asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Malý dom, v ktorom hrá kontrast veľkú úlohu

14.09.2016

Dvesto rokov stará stavba sa stala základom pre v súčasnosti už krásne zrekonštruovaný malý domček ležiaci na Baleárskych ostrovoch severne od španielskej Ibizy. Nehnuteľnosť vlastní spoločnosť zaoberajúca sa dizajnom interiérov a v súčasnosti ho využíva ako showroom i penzión, hoci si v ňom vieme pokojne predstaviť aj trvalé bývanie.

Pôvodná budova mala dvesto rokov
Projekt na rekonštrukciu tejto starej nehnuteľnosti realizovalo architektonické štúdio Standard Studio, ktoré spoločne s majiteľom – Ibiza Interiors – premenilo schátranú chatrč na pohodlnú modernú domácnosť, a to všetko na neveľkom priestore.

To vystihuje aj samotný pracovný názov projektu: The little house in the campo. Stará nehnuteľnosť sa nachádzala vo veľmi zlom stave, mohli z nej zostať len múry a časť strechy.

Zostali trámy, nosníky i kamenné múry
Pôvodná budova nebola určená na bývanie, ale spĺňala funkciu skladu a stajní. V priebehu rekonštrukcie sa architektom podarilo zachovať mnohé z pôvodných prvkov stavby, ktoré vštepili modernému redizajnu hodnotu minulej stavby a nádych histórie.

Podobne boli vybrané i základné materiály , aby zachovali charakter pôvodnej stavby. Zachované boli pôvodné trámy, autentické nosníky, v kuchyni a v kúpeľni nájdete kamenné múry. V interiéri nájdeme i betón, kamenné múry sú podľa miestnych tradícií omietnuté bielou kriedou.

Kedysi bez vody, odpadu aj elektriny – dnes sebestačná

Keďže stavba nemala pôvodne prístup k elektrickej sieti ani vode, nebola napojená ani na odpad, museli byť riešené aj tieto nevyhnutnosti. Boli tam nainštalované odpadové potrubia a čerstvú zásobu vody poskytuje vlastná studňa. Budova je ďaleko od ostatných inžinierskych sietí, a tak boli ideálnym riešením solárne panely, ktoré domu okrem elektriny poskytujú teplú vodu i podlahové vykurovanie. Tým sa domček či chalúpka stala nezávislou od okolitého sveta.

Ako je riešená dispozícia?
Interiér domu je členený na dve časti. Menšia  je venovaná svetlej kuchyni a kúpeľni, ku ktorým prilieha otvorená obývacia izba, jedáleň a tiež spálňa. Nad spálňou sa nachádza malé medziposchodie, ktoré slúži ako druhý priestor na spanie.

Zaujímavým detailom sú murované police nad vchodom do domu z vnútornej strany, ktoré sa dajú šikovne využiť na dekorovanie, ale aj na uskladnenie potrebných predmetov.

Kontrast v hlavnej roli
Predmety a nábytok v interiéri sú vyrobené z výsostne prírodných materiálov a celé zriadenie je dielom domácich firiem, blízkych majiteľom domu, a teda aj interiérovej dizajnovej firme. Výsledkom je moderné sídlo, v ktorom veľkú úlohu zohráva kontrast. Nájdeme tu bok po boku staré i nové, elegantné a štýlové, svetlé a tmavé.

Na jednej strane tu panuje pokoj a rovnováha, na strane druhej, kamkoľvek sa pozriete, všade sa niečo deje. Úžasný exteriér znásobuje čaro domu – priamo kúsok nad ním nájdete skvelú plošinu na jogu, okolo množstvo ovocných stromov a zeleninovú záhradku. Majitelia svoj domček nazývajú jednoducho – kúsok raja – a nie je sa ani čomu čudovať.

Malý dom Ibiza Campo v kocke
Architekti: Standard Studio, Jurjen van Hulzen
Interiér: Ibiza Interiors
Lokalizácia: Ibiza Campo, San Lorenzo, Ibiza
Celková plocha: 45 m2
Realizácia: 2016

Sabína Zavarská
Zdroj: Standard Studio
Foto: Youri Claessens

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP