image 91039 25 v1
Galéria(12)

Bytový dom v Paríži

Partneri sekcie:

Tento bytový dom nemá na parížskom Námestí Stalingrad ľahkú situáciu, ale vyrovnal sa s ňou s prehľadom. V takej kvalite, že sa dostal aj medzi finalistov Wienerberger Brick Award 2016 v kategórii Rodinné a bytové domy.

01 NA UVODNU DVOJSTRANU
02 NA 3 STRANU DOLU
03 NA 4 STRANU DOLU
04 NA 5 STRANU
05 NA 5 STRANU
Podorys 1 NP
Podorys typicke podlazie
Pohlad

Bytový dom je na nároží rušných ulíc Rue du Faubourg Saint-Martin a Boulevard de la Villette – na severovýchode Paríža na hraniciach jeho 10. a 19. obvodu. Z každej strany je tiesnený iným objektom, spredu – asi vo výške 2. poschodia – mu zase vo výhľade zacláňa dráha metra číslo 2, ktorá vedie na viaduktoch.

„Pri navrhovaní každej novej budovy v centre Paríža jednoducho nemôžete ignorovať danú atmosféru,“ hovorí Eric Daroczi, projektový manažér z parížskeho štúdia Fresh Architectures.

„Aj preto sme za ústredný stavebný materiál zvolili tehlu, ktorá sa stala vhodným médiom medzi minulosťou a budúcnosťou. V závislosti od svojej farebnosti sa stáva veľmi dobre adaptabilným materiálom, ktorý sa rýchlo a pevne usádza v ľudskom myslení a vyvoláva v ňom veľkú dôveru.“

Niekoľko odtieňov sivej

Aj preto má fasáda domu podobnú farebnosť ako konštrukcia neďalekého viaduktu metra a prináša niekoľko odtieňov sivej,  najmä kovovostriebornú. Aby sa dom stal ešte homogénnejším, glazovaná tehla sa použila nielen na fasáde, ale aj na streche. Vytvára akúsi jednotiacu pokožku objektu, ktorý elegantne obaľuje obsah a zároveň zdôrazňuje prvky, ktoré mu vytvárajú osobitý charakter.

Z ulice pôsobí dom ako trblietavá hra tehál rôznych odtieňov, ktorá však rešpektuje svoje okolie a spoluvytvára genius loci námestia.

Z ulice pôsobí dom ako trblietavá hra tehál rôznych odtieňov, ktorá však rešpektuje svoje okolie a spoluvytvára genius loci námestia.

Upúta predovšetkým neobyčajný tvar okien, ktoré svojou plastickosťou akoby vystupovali z tela objektu a pôsobia ako veľké rámy obrazov. „Kvôli potlačeniu atmosféry metra v objekte a budovy oproti sme sa rozhodli, že všetky oknánasmerujeme na Boulevard de la Villette,“ objasňuje architekt Daroczi. „Týmto spôsobom sme chceli získať pre obyvateľov domu aspoň trochu súkromia, ale bez toho, aby sme im ubrali svetlo v bytoch.“

Tehla sa stala vhodným médiom medzi minulosťou a budúcnosťou.

Tehla sa stala vhodným médiom medzi minulosťou a budúcnosťou.

Sediace psy

Ďalšou nápadnou črtou domu sú strešné vikiere, ktoré sú vďaka svojmu tvaru známe ako „sediace psy“. Ani tie nie sú otočené priamo, ale niektoré sú pootočené na sever, iné zase na neďaleké jazierko Bassin de la Villette a stavbu Rotonde de la Villette z konca 18. storčia, ktorá je vzdialená asi 150 metrov.

„Komunikácia s okolím je dôležitým prvkom nášho projektu,“ pokračuje Daroczi, „prepožičiavadomu rozmer 3D a hĺbku reliéfu susedných historických palácov, pravda, aj keď v odlišných formách.“ Stavba je zosilnená betónovou konštrukciou a obsahuje 16 apartmánov, pričom v parteri sa 160 m2 využilo na predajňu pečiva a cukroviniek.

Fasáda domu má podobnú farebnosť ako konštrukcia neďalekého viaduktu metra a prináša niekoľko odtieňov sivej, najmä kovovostriebornú.

Fasáda domu má podobnú farebnosť ako konštrukcia neďalekého viaduktu metra a prináša niekoľko odtieňov sivej, najmä kovovostriebornú.

Dom má aj výrazný rozmer trvalej udržateľnosti. Na streche sú inštalované solárne panely, ktoré zabezpečujú takmer 50 % všetkej teplej vody. V bytoch je kontrolovaná ventilácia a dažďová voda sa využíva na zavlažovanie vnútornej záhrady. Vďaka zvukovoizolačným oknám v bytoch nepočuť lomoz metra, vidieť iba pohybujúce sa vozne. Treba tiež dodať, že klientom je organizácia SIEMP (Société immobilière d’économie mixte de la Ville de Paris), ktorá sa zaoberá aj výstavbou nájomných domov.

Nápadnou črtou domu sú strešné vikiere, ktoré sú vďaka svojmu tvaru známe ako „sediace psy“.

Nápadnou črtou domu sú strešné vikiere, ktoré sú vďaka svojmu tvaru známe ako „sediace psy“.

Ako teda vnímať tento dom? Z ulice pôsobí ako trblietavá hra tehál rôznych odtieňov, ktorá však rešpektuje svoje okolie a spoluvytvára genius loci námestia. Je nový, sebavedomý, príťažlivý, ale aj príjemne harmonický. Zapadol do prostredia, akoby tam už bol veky. A na to všetko zhora dozerajú strážne psy…

Pôdorys 1. NP

Pôdorys 1. NP

MULTIFUNKČNÝ BYTOVÝ DOM

Miesto: Námestie Stalingrad, Paríž
Architekti: FRESH ARCHITECTURES
Klient: SIEMP
Realizácia: 12/2011 – 12/2013
Počet apartmánov: 16
Úžitková plocha: 1 664 m2
Plocha na retail: 160 m2

PARÍŽ
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY,
FOTO, DOKUMENTÁCIA: FRESH ARCHITECTURES

Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2017.