asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Interiéry „ítečkárskych“ firiem

06.05.2016

V interiéri „ítečkárskej“ firmy nemusí vládnuť nuda a aj malé priestory môžu byť hravé a útulné. Mladé architektky Mgr. art. Kristína Poržoltová a Ing. arch. Ivana Paľková o tom presvedčili dvoch rôznych investorov.

V oboch prípadoch museli architektky rešpektovať korporátne farby, zhodou okolností sú interiéry oboch firiem ladené do červena. V spoločnosti Millennium, v jednom z bratislavských biznis centier, dostali voľnú ruku a priestory pre 60 zamestnancov navrhli ako v známej rozprávke: ani uzavreté, ani úplne otvorené, ani príliš ležérne, ani veľmi zošnurované, aj s vtipom, ale nie na smiech, aj s výtvarným umením, ale nie zas ako galériu.

  Zamestnanci majú v jedálni dostatok miesta na občerstvenie aj pracovnú debatu.

Zamestnanci majú v jedálni dostatok miesta na občerstvenie aj pracovnú debatu.

  Hlavná zasadačka s motívom hradu Devín na stene tak ľahko neomrzí.

Hlavná zasadačka s motívom hradu Devín na stene tak ľahko neomrzí.

Búdky a bubliny

Aktuálna dilema – strata intimity vo veľkopriestorových kanceláriách ver­zus efektivita využitia každého štvorcového metra – ich doviedla k šalamúnskemu riešeniu: zastavili sa tesne pred dverami. Teda rozhodli sa ich v kanceláriách jednoducho nepoužiť. V kancelárskom krídle tak vznikol dispozičný trojtrakt naznačený priečkami. Absenciou dverí sa podarilo zachovať správny firemný a pracovný esprit spolu s možnosťou ľahkej komunikácie a interakcie. Zamestnanci majú svoju privátnu zónu, nie sú všetci všetkým na očiach. Oba krajné trakty sú však rôznymi priehľadmi prepojené a ľahko kontrolovateľné. Intimitu nevyhnutnú pri dôležitých telefonátoch vytvorili architektky v štyroch telefónnych búdkach. Súkromie aj technologické vybavenie je v minipriestore zabezpečené, limitované je len sklenenou vstupnou stenou. Na krátke pracovné porady či rýchle „brainstormingy“ vymysleli Ivana s Kristínou v strednom trakte tri sklenené bubliny s ľahkým sedením a popisovacou stenou namiesto tabule.

  Telefónna „búdka” poskytuje súkromie aj zázemie na prácu.

Telefónna „búdka” poskytuje súkromie aj zázemie na prácu.

  Oválna minizasadačka s popisovacou stenou je vhodná na spoločný „brainstorming.“

Oválna minizasadačka s popisovacou stenou je vhodná na spoločný „brainstorming.“

V kuchyni to žije

Kuchynka s jedálenskou časťou je od kancelárií oddelená, ale je naplno využívaná celý deň. Počas prehliadky sme sa presvedčili, že nielen na kávičkové a občerstvovacie pauzy. Tie plynulo prechádzali do pracovných porád, pričom zamestnanci si môžu vybrať z rôznych typov sedenia. Jedáleň sa využíva aj na celofiremné akcie, takže utilitárna miestnosť, ktorú sa obvykle snažia investori minimalizovať a trpia ju ako stratenú plochu, tu žije bohatým firemným životom. Obhliadku sme netypicky končili pri recepcii s tromi zasadačkami. Výber zariadenia podriadili architektky firemným farbám, vstupnú časť však zútulňuje drevený obklad a recepčný pult s krémovohnedými lamelami, solídnosť zabezpečuje krémový koberec a ležérnosť farebné čalúnenie sedenia pre návštevy. Elegantnému interiéru chýbalo už len trochu šťavy, niečo, čo by hneď pri vstupe naznačilo, že vo firme nepracujú len suchári a kockaté hlavy. Architektky oslovili Juraja Hubinského, ktorý navrhol motív maľby na stenu. U investora sa nápad stretol s pochopením a biele steny umelec vyzdobil abstraktným moderným umením. V zasadacích miestnostiach maľby skonkretizoval do symbolických bratislavských dominánt: Devína, Slavína a Kamzíka.

MILLENNIUM

Miesto: Plynárenská 7/C, Bratislava
Investor: Millennium, spol. s.r.o.
Riešená plocha: 560m2
Rok realizácie: 2014-2015
Autori: Ing. arch. Ivana Paľková, Mgr. art. Kristína Poržoltová

S pohovkou v kancelárii

Pri menšej zákazke pre spoločnosť W4 v centre mesta dostali autorky od investora celkom presné „noty“, čo by mal interiér v podobe troch miestností spĺňať. Vstupnú miestnosť, kde sedí aj účtovníčka, zdobí veľké logo firmy, rafinovaný šatník a dokonale premyslená trojica komôd. Priechodná zasadačka je minimalistická, hlavnú úlohu tu hrá luxusné svietidlo, investícia do kultivovaného imidžu sa rozhodne oplatila.

  Minimalistická zasadačka s elegantným mobiliárom.

Minimalistická zasadačka s elegantným mobiliárom.

Kancelária, kde je sedem pracovných miest, je prehľadne usporiadaná, farebne zladená do korporátnych odtieňov. A potom si všimnete ležérny kút so snom každého, kto nepracuje z domu: zmestila sa sem aj „pohovka“ v podobe neformálneho sedenia, kde sa dá pri popoludňajšej káve trochu natiahnuť. Treba uznať, že hoci ide skutočne o malé priestory, o dobré nápady s elegantným výsledkom tu nie je núdza.

  Aj vstup do malej firmy môže byť reprezentatívny.

Aj vstup do malej firmy môže byť reprezentatívny.

  V hlavnej kancelárii sa dobre pracuje aj relaxuje.

V hlavnej kancelárii sa dobre pracuje aj relaxuje.

W4

Miesto: Hviezdoslavovo námestie 17, Bratislava
Investor: W4 Slovakia, s.r.o.
Riešená plocha: 61 m2
Rok realizácie: 12/2015
Autori: Ing. arch. Ivana Paľková, Mgr. art. Kristína Poržoltová

TEXT: Mária Nováková

FOTO: Miro Pochyba

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
ferin
A dajte teraz pracovne zdravotníckych pracovnikov ako kontrast. inac tieto su super.
Odpovedať | 06.05.2016, 14:58

Ďalšie z JAGA GROUP