Prieluku na Dunajskej vyplní polyfunkčný objekt
Galéria(2)

Prieluku na Dunajskej vyplní polyfunkčný objekt

„Vždy ma lákalo navrhnúť dom v prieluke. Na jednej strane je to miesto, ktoré definuje množstvo špecifických požiadaviek, na druhej strane dáva priestor pre originálnu autorskú výpoveď,“ hovorí architekt Peter Jančo. Tím architektov ateliéru Brumi Uno Consulting vypracoval pod jeho vedením projekt novej polyfunkčnej budovy TatraDom  v centre Bratislavy. Prvopočiatky projektu siahajú do obdobia spred desiatich rokov, keď Tatra banka hľadala vhodné priestory pre svoju centrálu. Atraktívne umiestnenie poskytovala prieluka na Dunajskej ulici. Ústredie banky však nakoniec situovali na Hodžovo námestie. Voľný atraktívny pozemok sa po niekoľkých rokoch rozhodla spoločnosť Tatra Residence využiť na výstavbu polyfunkčnej stavby, ktorá ponesie meno TatraDom.

Terasovitý rez
Funkcie sa v tomto dome premietajú typickým mestským spôsobom. „Chceli sme, aby sa budova prispôsobila prostrediu, ktoré je aj z historického hľadiska typicky polyfunkčné s bytmi, kanceláriami či obchodmi. V Starom Meste je to jedna z posledných možností vyplniť takúto prieluku,“ vysvetľuje Miloš Sušarský, riaditeľ spoločnosti Tatra Residence, ktorá sa na projekte podieľa v úzkej spolupráci s ďalšou dcérou Tatra banky, spoločnosťou Centrum bývania, s. r. o.

Objekt ­reaguje na okolitú zástavbu aj svojím vzhľadom, ktorému budú dominovať prírodné materiály. Fasádny obklad na princípe odvetranej fasády vytvoria dva typy ­kameňa. Šikminu nadstavbovej časti pre potreby minimálnej údržby pokryje trespa.

V parteri TatraDomu sa podľa návrhu nachádzajú tri obchodné jednotky so samostatným vstupom a menšou pasážou, ktorou možno prejsť do vnútrobloku. Tu sa bude nachádzať zelený dvor s nízkou vegetáciou. Nezastavaná časť parcely vyplýva aj zo svetelnotechnických požiadaviek obytnej zástavby protiľahlej strany vnútrobloku. Južná dvorná časť hmoty domu sa musela prispôsobiť línii uhla, ktorý vyplýva z objemu existujúcich objektov na Grösslingovej ulici.

Hmota objektu vo vnútroblokovej časti sa riešila formou obytných terás pričom na siedmom nadzemnom podlaží sú umiestnené dva mezonetové byty. Vrchné podlažia stúpajú terasovitým spôsobom, pričom nad mezonetom siedmeho poschodia sa rozprestiera extenzívna zelená strecha. Tu, v najvyššom bode domu a nad úrovňou väčšiny ostatných budov, sa bude obyvateľom mezonetu otvárať široká perspektíva Starého Mesta.

Flexibilný koncept

Dve podzemné podlažia ponúkajú 60 parkovacích miest. Druhé a tretie nadzemné podlažie patrí administratíve, v ktorej sa nachádza spolu 16 kancelárskych priestorov. Základnou charakteristikou dispozičného riešenia je veľká flexibilita týchto priestorov. Kancelárie druhého nadzemného podlažia sa môžu koncipovať ako veľkoplošné administratívne jednotky so separovaným manažérskym blokom a spoločnou centrálnou zónou.

Rovnako sa však dajú členiť podľa potrieb firmy. Prípadné vybudovanie priečok umožňuje aj traktovanie technických inštalácií v objekte. Tretie nadzemné podlažie ponúka pre zmenu bunkové kancelárie, ktoré vyžadujú najmä profesie s potrebou menších introvertnejších pracovných priestorov, napríklad notári, advokáti alebo lekári. Od štvrtého až po ôsme nadzemné podlažie sa domom tiahne bytová časť, pričom štvrté podlažie sa v prípade dopytu môže využiť aj na administratívne účely.

TatraDom ponúkne klasické mestské bývanie s väčšími aj menšími bytmi. Rozľahlejšie jednotky sa rozkladajú v obidvoch fasádnych pozí­ciách – sú orientované na Dunajskú ulicu aj do vnútrobloku, zatiaľ čo menšie lemujú iba presvetlenú južnú fasádu, otočenú k dvoru. Všetky byty majú relaxačnú plochu vo forme balkónov alebo terás.

Balkóny nasmerované do ulice predstavujú zaujímavé body domu, ktoré rovnobežne s uličnou čiarou kryjú zasklené steny s hliníkovými žalúziami. Majiteľom sa tak zabezpečí súkromie v mieste, kde obytná zóna bytu prestupuje do exteriéru. Riešenie sklenými stenami vyplýva aj z histórie tohto miesta, na ktorom v minulosti stáli tri domy. Stopa historickej parcelácie sa takýmto spôsobom premieta do fasády domu. Zábradlie balkónov vo vnútrobloku je z bezpečnostného skla. Toto riešenie reflektuje snahu architektov poskytnúť obyvateľom vizuálne bezbariérový kontakt s prostredím.

Dom na najvyššom obytnom podlaží ponúkne aj dva mezonety so spoločenskou zónou na nižšej a spacou časťou na vyššej úrovni. Obidve podlažia bytu sú prepojené točitým schodiskom.

„Náš objekt sa nachádza len dvesto metrov od klasickej pešej zóny historického jadra, ktoré je turisticky veľmi atraktívne. Myslím si, že bude prospešné, ak k dotvoreniu obrazu tejto časti mesta prispeje aj istou dávkou inovácie. Veríme, že TatraDom ­bude architektonickou výpoveďou, ktorá zaujímavo vyplní anonymný priestor medzi Ligapasážou a administratívnou budovou Omnia,“ ­uzatvára architekt.

TatraDomTB
Miesto: Dunajská ulica, Bratislava
Využitie: obchodné, kancelárske a bytové priestory
Architekt a projektant: Brumi Uno Consulting, s. r. o.
Autori: Ing. arch. Peter Jančo, Ing arch. Eva Jančová, PhD., Ing. Milan Árendás, Ing. arch. Lenka Beňušová, Ing. arch. Martina Pintérová, Ing. Eva Takácsová, Ing. Dávid Vadkerti
Investor: CENTRUM BÝVANIA, s. r. o.
Developer: Tatra Residence, s. r. o.
Predpokladaný začiatok výstavby: III. Q/2009
Predpokladané ukončenie výstavby: I. Q/2012
Etapa: prípravná fáza
Plocha parcely: 1 338 m2
Zastavaná plocha: 1 174 m2
Úžitková plocha: 6 497 m2
Zeleň a ostatné plochy: 287,6 m2
Počet bytov: 16
Počet nadzemných podlaží: 8
Počet podzemných podlaží: 2
Počet podzemných parkovacích miest: 60

Anna Salvová
Vizualizácie: Brumi Uno Consulting

Článok bol uverejnený v časopise ASB.