Viedenský apartmán zrekonštruovali s ohľadom na minulosť

image 80935 25 v1

Projekt s názvom Wohnung S je výnimočnou rekonštrukciou, ktorá môže slúžiť ako inšpiratívny príklad pre majiteľov staromestských bytov, pretože majú mnohé spoločné charakteristiky práve s týmto konkrétnym priestorom. Najtypickejšími črtami sú vysoké stropy, štedré dispozície, rozmerné okná a dvere či historická atmosféra, ktorá je pre tieto čoraz vzácnejšie priestory taká príznačná.

Vila v štýle art déco z medzivojnového obdobia (konkrétne z roku 1931) patrí k stavbám, ktoré dokumentujú jednu z najvýraznejších etáp architektúry v strednej Európe. Budovy tohoto typuje možné nájsť nielen vo Viedni, ale aj v iných väčších či menších európskych mestách – i u nás na Slovensku. Rekonštrukcia podobných bytov zväčša spočíva v zachovaní pôvodných charakteristík, podčiarknutých obnovou a doplnených modernými dizajnovými riešeniami interiéru. Podobné priestory väčšinou poskytujú výborné dispozičné riešenie, čiže väčšie stavebné zásahy nie sú nutné. Veľmi obľúbené rekonštrukcie obytných priestorov z medzivojnovej doby sú ladené v industriálnom štýle.

Architekti z nemeckého štúdia IFUB sa pustili do rekonštrukcie po dôkladných diskusiách s majiteľom, ktorý prízemný apartmán vo vile vlastní od roku 2013. Cieľom bolo zohľadniť jeho citovú spätosť s miestom v spomienkach na detstvo. Architekti sa teda rozhodli v čo najväčšom rozsahu ponechať pôvodné prvky, zmeniť iba to nevyhnutné a vymyslieť šikovné i praktické systémy, ktoré budú šetriť priestorom a zároveň dizajnom nenarušia atmosféru príbytku.

Viedenský staromestský apartmán priniesol prekvapenie v podobe výborne zachovaného pôvodného stavu. Nebolo potrebné meniť dokonca ani dvere, okná či veľkú časť podlahy – všetky tieto súčasti boli natoľko kvalitné, že sa zachovali v dobrom technickom stave aj napriek viac ako ôsmim dekádam svojho života. Nábytok a ostatné vybavenie interiéru boli navrhnuté tak, aby nenarúšali pôvodné charakteristiky bytu, práve naopak, podarilo sa docieliť, že jednotlivé solitéry podporujú jeho autentický ráz.

Väčšími zmenami prešli jedine rozvody a spotrebiče – vzhľadom na vyššiu efektívnosť a požiadavky modernej doby bolo potrebné vymeniť ich kompletne za nové. Byt je príkladom podarenej rekonštrukcie, ktorá berie ohľad na historickú hodnotu a výborné dispozície priestorov, čo majú za sebou dlhé desaťročia života.

Množstvo fotografií je pozvaním na exkurziu, ktorá môže slúžiť ako inšpirácia pri podobných rekonštrukciách starších bytov aj na území Slovenska.

Prehľad

Názov projektu: Wohnung S
Projekt: sanácia a rekonštrukcia bytu v staromestskej art déco vile v západnej časti Viedne
Realizácia: 2013 – 2015
Architektonické štúdio: IFUB* (Institut Für Unbachahmliche Baukunst)
Spolupráca: architektka Barbara Fenzl
Klient: privátny

Text: Anna Martausová
Foto: Sorin Morar
Zdroj: homedsgn.com, ifub.de

Komentáre