Biele goliere namiesto kuričov
Galéria(11)

Biele goliere namiesto kuričov

Partneri sekcie:

Na netradičné administratívne priestory sa premenila historická industriálna budova parnej kotolne z polovice 19. storočia v továrenskom areáli pôvodnej zlievarne železa v pamiatkovo chránenej priemyselnej zóne pražského Karlína. Investor, developérska spoločnosť Karlin Real Estate Group vlastniaca značnú časť karlínskych nehnuteľností, zadal architektonické riešenie britskej kancelárii Claudio Silvestrin architects, ktorá mala skúsenosti s rekonštrukciou opustených priemyselných objektov v londýnskom Docklande.

Kotolňa je príkladom citlivej rekonštrukcie budovy, ktorá stratila svoj účel. Kombinácia starého s novým sa stáva veľmi atraktívnou a ponúka komparatívnu výhodu na trhu s realitami. Zároveň presne zapadá do projektov celkovej revitalizácie Karlína, z ktorých by mala nasledovať premena ďalšieho historicky cenného objektu bývalej sýpky na Šaldovej ulici na obytný komplex a výstavba administratívnych a obytných priestorov na voľných pozemkoch na Pernerovej ulici v blízkosti kotolne.

Riaditeľ Národného pamiatkového ústavu hlavného mesta Prahy Michael Zachař oceňuje zámer investora postupovať s citom pre génia loci. Povedal: „Po mnohých nešťastných demoláciách (baňa Karolína v Ostrave či Ringhofferova továreň v Prahe na Smíchove) sa situácia zlepšuje a niektorí investori prichádzajú s naozaj kvalitnými projektmi. Konverzia historickej industriálnej budovy kotolne je pamiatkarsky príkladná, pretože budova – pôvodná parná elektráreň – si zachovala svoj objem, všetky dodatočné prístavby a stavebne nekvalitné prvky sa odstránili, fasády a interiéry sa zbavili defektov a očistili.

 

Ako najdôležitejšia výtvarná súčasť fasády boli obnovené rozmerné kovové okná so subtílnym členením na drobnejšie sklenené tabuľky a štuková dekorácia. Výrazovo unikátnym je vstup do budovy s architektonizovanou pätkou továrenského komína z roku 1902.“ Ten sa zachoval a bude slúžiť na odvetrávanie suterénových miestností. Pamiatkari chvália aj minimalistické poňatie obnovy od architekta Silvestrina, ktoré umožňuje zvýrazniť pôvodnú stavbu.

Takisto aj Klub za starú Prahu prostredníctvom Ivana Mináře priznáva, že kotolňa je rekonštruovaná veľmi kvalitne, a preto očakáva, že sa stane jedným z kandidátov pri každoročnom udeľovaní cien za kvalitnú rekonštrukciu. Tento fakt však nemení nič na tom, že Klub bude naďalej starostlivo pozorovať ďalšie kroky developérov v pamiatkovo chránenej zóne Karlína.

Claudio Silvestrin tvrdí, že keď budovou prechádzal, želal si mať tam svoju kanceláriu. Svoj postoj k využívaniu existujúcich historických budov opísal slovami: „Sme moderní ľudia, ale nie sme tabula rasa. Existujú dva extrémne prístupy k odkazu minulosti. Konzervatívny, zachovať všetko do posledného klinca, a posadnutý modernosťou, všetko staré zbúrať a stavať od základu nové. Nič proti žiadnemu z nich v zásade nemám. Ale existuje aj cesta rovnováhy medzi tým, čo sme mali v minulosti a čo máme dnes, tou sme šli aj my. Keď som sa tadiaľto ráno prechádzal, mal som veľmi silný pocit pokoja a čistoty. Vnímal som pritom fragmenty minulosti premietnuté do tohto súčasného priestoru.“

Architekt bol však trochu sklamaný, že nemohol realizovať svoj zámer umožniť vo väčšej miere vyniknúť prepojeniu rozlične starých vrstiev budovy aj v exteriéri, a to prostredníctvom kontrastu rôznych okien – na priečelí na prízemí a na prvom poschodí sa kovové repliky rozmerných oblúkových okien z 19. storočia museli na želanie pamiatkarov nakoniec dosadiť aj po stranách namiesto pôvodne navrhnutých pásov štvorcových okien. Tento návrh by umožnil vytvoriť rekonštrukciu, ktorá odráža aj navonok vývoj budovy a zároveň dovoľuje väčšie prelínanie moderného, minimalisticky poňatého interiéru a historického industriálneho exteriéru.

Generálny dodávateľ stavby PSJ holding dokázal rekonštrukciu dokončiť presne za pol roka od začatia. Najtvrdším technickým orieškom sa ukázalo vzorkovanie betónovej podlahy na prízemí s vyžadovaným odtieňom, na ktoré sa použila technológia farebného vsypu. Zaujímavý architektonický prvok tvorí predstavaný obklad vonkajšej strany budovy z pieskovca. Celá prestavba stála 26 miliónov korún.

Názov stavby: Kotolňa
Miesto (obec): Praha 8 – Karlín
Ulica, číslo: Pernerova 55
Charakteristika: konverzia priemyselnej budovy
Developér: Karlin Real Estate Group
Architekt: Claudio Silvestrin
Projektant: AED PROJECT, a. s.
Dizajn, návrh interiéru: C. S.
Začiatok realizácie: november 2003
Koniec realizácie: jún 2004
Náklady na realizáciu: 26 mil. Kč.
Funkcia: pôvodne kotolňa parnej elektrárne, dnes administratívno-reprezentatívna budova.

Opis: trojpodlažný objekt; interiér – drevo, betón, benátska štuka; unikátny je vstup do kotolne s architektonizovanou pätkou továrenského komína z r. 1902; obnovené kovové okná a štuková dekorácia.

Chronológia:
Riešenie konkrétnych problémov: betónová podlaha bola 6-krát vzorovaná, aby sa dosiahol žiadaný odtieň, aj tak však boli obavy, že sa budú meniť vlastnosti vplyvom podlahového vykurovania.
Zaujímavosti o stavbe: prvý popovodňový projekt spoločnosti Karlin Real Estate Group, ktorá vlastní veľkú časť nehnuteľností v Karlíne.
Špecifiká stavby: podľa pamiatkarov príkladná konverzia historickej priemyselnej stavby.

Konštrukčné riešenie:
AED PROJECT, a. s.
Generálny dodávateľ: PSJ,
Významní subdodávatelia: Eufo, Pecha, Elis, Soneko, stavebné združenie Hybler.

Michaela Gomolová
Foto: Filip Šlapal