image 75960 25 v2
Galéria(11)

Dobrá kaviareň má kvalitnú kávu i dizajn

Partneri sekcie:

Kaviarní je mnoho – v niektorých je lepšie vziať si kávu so sebou a inde sa dajú presedieť celé hodiny. V dobe, keď sa káva stala jedným z produktov fast food, zohráva dizajn významnú úlohu v tom, ako pritiahnuť zákazníkov.

Monolok   zahradka
Monolok pudorysne  schema 1PP
Monolok   vstup
Monolok   pruhled
Monolok   mistnost do ulice   bar
Monolok   mistnost do ulice
Monolok   mistnost do dvora 2
Monolok   mistnost do dvora

Úspešný podnik musí v súčasnosti ponúkať nielen kvalitné produkty a servírovanie, ale záleží i na tom, kde sa servíruje. Je výzvou navrhnúť také prostredie, ktoré dokáže presvedčiť klienta, aby sa na chvíľu zastavil a vnímal polozabudnutú atmosféru kaviarenských podnikov. Veľkou výhodou kaviarne, ktorá nepatrí do žiadneho reťazca kaviarní, je originalita. Návrh takejto novej prevádzky môže neobmedzene reagovať na všetky pozitíva lokality i objektu, v ktorom sa nachádza. Zaujímavou realizáciou kaviarne je podnik Monolok v Prahe, ktorého návrh ateliér 3DA spracovával v rámci návrhu celého paneláka. Ateliér sa tak podieľal nielen na výslednej podobe interiéru, ale aj na tom, do akého kontextu bol interiér zasadený.

Vstup do kaviarne Monolok bol riešený v rámci celej fasády. Ľavá časť zasklenia v uličnej fasáde slúži ako vchod. Pravá časť je otvárateľná do ulice v období teplých letných mesiacov a kaviareň tak nepotrebuje plochu na umiestnenie záhradky v uličnom priestore. Veľké zasklené plochy poskytujú náhľad do interiéru každému okoloidúcemu, čo je veľmi dôležité pre interakciu podniku s  Moravskou ulicou. Už pri pohľade zvonku je podľa antikorového názvu nad vchodom jasné, že si kaviareň dá záležať na kvalite. Po vstupe do prednej miestnosti zaujme pozornosť dominantný barový pult s veľkým lesklým kávovarom.

Pôvodne boli na prízemí budovy dva byty a o podlažie nižšie pivničné priestory. Zadaním klienta bolo, aby kaviareň naplno využila podlažnú plochu na oboch poschodiach. Úzky a podlhovastý tvar pôdorysu domu určil dispozíciu, ktorá má časť pre zákazníkov v smere od ulice a od zadnej záhrady – kvôli presvetleniu. Časť pre personál bola umiestnená uprostred. Spolu s hygienickým zázemím však netvorí bariéru, ani objemovo, ani prevádzkovo. Obidva priestory na posedene totiž spája koridor a vzniká tak plynulý prechod medzi prednou a zadnou časťou. Špeciálne využitie majú bývalé pivničné priestory. Napriek nutnosti prekonávať výškový rozdiel jedného podlažia nie je suterén odrezaný od zvyšku kaviarne. Dopĺňa kolorit rôznych druhov sedenia, svojou komornosťou sa stáva ideálnym napríklad na posedenie v uzavretej spoločnosti.

Suterén sa presvetlil anglickými dvormi v zadnej časti. Okrem sedenia je v podzemnom podlaží i zázemie pre zamestnancov. Pôvodný charakter podzemného podlažia sa zachoval v podobe dochovanej tehlovej klenby. Kombinácia nadzemného a podzemného podlažia mohla prevádzku funkčne rozdeliť na kaviareň a ,,sklípek“. Preto bol v každej miestnosti bez výnimky kladený dôraz na vzdušnosť a dostatočné presvetlenie, ktoré sú pre kaviarenské prostredie typické. Okrem prirodzeného a umelého svetla sa o toto postarali aj pastelové bledé farby. Prízemie so suterénom spája schodisko v zadnej časti dispozície, z ktorej je možný východ priamo do malej tichej záhrady vo vnútrobloku. Zariadenie záhrady pozostáva zo subtílneho nábytku v sivej farbe, ktorú farebne dopĺňajú dlažba a obklad z doskového vápenca s mäkkými odtieňmi slonovej kosti.

Materiálovo prevažujú v interiéri drevo, kameň a kov. Ich surová štruktúra sa stáva súčasťou hry svetla, tieňov a farieb. Pri správnom osvetlení pôsobí surová štruktúra materiálov v kombinácii s mäkkými pastelovými farbami interiéru viac prívetivo. Kaviareň si tak zachováva niečo z domáckej atmosféry zaniknutých dvoch bytov na prízemí. Celkové pôsobenie priestorov završujú kovové plastiky a tienidlá od umeleckého kováča Vojtěcha Jiráska vypracované podľa návrhu architektov. Takýto punc sofistikovanosti ku kaviarňam neodmysliteľne patrí. Aký je teda rozdiel medzi ,,fast food“ kávou a kávou z kaviarne? Tá druhá je obohatená o jedinečný zážitok.

Návrh: Ateliér 3DA (MgA. Adam Havlík, MgA. Michael Havlík)
Lokalita: Praha 2, Česká Republika
Projekt stavby: RAM projekt, s. r. o.
Realizácia: 2012

TEXT: Katarína Vankušová  
FOTO: Ateliér 3DA
ZDROJ: Ateliér 3DA, autorská správa