image 73120 25 v1
Galéria(31)

Koľko bielej sa zmestí do podkrovného bytu

Každý prázdny biely interiér predstavuje začiatok s ,,čistým štítom“. Svetlý jednofarebný priestor umožňuje ľahko rozpoznať pozitíva či negatíva miestnosti. Zvýraznenie tých správnych špecifík, výhľadov a detailov následne vytvorí nový priestor s jedinečnou atmosférou.

001 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak
002 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak
003 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak
004 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak
005 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak at26revision
006 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak
008 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak at26revision
009 at26 Attic Ceska 23 2013 photo by Ondrej Synak at26revision

Podkrovný bratislavský byt vyťažil z použitia bielej farby všetky jeho výhody. Mierne stiesnené podmienky biela opticky zväčšila a zjemnila všetky nedokonalosti na strešnej konštrukcii krovu. Drevená podlaha ako prírodný materiál oživila túto neutrálnu farebnú škálu a posunula jej pôsobenie viac k teplým farbám. Biele povrchy tu majú lesklé aj matné plochy, odlišne odrážajú nielen svetlo, ale aj farbu. Biele interiéry teda rozhodne nie sú nudné. Rozličné materiály tej istej farby návštevníkovi rýchlo pripomenú, že vlastne každá farba spektra má svoj biely odtieň. Ideálnymi podtónmi pre pobytové miestnosti sú béžová či žltá, komunikačné priestory zas osviežia chladnejšie odtiene. Jedinou nevýhodou nadčasovej bielej je jej časovo náročnejšia údržba.

Dispozícia má ľahko čitateľný zámer, či už pri pohľade na výkres, alebo po prechádzke bytom. Pri práci s obmedzenou podlažnou plochou sa veľkostne uprednostnili plochy pobytových miestností pred utilitárnymi plochami a chodbou. Vchod do bytu takmer priamo nadväzuje na spoločenskú zónu – obývaciu izbu spojenú s kuchyňou. Vstupy do izby a spálne sú viac v ústraní a hygienické zázemie sa vzhľadom na otvorenosť spoločného priestoru nachádza úplne vzadu, na konci chodby.

Nad bytom sa nachádza ešte jedno podlažie, s netypickým priestorom pre posedenie. Zapustené sedenie do podlahy patrilo medzi obľúbené v 60. rokoch, postupne však získava na obľube znova. V prípade stiesnených podmienok pod krovom pridáva toto sedenie na priestore, nie je nutné zvyšovať strop. Malá miestnosť navyše nie je zahltená nábytkom, ale svoju oddychovú funkciu zastáva. Vyššie podlažie je týmto spôsobom funkčne rozdelené na dve časti bez pridania akýchkoľvek stien a bariér.

Osvetlenie má najväčší podiel na vnútornej atmosfére. Farebné svetlo nachádza dokonalé vyznenie na bielom pozadí. No aj svietidlá bielej farby dodávajú bytu zaujímavosť a elegantnosť. Napríklad stropné svetlo nad jedálenským stolom má vďaka zložitejšej textúre hĺbku a svojské kúzlo. Počas dňa, keď je svetlo zhasnuté, pôsobí biele zariadenie logicky trochu plocho a fádne. V tejto fáze dňa vyniknú v energickom kontraste doplnky v pestrých farbách. Doplnky sú ako inštalácia – ich výrazný dizajn prirodzene časom unaví a potom je jednoduché vymeniť ich za niečo nové.

Dlhodobejší úmysel bol nutný pri odkladacích priestoroch. Vstavané skrine si vždy vyžadujú vyššiu investíciu, časovú aj finančnú, sú prácnejšie na výrobu a v konečnom dôsledku po presťahovaní ostávajú na pôvodnom mieste. Faktor ekonomický však niekoľkonásobne prevyšujú výhody priestorové a estetické. Keďže v podkrovnom byte bolo potrebné vyhovieť špecifickým priestorovým požiadavkám, celý interiérový dizajn navrhla architektonická kancelária. Ateliér s názvom at26 sa venuje nielen interiérovému a nábytkovému dizajnu. Kancelária, ktorá vznikla v Bratislave v máji 1998, sa zaoberá projektmi od architektúry, interiéru až po eventovú a filmovú scénografiu či grafiku.


Bratislavský podkrovný byt ako celok ukazuje, že aj biely interiér nemusí byť nudný a priam pozýva pozorovať unikátnu hru svetla a farieb.
 


Autor: at26
Lokalita: Bratislava
Podlažná plocha: 92 m2

FOTO: Ondrej Synak
DOKUMENTÁCIA: at26
TEXT: Katarína Vankušová