image 89256 25 v2
Galéria(15)

Dizajnérka si sama zrekonštruovala storočný dom snov

Keď sa dizajnér rozhodne „nosiť si prácu domov" (doslova), výsledok je vždy očarujúci. Na takýchto premenách najviac vidieť, aké zručnosti a skúsenosti má, pretože pri premene vlastného domu ich podvedome uplatňuje v tom najlepšom rozsahu. Kanadská dizajnérka Mélissa Ohnona sa rozhodla zrekonštruovať storočný dom, ktorý naposledy zažil obnovu v 90. rokoch 20. storočia a veru mu veľmi neprospela. Podľa slov samotnej dizajnérky predošlá rekonštrukcia dom zanechala veľmi neprakticky rozčlenený, navyše mu ubrala poriadnu dávku z jeho historického šarmu.

31005 main 2242 1 31005 sc v2com
31006 main 2242 1 31006 sc v2com
31007 main 2242 1 31007 sc v2com
31009 main 2242 1 31009 sc v2com
31010 main 2242 1 31010 sc v2com
31011 main 2242 1 31011 sc v2com
31012 main 2242 1 31012 sc v2com
31013 main 2242 1 31013 sc v2com

Mélissa sa teda rozhodla, že veci vezme do vlastných rúk a domu prinavráti vznešenosť storočnej stavby, jeho originálneho ducha, ale najmä spraví z neho príbytok, ktorý bude priestranný, vzdušný a vhodný na komfortný rodinný život.

Stavba, ktorá sa nachádza na montrealskom predmestí Laval, samozrejme nebola prvým projektom dizajnérky a pri návrhoch rekonštrukcií jej neraz pomáhal aj manžel. Obaja teda dobre vedeli, do čoho idú, a uvedomovali si, že v dôsledku poslednej rekonštrukcie, ktorá ovplyvnila celý dom, budú musieť začať doslova „od podlahy“.

Obmedzený rozpočet vyvážili mnohoročnými skúsenosťami a týmto spôsobom sa im podarilo vytvoriť si napokon svoj domov snov. Hubert – dizajnérkin manžel – sa postaral o všetky stavebné a dokončovacie práce, ako napríklad odstránenie starých a výstavba nových schodov, inštalácia podláh, výstavba nových priečok, dvere, omietky a podobne.

Hoci je samouk, všetky potrebné práce zvládol a dvojici sa týmto spôsobom podarilo ušetriť nemalé peniaze. Navyše je všetko spravené presne podľa ich predstáv a majú istotu, že robota je odvedená kvalitne.

Pri rekonštrukcii sa nepokúšali zakryť všetky „nedokonalosti“ starej budovy, práve naopak, ponechali ich priznané preto, aby dom pôsobil ľudsky a aby bol zreteľný jeho vek – ak by bol príliš dokonalý, podľa vlastných slov by sa v ňom necítili dobre.

Dizajnérka si dala záležať na textúrach, ktoré sa v dome nachádzajú a sú prijemné nielen na pohľad – aj dotyk presvedčí každého. Medzi ne zaradila najmä bridlicové dlaždice, podlahy z olejovanej borovice, kožené povrchy, sklenené zábradlie či ultramatnú kuchynskú linku.


Prízemie predstavuje perfektnú rovnováhu medzi otvoreným priestorom a uzavretými miestnosťami. Keď do domu vstúpite, ihneď vás zaujme tajuplná čierna časť, ktorá ukrýva toaletu a práčovňu. Jedáleň spolu s obývačkou majú výhľad do sviežej záhrady plnej stromov.

Zo strany ulice je dom na úrovni ulice, smerom k pozemku sa dvíha o jedno poschodie, pretože je postavený do mierneho svahu. O krásne výhľady na vyššie časti stromov zo zadnej časti domu teda nie je núdza. Jedáleň je priestranná a dokáže pri stole pohostiť dokonca až 14 ľudí. Presne tento aspekt bol pre majiteľku jedným z hlavných – želala si mať dom, v ktorom by nebolo problematické usporadúvať veľké rodinné a priateľské stretnutia.

Druhé poschodie je rozdelené do dvoch rovnocenných častí, ktoré sú predelené chodbou ústiacou zo schodiska. Nachádzajú sa tu spálne, čím sú prirodzene oddelené spoločenské priestory na prízemí a súkromné priestory na poschodí.

Paleta odtieňov je jednoduchá a efektívna – v celom dome nájdeme kombinácie čiernej, bielej a bledých odtieňov dreva. Celý dizajn vhodne podčiarkujú zasklené plochy – či už v podobe zábradlí, alebo širokých okien, ktoré zabezpečujú dostatok denného svetla a krásne výhľady na okolitý pozemok.

Finálny produkt dizajnérka Mélissa Ohnona nazýva „veľký malý dom“, pretože v ňom nájdeme veľkorysé priestory otvorené vertikálne aj horizontálne a zároveň nepôsobí megalomansky ani chladne, práve naopak, je prívetivý, útulný a v každom jeho kútiku cítiť, že bol vytvorený rukami súčasných šťastných majiteľov.

Prehľad:

Lokalita: Laval, Quebec, Kanada
Autor dizajnu: Mélissa Ohnona
Plocha: 1 500 sq ft
Realizácia: 2016

Text: Anna Martausová
Foto: Maxime Brouillet
Zdroj: v2com-newswire.com