image 79448 25 v2
Galéria(32)

Inšpirujte sa pri zariaďovaní interiérov minimalizmom

Partneri sekcie:

Minimalistické riešenia interiérov sú v posledných rokoch v Poľsku veľmi populárne. Jedným z popredných predstaviteľov interiérového dizajnu a architektúry v minimalistickom štýle je zakladateľ renomovaného štúdia Oporski Architecture – Zbigniew Oporski.

1
2
3
4
5
6
7
8

Štúdio pôsobí na trhu od roku 2014. Filozofiou talentovaného autora je vytvárať priestory, ktoré korešpondujú s ľudskou osobnosťou, synchronizujú každodenný život, prácu a oddych s prostredím, v ktorom sa konkrétny človek nachádza. Zjednodušene povedané – autor sa snaží priestory vnímať ako odraz toho, kto sme a akú máme povahu.

Podstatou interiérov od Oporskeho je odstrániť všetko, čo je navyše, a ponechať len to nevyhnutné v tej najefektívnejšej a najjednoduchšej forme. Je preto prirodzené, že interiéry tohto autora bude človek buď obdivovať, alebo ich zavrhne hneď od prvého momentu – nie každému je totiž vlastné a príjemné absolútne minimalistické vnímanie a realizovanie životného priestoru. Okrem nevyhnutnej funkcionality autor uplatňuje princíp minimalizmu aj na farebnú schému či materiálové riešenia.

V jeho interiéroch nikdy nenájdete „zbytočné“ dekorovanie či mnohoraké typy štruktúr, povrchov, farebných škál alebo doplnkov. Najsilnejším nástrojom je v jeho prípade svetlo a majstrovské narábanie s rôznymi – väčšinou nepriamymi, skrytými a doplnkovými – svetelnými zdrojmi. Aj tu sa však autor takpovediac drží pri zemi – každý zdroj svetla je opodstatnený, plniaci určitú funkciu a stvárnený v takej podobe, ktorá je praktická a nenarúša celkovú vizuálnu čistotu priestoru.

Primárne sa Oporski zameriava na farebnú škálu, ktorá obsahuje rôzne odtiene sivej, čiernu, bielu, prírodné zemité farby (krémovú, béžovú, hnedú) a drevené vyhotovenia. Ako máme možnosť vidieť na konkrétnych príkladoch interiérov, zvyčajne dominuje v priestore jeden výrazný atypický prvok, ktorý je však v súlade s filozofiou celého interiéru čo najjednoduchší a najprirodzenejší – napríklad geometrické jednofarebné stoličky, koberec s geometrickým vzorom, kus dreva slúžiaci ako nástenná dekorácia, stolčeky či jedálenský stôl alebo veľkoformátový dekor na stene obývacej izby (Freddie Mercury, Queen).

Minimalistický charakter obydlí je rozšírený najmä medzi ľuďmi, ktorí na svoju prácu potrebujú čo najmenej rušivých elementov, pokoj a čisté prostredie. Aj keď je to možno na prvý pohľad nepochopiteľné, mnohí duševne pracujúci ľudia nachádzajú svoje inšpirácie práve v priestoroch, ktoré sú takpovediac „nahé“. Odvrátenou stranou minimalistických riešení môže byť pomyselný chlad, neosobnosť, neútulnosť či sterilnosť – práve tieto prívlastky najčastejšie prisudzujú minimalistickým interiérom ich odporcovia. Posúďte sami, či by ste sa v týchto priestoroch cítili príjemne.

Ak sú minimalistické riešenia pre vás to pravé a žijete podľa hesla „menej je viac“, môžete sa pri tvorbe vlastného domova inšpirovať práve talentovaným Zbigniewom Oporskim, ktorého diela vám predstavujeme v tomto príspevku.

Text: Anna Martausová
Foto: Oporski Architektura
Zdroj: home-designing.com