image 85346 25 v1
Galéria(30)

50 odtieňov sivej v interiéri

Partneri sekcie:

Bohatstvo sivej palety alebo svet medzi čiernou a bielou sú pojmy, ktoré adekvátne vystihujú podstatu apartmánu v taiwanskom hlavnom meste Tchaj-peji. Projekt realizovaný v roku 2015 pochádza z dielne dizajnérskeho štúdia Taipei Base Design Center.

1
2
3
4
5
6
7
8

Dizajn projektu bol formovaný obmedzeným rozpočtom a taktiež limitovanými priestorovými možnosťami. Možno práve tieto obmedzenia napokon zapríčinili, že dizajn je skutočne jednoduchý, elegantný a pokojný – nenájdeme v ňom nič zbytočné, rušivé či nadnesené. Dizajnéri boli od začiatku až po koniec návrhov a prác nútení hľadať a vyberať tie najefektívnejšie riešenia pre budúcu obyvateľku. To sa napokon stalo hybnou silou a dušou celého projektu, ktorého hlavným rysom je jednoduchosť a praktickosť.


Keď majiteľka kupovala byt, diskutovala o možnostiach jeho premeny s realizačnou firmou. Napokon sa dohodli na zmene dispozície, finálnych úpravách kúpeľne, kuchyne a iných podlahových krytinách. Keď návrh nového interiéru zverila do rúk dizajnérom, zistilo sa, že v byte je napriek mnohým úpravám ešte stále mnoho práce, ktorá by mala smerovať k naplneniu majiteľkiných požiadaviek a najmä k tomu, aby byt korešpondoval s jej životným štýlom.

Dodatočné úpravy dispozície bytu boli nevyhnutné – hlavná spálňa sa priestorovo prepojila so šatníkom, no opticky predelila pomocou prepážky, ktorá obsahuje úložné priestory. Určitú deliacu úlohu v tomto priestore zohrala aj audio-video technika, keďže deliaci (úložný) solitér umiestnený medzi posteľou a šatníkom slúži zároveň ako konzola pre televízny prijímač a ozvučovaciu techniku.

Záhlavie postele plynule prechádza do nočného stolíka a ďalej do toaletného stolíka, vďaka čomu celá stena pôsobí usporiadane a ako jeden celok – namiesto rôznych kusov nábytku.

Kuchyňa bola tvrdším orieškom na riešenie ako spálňa – majiteľka si želala mať kuchyňu s otvorenou dispozíciou, ktorá sa však v prípade potreby dá izolovať.

Dizajnéri teda prišli s nápadom predĺžiť pracovnú dosku až na úroveň jedálenského stola, ktorý však pri uzavretí kuchyne pôsobí ako samostatný dizajnový a funkčný celok už v rámci obývacieho priestoru.

Pre dosiahnutie minimalistickej atmosféry nerušených plôch a čistých línií sa dizajnéri rozhodli v priestore využiť iba jednoduché bodové svetlá zabudované do zníženého stropu v kombinácii so svetelnými LED pásmi (v rámci nábytku a pri krajoch stropov).

Uchytenie závesov a vzduchotechniku zväčša ukrývajú tie časti stropu, ktoré nie sú znížené (pri oknách). Kľúčové v celom návrhu je osvetlenie, resp. bohatý prísun denného svetla a efektívne umelé osvetlenie, ktoré cez deň aj v noci vytvárajú dojem priestrannosti, vzdušnosti a čistoty celého interiéru.

Vďaka veľkému množstvu jednoduchého bieleho nábytku, ktorý pôsobí skôr ako panelový úložný systém, dizajnéri ušetrili určitú časť rozpočtu, ktorú mohli využiť na iné oblasti. Kde sa teda využili ušetrené peniaze? Dizajnéri ich po konzultáciách s majiteľkou použili na kúpu dizajnových kúskov nábytku (konferenčný stolík v obývačke, jedálenské stoličky), dekorácie, obrazy či niekoľko zaujímavých lámp pre akcentové osvetlenie.

Napokon sú práve tieto veci v kombinácii s efektívnym usporiadaním miestností a bohatým osvetlením solitérmi, ktoré formujú priestor do jeho najdelikátnejšej podoby a dodávajú mu presne takú atmosféru, akú si majiteľka želala – elegantnú, minimalistickú a pokojnú.

Text: Anna Martausová
Foto: MD Pursuit
Zdroj: homedsgn.com