Stavba rodinného domu zo smrekovca
Galéria(8)

Stavba rodinného domu zo smrekovca

V netradičnej koncepcii rodinného domu na okraji Prahy prevláda snaha o veľkorysé riešenie priestoru: v dome vznikla jedná veľká a vysoká miestnosť s otvorenou dispozíciou, doplnená niekoľkými menšími miestnosťami. Prevládajúcim stavebným materiálom je drevo zo smrekovca.

Pôvodným zámerom objednávateľov nebola len priestorná vila, ale tiež stavba veľkorysá v samotnom ponímaní, nezvyčajná a azda aj avantgardná. Napriek tomu však svojou tradičnou siluetou, vyhotovením, použitými materiálmi a bezprostredným spojením so zeleňou pôsobí tradične; vybudovaná je z dostupných materiálov (kameň, drevo), v tesnom spojení s bezprostredným okolím – podobne sa domy koncipujú napríklad v Škandinávii alebo v oblastiach za Uralom.

Skladba domu zo smrekovca je obdobná: pevnú základňu stavby tvorí prízemie, postavené z tehál, uzavreté betónovým vencom. Nad ním sa otvára drevená konštrukcia, vytiahnutá až do hrebeňa strechy, rešpektujúca princíp budovania overený storočiami. Všetko ostatné je však nové. Od mierky, ktorá je skutočne jedinečná – v štýle rodinného sídla – cez otvorené konštrukcie drevených rámov vo vnútri aj vonku až k samotnému chápaniu priestoru.

Dispozícia rodinného domu

Dom sa nachádza v novovytvorenej štvrti za Prahou, kde sa pôvodne rozprestierali lúky a polia. Novovzniknuté parcely sú zastavané bežnou výstavbou. Veľká drevená stavba, ktorú časom pokryje zeleň, vyniká v týchto miestach svojou neobyčajnosťou.

Dom má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 15,5 × 8,3 m, výška hrebeňa sedlovej strechy je deväť a pol metra. Viditeľné konštrukcie sú na tejto pomerne veľkej stavbe najpôsobivejším prvkom.

Autorka architektonického návrhu Kamila Amblerová sa rozhodla pre originálne riešenie – jednoduchú hmotu stavby v exteriéri dotvárajú husto zoradené drevené rámy, ktoré by ju mali prirodzene tieniť a zároveň byť oporou pre popínavú zeleň. Priznaná drevená konštrukcia vo vnútri domu rytmizuje celý jeho priestor a súčasne mu spoločne s pohľadovými tehlami a betónom dodáva solídnosť a istotu, že všetko je vyhotovené starostlivo, z hľadiska statiky presne. Je významnou súčasťou interiéru do takej miery, že ho oproti bežným miestnostiam, na ktoré sme zvyknutí, definuje ako obydlie, ozvláštnené inžinierskymi prvky.

Drevo v kombinácii s tehlami, sklom, ťahokovom, ľahkým kovovým zábradlím s lankami a vloženými galériami, ktorých podlahy zo subtílnej preglejky sa v otvorenom priestore takmer vznášajú, vytvára celkom ojedinelý typ interiéru.

Tato trojpodlažná stavba s otvorenými dispozíciami v podstate zodpovedá už roky známemu a obľúbenému typu obytného priestoru, základom ktorého je veľká miestnosť určená celej rodine, väčšinou spojená aj s kuchyňou a jedálňou. Jej súčasťou býva tiež schodisko, ktoré každý autor rieši trochu inak, teda takmer vždy originálne. Schodisko otvára hlavnú miestnosť domu do galérie, ktorá sa často využíva nielen ako komunikačný priestor medzi súkromnými izbami, ale napríklad aj ako pracovňa.

Druhá galéria Vnútorná rámová konštrukcia

Tu sa rovnaká koncepcia doriešila trochu netradične, a to najmä vďaka otvorenosti, ľahkosti a variabilite niektorých prvkov pôsobiacich takmer v rozpore so zažitými skúsenosťami o bývaní: so zdanlivo neotrasiteľnými stenami, pevnými schodmi, patrične silnými podlahami. Ale práve takýmto chápaním sa stavba približuje súčasným trendom.

