image 79602 25 v1
Galéria(17)

Fasáda z doby hrdzavej ukrýva elegantný dom

Hrdza na dome bola kedysi hotovou pohromou – znamenala totiž, že daná časť vyžadovala rekonštrukciu a že materiál už má najlepšie roky za sebou. Platilo to najmä pri strešných a základových dielcoch. V posledných rokoch sa karta obrátila a architekti v spolupráci s dizajnérmi dokázali premeniť kov s hrdzavým vzhľadom na významný dizajnový prvok, ktorý dokáže spraviť budovu skutočne výnimočnou.

23319 preview low 1853 1 23319 sc v2com
23320 preview low 1853 1 23320 sc v2com
23321 preview low 1853 1 23321 sc v2com
23322 preview low 1853 1 23322 sc v2com
23323 preview low 1853 1 23323 sc v2com
23324 preview low 1853 1 23324 sc v2com
23325 preview low 1853 1 23325 sc v2com
23326 preview low 1853 1 23326 sc v2com

Podobný princíp uplatnili autori dizajnu aj na rodinnom dome, ktorý sa nachádza v najväčšom kanadskom meste – v Toronte. Stavba s podlahovou plochou krásnych 297 m² pochádza z dielne architektonického štúdia TACT Design. Vzhľadom na danosti pozemku je dom vchodom otočený k ulici a jeho zadná fasáda je z veľkej časti zasklená – autori návrhu si to mohli dovoliť vďaka tomu, že za pozemkom sa nachádza prudko sa zvažujúci svah. Prostredníctvom veľkoformátového zasklenia teda obyvatelia majú krásny výhľad priamo do korún vysokých stromov.

Z ulice vidíme rozmernú „hrdzavú“ fasádu, ktorá zaujme každého okoloidúceho návštevníka. Fasáda vyzerá ako starý hrdzavý kov, je však vyrobená zo špeciálne ošetreného kovu, ktorý rokmi naberá na kráse, no zároveň má vlastnosti neskorodovaného kovu a bez špeciálnych náterov je chránený proti ďalšej hĺbkovej korózii. Materiál teda oplýva povrchovou patinou, ktorá je na každom kuse unikátna. Takto upravená oceľ s názvom Corten je zoxidovaná len na povrchu prostredníctvom zaužívaného technologického procesu. Materiál sa využíva v čoraz častejšom spektre aplikácií – od architektúry, cez sochárstvo až po interiérové aplikácie.

Masívna horná fasádna časť je odľahčená dizajnom spodnej časti domu, v ktorom prevláda opäť sklo v kombinácii s voľným vstupom, pričom dláždená príjazdová cesta pokračuje vo forme chodníka popod ľavú časť poschodia až do zadného dvora. Tu vzniká dláždená terasa lemovaná jednoduchými kvetináčmi. Tá je od vnútorného priestoru (kuchyne a jedálne) oddelená iba zasklenou priečkou, cez ktorú je možné prejsť zasklenými dverami. Druhú terasu nájdeme na prvom nadzemnom podlaží. Vráťme sa však k prednej fasáde.

Súvislý obklad narúša iba jedno úzke vertikálne okno, ktoré je príjemným detailom a slúži na presvetlenie schodiska vo vnútri domu. Medená farba fasády nádherne korešponduje s upraveným zeleným trávnikom a betónovou konštrukciou budovy. Fasádne riešenie je výborným príkladom toho, ako sa dá „hrdzavá“ fasáda uplatniť v modernom dizajne a previesť do podoby unikátneho dekoračného prvku.

Pod drsným obalom sa skrýva jemný a elegantný interiér plný prirodzeného svetla. Na ploche celkovo troch podlaží sa rozprestiera štedrý priestor určený pre komfortný život rodiny. Jednoduché drevené schodisko spája všetky podlažia. V interiéri nájdeme najmä masívny drevený nábytok doplnený pohodlnými sedačkami z textílií a kože. Snehobiele steny slúžia ako vhodný podklad pre vyniknutie jednotlivých interiérových solitérov vrátane originálnych dekorácií. Medzi tie patrí aj veľkoformátový portrét muža v malej „kinosále“. Napriek tomu, že dom je dielom modernej architektúry, ktorá vyznáva čisté línie a účelovosť, interiér pôsobí rodinne a prívetivo.

Text: Anna Martausová
Foto: David Giral
zdroj: v2com-newswire.com, archdaily.com