image 88869 25 v1
Galéria(21)

Horská chalupa s dvoma tvárami: Z ulice nenápadná, pohľad zo záhrady prekvapí

Do horskej oblasti Kryštofovho Údolia v okrese Liberec pomedzi chalupy a typické domčeky nie je možné postaviť hocijakú novostavbu. Potreba zapadnúť medzi domy, ktoré na tomto mieste stoja viac ako dve storočia, dala hlavný podnet k tvaru a forme nového domu manželov, ktorí sa rozhodli postaviť v pokojnom prostredí dom na trvalé bývanie.

78V1163
78V1170p
78V1183
78V1188p
78V1209
78V1213p
78V1215
78V1216

Skĺbiť predstavy nebolo jednoduché

Predstavy manželov o stavbe neboli úplne jednoznačné – pôvodne chceli v okolí Liberca kúpiť starší rodinný dom, ale keďže bol pre nich veľmi dôležitý i pozemok, nakoniec sa rozhodli pre vlastný dom na vybranej parcele, ktorá leží na mieste stretnutia dvoch údolí.

Dom mal podľa predstavy majiteľky spĺňať nielen obytnú funkciu, ale mal poskytnúť aj ateliér, v ktorom by sa dalo tvoriť. Jej manžel zase trval na otvorenom priestore a vnútornom komforte. Zosúladiť tieto požiadavky s požiadavkami plynúcimi z prostredia sa podarilo architektovi Ing. Arch. Petrovi Venclovskému.

Fasáda podľa kostola

Veľmi dôležitým momentom, ktorý bolo potrebné vziať do úvahy pri plánovaní návrhu, bol fakt, že jadro Kryštofovho Údolia je pamiatkovo chránené a nachádza sa v ňom krásny drevený kostol zo 17. storočia. Tento kostol, ktorý je celý pokrytý bridlicou, bol inšpiráciou k použitiu bridlicového plášťa na dome. Samotnú stavbu, konkrétne zakladanie suterénu, sťažilo aj ílovité podložie s množstvom podzemnej vody. Výhodou takejto pôdy však je, že sa dajú na záhrade krásne budovať jazierka.

Moderná, ale nerušivá

„Zadanie znelo vymyslieť chalupu, ktorá by splnila štandard bývania v 21. storočí. To znamenalo priestranný vzdušný byt, ďalší menší byt pre prarodičov, bazén, saunu, dvojgaráž, pracovňu/ateliér a tomu zodpovedajúci počet kúpeľní a WC.

Zároveň mal byť nenáročný na spotrebu energií a v neposlednom rade splynúť s okolitou krásnou prírodou a miestnou historickou zástavbou chalúp zo 17. a 18. storočia,“ vysvetľuje zadanie Petr Venclovský.

Dve tváre jedného domu

Architekt šikovne zahrnul nielen požiadavky a nároky majiteľov a špecifiká vyplývajúce z faktu, že pozemok je tesne nad hranicou pamiatkovo chráneného územia. Vznikol projekt domu, ktorý má doslova dve tváre – z ulice pôsobí ako nízka jednopodlažná nenápadná chalupa so sedlovou strechou, bridlicovým obložením a malými oknami, avšak do súkromia záhrady sa otvára veľkoryso zasklená trojpodlažná vzdušná stavba.

Koncepčne jednoduchá stavba

Nadzemná časť funguje ako bývanie a je posadená na betónový suterén, ktorý je z troch strán obsypaný a otvorený len do záhrady. V tejto najnižšej časti sa nachádza bazén, sauna, strojovňa, garáž. Z oboch bytov je prístupná rozmerná obytná terasa, ktorá spája dom so záhradou. Vchod do domu je riešený od hlavnej cesty, dostanete sa tak do centrálnej chodby so schodiskom, ktorá dom delí na dve časti. Vpravo je hlavný obytný priestor domu, ktorý vznikol spojením kuchyne, jedálne a obývačky, z ktorého vidno čiastočným otvorením priestoru do výšky galériu ďalšieho podlažia.


V ľavej časti domu sa nachádza menšia obývacia izba s kuchynkou a s posuvnými priečkami oddelená spálňou. Nechýba vlastná priestranná kúpeľňa. Táto časť sa dá používať ako samostatný minibyt.

Vrchné podlažie na prácu i spánok

Najvyššie podlažie skrýva v strede kúpeľňu, po ktorej stranách je spálňa a pracovňa s galériou do obývacej izby. Obe miestnosti ponúkajú vďaka veľkému zaskleniu krásny výhľad a dostatok prirodzeného svetla. Nachádza sa tu aj komora a strojovňa vzduchotechniky.

Maliarsky ateliér, po ktorom majiteľka domu túžila, dostal nakoniec podobu samostatnej stavby na pozemku – je pripomienkou drevenej stodoly.

RD v Kryštofovom Údolí v kocke

Architekt: Ing. Arch. Petr Venclovský
Lokalita: Kryštofovo Údolie, Česká republika
Úžitková plocha domu: 342 m² + ateliér
Projekt a realizácia: 2006 až 2010
Obstavaný priestor: 995 m3 + ateliér
Plocha pozemku: 5 480 m2 
Zastavaná plocha pozemku: 175 m2 + ateliér

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ing. Arch. Petr Venclovský