Veľkosť priestoru umožňuje jeho postupné dotváranie (nie náhodou si majiteľ tejto drevenej vily prial mať v miestnosti dostatok priestoru pre biliardový stôl) a tvorivým obyvateľom poskytuje dostatočne voľnu ruku na najrozličnejšie dizajnové variácie.

Dom svojou rozľahlosťou poskytuje aj z pozície na galérii pod strechou prehľad o diani nielen na dolných podlažiach domu, ale aj v záhrade a v širokom okolí domu. Súkromie poskytujú miestnosti pri východnej fasáde domu a nevyhnutné zázemie zasa priestory lineárne radené pri severnej stene stavby.

Hlavným rysom výkresovej dokumentácie je jej lapidárna jednoduchosť. Pôdorysy aj rez tvoria čisté obdĺžniky, pravidelne delené radom konštrukcií. Umiestenie a veľkosť kúpeľní a ich vybavenie, šatne, priestory na domáce práce a kotolňa jednoznačne vypovedajú o premyslenej koncepcii.

Názov stavby: rodinný dom Květnice
Klient: súkromná osoba
Autor: MgA. Kamila Amblerová
Spolupráca: prof. Ing. arch. Martin Rajniš (konštrukcia drevených prvkov), Ing. David Vytvar (stavebná časť), Ing. Ivan Píša (statika)
Dizajn a návrh interiérov: MgA. Kamila Amblerová
Generálny dodávateľ: HOS, s. r. o., Ing. Jaromír Houska
Subdodávatelia: Firma Černý – tesárstvo, Jan Silovský – zákazkové zámočníctvo a klampiarstvo, Truhlárstvo Litera, s. r. o.
Podlahy: Šesták, s. r. o., cementové stierky Fa Jiří Moc, osvetlenie Alpamayo, s. r. o.
Zastavaná plocha: 133 m2
Zastavaná plocha celkom: 250 m2
Obstavaný priestor: 940 m3
Projekt: 2003 – 2004
Realizácia: 2004 – 2006

Materiály: plná pálená tehla, drevo – smrekovec, lepené smrekové väzníky, pozinkovaná oceľ, pohľadový železobetón, staré drevené železničné podvaly.
Murivo: V 1. NP obvodový plášť – plná pálená tehla na MVC 5, v interiéri pohľadové (klinker) murivo. Vnútorné steny sú omietnuté. Priečky v 2. a 3. NP sádrokartónové.

Strešná krytina: hydroizolačný pás Graviflex 2000 na báze SBS modifikovaných asfaltov pre zelené strechy.
Drevené eurookná osadené do vonkajšieho líca fasády. Sklenené štítové fasády sú atypické, vyrobené na mieru, hlavným nosným prvkom je smrekový horizontálny väzník prebiehajúci po celej výške okna s vloženými horizontálnymi priečnymi trámami. Na vyfrézované tzv. nosy sa osadzujú sklenené tabule, ktoré sú fixované oceľovou pozinkovanou pásovinou pripevnenou do drevených rámov. Pásovina je podložená bitúmenovou páskou s hliníkovou vrstvou.
Truhlársky vyrobené dvere, interiérové otváracie bezobložkové, zárubňa 50 × 50 mm zalícovaná z oboch strán s hrúbkou krídla dverí, na vstavaných skriniach dvere posuvné.
Podlahy: 1. NP – drevená trojvrstvová masívna podlaha javor, hrúbka 15 mm, povrchová úprava olej. Izby v 2. a 3. NP – trojparketa, javor horský, povrch olej. Galéria – lakovaná preglejka. Lávka v 3. NP – pororošt. Kúpeľne a technické miestnosti – cementová stierka Ardex B10.
Vzduchotechnika, vykurovanie, elektroinštalácie: vykurovanie – tepelné čerpadlo voda/voda.
V 1. NP podlahové vykurovanie, médium voda, doplnené liatinovými telesami, v kúpeľniach elektrická podlahová rohož v kombinácii s výhrevnou rebrinou s elektrickou vložkou, v jednotlivých izbách vyhrievacie telesá.

Mgr. Hana Vinšová
Foto: Andrea Lhotáková