image 63996 25 v1
Galéria(14)

Dynamický nábytok: jeden za všetko, všetko v jednom

Partneri sekcie:

Akým spôsobom využiť plochu 30 m2 tak, aby poskytovala všetko, čo v živote potrebujeme, a zároveň aby priestor nebol zahltený vecami a vznikol príjemný pocit z čistoty minimalizmu? Odpoveďou je dynamický nábytok, ktorý naberá na popularite a už sa nestáva len voľbou pri núdzových riešeniach. V provincii Brianza dokonca dostáva punc talianskej elegancie. Vďaka spoločnosti Clei. 

hlavna foto
7b
8c
8f
9e
5b
6b
3b

Najnovšie technológie neznamenajú len viac elektronických zariadení v domácnosti. Inovácie v nábytkovom priemysle prinášajú kvalitný, prípadne extravagantný materiál, technológiu zjednodušených vecí, ktoré sú paradoxne schopné obsiahnuť viac funkcií. Vynaliezavý princíp fungovania pritom vychádza z jednoduchej myšlienky: väčšina činností vykonávaných počas dňa sa vyskytuje len sporadicky. A tak stačí pár jednoduchých pohybov a dynamický nábytok sa zmení z jedného kusa nábytku na iný.

Všetka filozofia, ktorá sa postará, aby sa dalo nekonfliktne koexistovať s takýmto nábytkom každý deň, spočíva v nakombinovaní vhodných aktivít do jedného dielu. Napríklad spojenie písacieho stola s posteľou sa môže zdať ako vynikajúci nápad na zvýšenie pracovnej produktivity, ale nikto by nechcel prísť o právo na trochu poludňajšej siesty. Posteľ sa preto dá sklopiť tak, že pracovná plocha ostáva celý čas vo vodorovnej rovine a veci na nej ostávajú bez pohnutia rozložené. Proces obmeny netrvá dlhšie, ako by časovo zabral presun do vedľajšej miestnosti.

Zariaďovanie malých priestorov tak, aby pôsobili čisto a vzdušne, si vyžaduje dlhé premýšľanie a jednoduché brilantné riešenia, ktoré sú pre minimalizmus ako umelecký smer príznačné. Nie každému však v domácom prostredí vyhovujú zdržanlivé geometrické tvary, obmedzená škála farieb a celkový perfekcionizmus. Nábytok značky Clei sa kreatívne usiluje o zachovanie príjemnej atmosféry dodržaním jednoduchých pravidiel: používanie teplých materiálov, vytvorenie dostatočného množstva úložných priestorov formou vstavaných skríň s ukrytým vnútorným mechanizmom na otváranie.


Hra s priestorom by mohla takýmto spôsobom pokračovať ďalej. Strohé tvary nábytku sa zjemnia použitím mäkkého svetla, ktoré nemusí mať len podobu stropného osvetlenia, ale dá sa rôznymi spôsobmi rafinovane použiť v stropných podhľadoch alebo ako zabudované podsvietenie priamo v nábytku. V konečnom dôsledku sa takto ušetrený priestor dá využiť na pravé symboly útulného domova – povedzme veľký stôl na spoločné posedenie, dlhý ako posteľ sama. Doslova.


Dynamický nábytok dokazuje, že má viac výhod ako bežné riešenia, a svojím úsporným prístupom prináša potešenie z každého štvorcového metra. Jeho jednoduché tvary nepodliehajú módnosti, pôsobia pokojným a čistým dojmom, sú protikladom okolitého hektického života. Keďže v malých bytoch obvykle nezvýši priestor na rôzne najnovšie dizajnérske kúsky, triezve tvary zariadenia nepodľahnú zmenám a trendom v čase a zachovajú si pôvodnú aktuálnosť a myšlienkovú silu.


TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: www.clei.it