originálnych prísad. Neprekvapuje preto, že v roku 1987 naplno venoval svoj čas projektu Strato Company, aby predstavil extrémne inovatívny kuchynský koncept. Po uvedení na veľtrhu nábytku v Miláne zožali kuchyne Strato mimoriadny medzinárodný ohlas, ktorý ocenil ich náležitú kvalitu a ušľachtilú modernosť.

Gorini sa od začiatku orientuje na prepojenie sofistikovaných priemyselných technológií so silou tradičnej remeselnej výroby. Výsledkom je zreteľná originalita, jedinečnosť, jednoduchosť a krása. Prísne klasické formy, istá vizuálna rezervovanosť a čaro modernity predstavujú hodnoty vlastné nadčasovej produkcii, ktoré odolávajú pominuteľným kritériám módnych trendov. V nich tkvie túžba po stálosti kvality a nemennosti krásy, bez ktorej by sa tvorivá sila Marca Goriniho pravdepodobne nedokázala naplno rozvinúť.

Konštrukcia stoličky London je z titánu, jej čalúnenie zas z hodvábu, zamatu alebo zvieracej usne.Vinotéka Strato Wine Cube je skulpturálny labyrint, ktorý pojme až osemsto fliaš vína.

Strato sféry

Ťažiskom filozofie konceptu Strato je tvarová a materiálová uvedomelosť. V ich súčinnosti vznikajú formy prekvapujúce jednoduchosťou a priamočiarosťou. Jedine v obmedzenom jazyku tvarov sa dokáže naplno rozvinúť krása použitých materiálov aj technológií. Ebenové drevo či mramor z Carrary sú nositeľmi silného a nepochybne poetického výrazu, ktorý Gorini podáva s veľkou citlivosťou.

Ak berieme do úvahy tvarovú jednoduchosť týchto návrhov, ľahko môžeme podľahnúť pokušeniu označiť ich ako minimalistické. To by však nebolo presné, pretože táto tvorba vychádza z celkom iných princípov, než o aké sa usilujú minimalisti. V uváženej práci s luxusom, v intímnom vzťahu s estétstvom, v prenikaní k čírej senzualite vecí možno odhaliť aristokratickú vášeň po ušľachtilosti, prepychu a určitú formu zmyselnosti.

K uspokojeniu pôžitkov ako citových prejavov ľudskej zmyselnosti je (ako) stvorená kúpeľňová séria Strato Bagno. Vytvára osobitý svet, v ktorom okrem rituálu prirodzenej očisty zohráva dôležitú úlohu aj samotná potecha z priestoru a jeho súčastí.

Kolekcia Strato Casa pramení aj z citových potrieb človeka a je príkladom, ako Strato chápe výstavbu životného priestoru. Používa vyberané materiály, starostlivo zostavené do jedinečných kompozícií, využíva tradičné remeselné skúsenosti a uplatňuje aktuálne technológie. Titán, oceľ vysokého lesku, ružové alebo javorové drevo, hodváb či zamat sa v čistých tvaroch rozvíjajú k nadčasovej kráse.

Tvorba Marca Goriniho sa však nekončí pri sedacom alebo úložnom nábytku. V pripravovanej edícii Altro Home Collection zameriava svoj vyberaný vkus aj na drobné doplnky. Porcelánové taniere, ručne spracované krištáľové sklo, panvice z rýdzeho striebra alebo podnosy z dreva wengé sú dokonalým vyvrcholením celostne vytváraného obytného, či skôr pôžitkárskeho prostredia s pečaťou Strato.

Michal Lalinský
Foto: © STRATO
www.stratocucine.com
Poďakovanie/Acknowledgement: Gianna Farina