Kancelária virtuálnej budúcnosti
Galéria(3)

Kancelária virtuálnej budúcnosti

Na začiatku 21. storočia by práca nemala byť drinou, ale radosťou. K tomu je v mnohých prípadoch ešte ďaleko, prvé kroky sa však predsa len uskutočnili. Jednak v rovine mentálnej, keď sa slobodný človek stále častejšie môže rozhodovať podľa svojich predstáv a cieľov, jednak v rovine technickej. Do nej zahŕňame tak spoločensko-psychologické a ergonomické aspekty, ako aj futuristické predstavy dizajnérov a architektov.

Základným princípom úvah architektov je snaha ponúknuť ľuďom v zamestnaní prostredie pohody, ktoré motivuje a inšpiruje. Zamerajme sa na pracovňu či kanceláriu. Za partnera v dialógu sme si vybrali 24-ročného architekta a dizajnéra Tomáša Rouska.

Kontrola nervovej siete

Tomáš Rousek je totiž doslova posadnutý architektúrou a jeho náruživosť sa prejavuje najrôznejšími aktivitami – napr. založil reklamnú spoločnosť A-ETC a zameral ju na prezentáciu architektúry a virtuálnu realitu. „Rapídne sa blíži web 3.0, internet ako virtuálna realita, a ľudstvo bude môcť začať stavať nové štruktúry na tomto novom kontinente.. Už teraz je internet aj na Marse a budujeme čím ďalej integrovanejší nový nervový systém ľudstva, hovorím mu neoCortex – rovnako ako laboratóriu v podzemí Vodafone centra,“ hovorí Tomáš Rousek.

Pod pojmom neoCortex sa skrýva projekt nového riadiaceho centra „neural network control centre“ pre medzinárodnú komunikačnú spoločnosť. Celý priestor bude obklopený stenami z bieleho materiálu Corian a v ňom budú umiestnené aktívne displeje. Bezškárový povrch totiž integruje obrazovky, okno, pohovku a stoly. Okno vpravo umožňuje pohľad na výpočtové jadro celej spoločnosti. Toto riadiace centrum bude tiež slúžiť na tlačové konferencie, školenia a rôzne stretnutia.

Tomáš Rousek prihlásil svoj projekt do medzinárodnej on-line súťaže prestížneho talianskeho internetového časopisu designboom „Skin of Corian“, ktorej sa zúčastnilo 3 006 dizajnérov z 78 krajín. Súťaž bola zameraná na využitie unikátnych vlastností tohto materiálu pomocou najmodernejších technológií, ako sú priesvitnosť, sublimácia, CNC obrábanie, potlač a akákoľvek iná vhodná technika. Súťažilo sa v dvoch kategóriách: Dokončené projekty a Koncepty. Do finále medzi 120 najzaujímavejších konceptov sa dostal projekt neoCortex.

„Prihlásil som sa, pretože Corian je v architektonických kruhoch, samozrejme, všeobecne známy materiál, ktorý sa však iba v ostatnom čase začal uplatňovať nielen na kuchynských linkách a umývadlách, ale aj pri riešení celého interiéru. Teraz možno do tohto materiálu dokonca zabaliť celý priestor, ako som to navrhol v projekte neoCortex.“

Tomáš Rousek už dokončil architektonickú štúdiu interiéru a v súčasnosti sa prerokúva jeho realizácia. Zdá sa, že rokovania povedú k úspešnému záveru.

„Rád by som, pochopiteľne, navrhoval tieto digitálne interiéry aj v budúcnosti. Myslím, že je to úplne nová cesta architektúry, keď vám robot vyrobí celú organickú stenu priamo z 3D modelu z počítača. Pre mňa znamená spojenie nových technológií vítaný nástroj na budovanie nových foriem budúcej reality… Nachádzame sa zatiaľ v informačnom stredoveku, takže sa ponúka množstvo možností experimentovania a každý rok sa objavujú nové obzory v oblasti technológií, sofvéru a materiálu.“

Kancelária budúcnosti

Podoba kancelárií prechádza radikálnymi premenami vďaka možnostiam nových komunikačných kanálov. „Kancelárie sú potrebné predovšetkým na synchronizáciu tímu pri riešení úlohy, zdieľanie vedomostí a vytváranie ‚mozgového trustu‘. To všetko dnes možno realizovať prostredníctvom internetu s neporovnateľne nižšími nákladmi a ekologickou záťažou vznikajúcou pri dochádzaní do práce,“ hovorí Rousek. „Súčasná ‚kancelária budúcnosti‘ je napr. kaviareň s wifi pripojením zadarmo či byt, odkiaľ sa človek spojí s kolegami na diaľku. Pritom sa v niekoľkých štúdiách zistilo, že ľudia by mali byť aspoň dva dni v týždni s kolegami vo fyzickom kontakte v bežných kanceláriách.

Riešením by mohli byť dislokované pracoviská s menšími priestormi pre niekoľko ľudí v ich dosahu, ktoré možno prepojiť pomocou videoprojekcií s ďalšími priestormi korporácie do väčších virtuálnych celkov. Novinkou je možnosť vytvorenia kancelárie vo virtuálnom internete SecondLife. Je to revolučný 3D priestor, seriózna aplikácia herných technológií, ktorý má už päť miliónov užívateľov a sú v ňom sídla firiem ako IBM a ďalších. S našou spoločnosťou A-ETC zameranou okrem iného na virtuálnu architektúru teraz pripravujeme projekt virtuálnej prezentácie pre jednu banku, ktorá sa dá používať aj na stretnutia na diaľku.“

Treba snívaťω

Takže môžeme popustiť uzdu fantázii a snívať o budúcnosti. Aká by mala byť architektúra, pán Rousekω
„Predovšetkým priateľská k životnému prostrediu… V súčasnosti žije polovica ľudstva v mestách. Do 50 rokov môže úroveň urbanizácie planéty dosiahnuť až 75 %, a to najmä v rozvojových regiónoch. Zo dňa na deň sa nič nezmení, architektúra má neuveriteľnú zotrvačnosť a novinky sa prejavia skôr v informačných vrstvách a nových inteligentných systémoch…

Som, samozrejme, nadšencom nových foriem ľudských príbytkov, ale spočiatku sa nové prístupy budú aplikovať skôr v izolovaných prípadoch. Rád premýšľam nad našou civilizáciou v čo najširšom kontexte miliárd rokov. Rozhodol som sa venovať celý život hľadaniu nových foriem urbanizmu, nových podôb ľudského osídlenia, vymýšľaniu prírody novej generácie. Ak by sme zostali na našej planéte, čaká nás iba stagnácia a úpadok… Zamýšľam sa teda zároveň nad možnosťami kolonizácie ďalších lokalít vo vesmíre okolo nás. V roku 2255 sa tešte na Novú Prahu na Marse!“

Karel Sedláček
Foto: archív autora