Zelenou cestou k rodinnému bývaniu
Galéria(5)

Zelenou cestou k rodinnému bývaniu

Úpätie Malých Karpát sa javí ako veľmi príťažlivá oblasť pre developerské projekty. Spoločnosť Conwert sk 02, s. r. o., sa tiež rozhodla využiť pozitíva tejto lokality pre vybudovanie obytného súboru, ktorý chce svojím moderným dizajnom a zeleným konceptom osloviť najmä mladé rodiny. Komplex Greenvia vyrastie v extraviláne mestskej časti Záhorská Bystrica. Developer ho z dôvodu lepšej dostupnosti cieľovým klientom koncipoval ako bývanie stredného štandardu.

„Spoločnosť Conwert sa odjakživa zameriavala hlavne na nájomné bývanie. Pretože však tento segment trhu nie je v našej krajine natoľko rozvinutý, museli sme prispôsobiť projekt Greenvia aktuálnemu dopytu. Vyplýva to aj z toho, že ľudia na Slovensku sú zvyknutí skôr vlastniť než prenajímať. Dôkazom je fakt, že boli ochotní kupovať nehnuteľnosti aj v čase, keď ich ceny boli neuveriteľne predražené,“ vysvetľuje Martina Seidl, konateľka spoločnosti Pd sk bratislava, ktorá pôsobí ako zástupca Conwertu na Slovensku.

„Rozbehnutie tohto projektu bolo pre nás zaujímavé aj z hľadiska jeho lokality. Ide o tichú pokojnú zónu v tesnej blízkosti prírody, ktorá súčasne poskytuje dobré dopravné napojenie na centrum hlavného mesta. Oblasť pritom ukrýva potenciál ďalšieho rozvoja. V blízkosti pozemku, na ktorom bude stáť komplex Greenvia, vzniká v súčasnosti ďalšia zástavba, v ktorej sa počíta s vybudovaním potrebnej občianskej vybavenosti. Náš projekt prináša monofunkčné bytové objekty zasadené do prírodného prostredia a doplnené o oddychovo-rekreačnú zónu,“ pokračuje Martina Seidl.

Zelený charakter bývania sa odzrkadľuje aj v celkovom riešení komplexu. Stredovú plochu vypĺňa zelený biokoridor, v ktorom sa budú sústreďovať relaxačné aktivity obyvateľov súboru. Projekt prispôsobuje celkový obraz budúcej zástavby a jej exteriéru aj priľahlému Vápeneckému potoku, ktorý preteká časťou pozemku.

„Namiesto tradičnej krytiny sme sa rozhodli pre zelené strechy. Týmto riešením chceme zjemniť celkový výraz modernej architektúry uprostred prírody a súčasne prispieť k vytvoreniu optimálnej mikroklímy vo vnútri objektov,“ hovorí autor architektonického riešenia, architekt Ladislav ­Németh z ateliéru Adif, spol. s r. o.

Z kompozičného hľadiska má pozemok dve základné zložky. Do prednej časti, ktorá sa nachádza bližšie k hlavnej komunikácii, situoval architekt nízkopodlažné bytové domy. Každý z nich ponúka 27 bytových jednotiek. Zadná tichšia časť pozemku sa vyčlenila deviatim menším vilám s tromi bytmi, vrátane dvoch mezonetov. Plošné výmery všetkých bytov komplexu sa pohybujú od 40 po 130 m2, pričom prevažnú väčšinu predstavujú dvoj- až trojizbové jednotky s veľkosťou približne 60 m2. Jednotlivé objekty majú podpivničené suterény, v ktorých sa bude realizovať statická doprava pre obyvateľov domov.

Výhodou architektonického riešenia je priame napojenie podzemných garáží na obytnú časť. „Napriek tomu, že projekt prezentujeme ako bývanie na úrovni stredného štandardu, materiálovú stránku sme sa snažili riešiť v dostupnom vyššom štandarde. Vopred sme vedeli, že nechceme pracovať s náhradami tradičných materiálov. V objektoch preto použijeme materiály, ktoré budú vyhovovať okolitému prírodnému prostrediu a ktoré majú dobrú trvácnosť, napríklad drevo či tehlu,“ dopĺňa Martina Seidl.

Greenvia
Miesto: zóna Krče, Záhorská Bystrica, ­Bratislava
Využitie: nízkopodlažné bytové domy a mestské vily
Architekt: Adif, spol. s r. o.
Investor: Conwert sk 02, s. r. o.
Predajca: Pd sk bratislava, s. r. o.
Predpokladané náklady na realizáciu: 13 mil. €
Plocha pozemku: 12 605 m2
Zastavaná plocha: 3 308 m2
Úžitková plocha: 9 045 m2
Plochy bytov: 40 m2 – 140 m2
Zeleň a ostatné plochy: 7 937 m2
Počet bytov: 102
Počet bytov v bytových domoch: 75 – 3 bytové domy po 25 bytov
Počet bytov v mestských vilách: 27 – 9 mestských víl po 3 byty
Počet nadzemných podlaží v mestských vilách: 2 + 1 ustupujúce
Počet nadzemných podlaží v bytových domoch: 3 + 1 ustupujúce
Počet nadzemných parkovacích miest: 37
Počet podzemých parkovacích miest: 126

Anna Salvová
Vizualizácie: Adif

Článok bol uverejnený v časopise ASB.