Bytový dom Brečtanka
Galéria(9)

Bytový dom Brečtanka

Partneri sekcie:

Na prvý pohľad nenápadný, doslova vrastený do vysokej zelene – taký je nový bytový dom, ktorý vyrástol v blízkosti lesoparku na bratislavskej Kolibe. Bližší pohľad však poodhalí decentnú architektúru s prepracovaným detailom, ktorá otvára svoje vnútro slnečným lúčom a okolitej prírode. Naopak, staré stromy dodávajú stavbe intimitu a stálu sviežosť. Tá sa odráža vo filozofii architektonického konceptu, ktorý poníma motív kvetu ako symbolu súzvuku architektúry a prírody.

Bytový dom je riešený ako kompaktný objekt s dvoma prevádzkovo samostatnými jednotkami, sekciami A a B, s výškovým rozdielom jedného obytného podlažia. Vyššie položená sekcia A má dve podzemné podlažia s uzatvárateľnými samostatnými garážami – pričom obe sekcie sú prepojené najnižším podlažím. V sekcii B sa nachádzajú tiež dve podzemné podlažia s garážami. Najnižšie umiestnené podlažie obsahuje spoločné priestory pivníc, kotolne a technické priestory s transformátorovou stanicou a slaboprúdovými rozvodmi.

Objekt je dopravne prístupný z Brečtanovej ulice, z ktorej vedie príjazdová komunikácia do druhého podzemného podlažia. Napája sa na oba hlavné vstupy. Druhý vjazd, napojený na prvé podzemné podlažie, ústi na Jedenástu ulicu. Hlavné vstupy do sekcií sa nachádzajú na prvom a druhom podzemnom podlaží.

Svieži koncept
„Celkový návrh objektu značne ovplyvnili konfigurácia terénu, tvar parcely, orientácia pozemku, ale aj regulatívy územného plánu, ktoré definovali predovšetkým výšku objektu,“ hovorí spoluautor projektu Ivan Tonhauser.

„Nerovnomerné klesanie terénu smerom na juh sme využili na umiestnenie podzemných podlaží. „Objekt je architektonicky poňatý ako kompaktný kubus s markantným vymedzením jednotlivých podlaží, zvýrazneným kontrastnými  pásmi bielej a čiernej farby. Do tejto čierno-bielej kompozície vstupuje svieža zelená farba v podobe kvetov na kalenom lepenom skle.

Vyjadruje nadväznosť objektu na prírodné prostredie v blízkosti lesoparku Kamzík,“ dodáva. Zelená farba prechádza aj do interiéru, kde sa kvetinový motív objavuje na zasklených deliacich konštrukciách – na zábradlí balkónov a schodiskového priestoru.

Zasklené konštrukcie pozostávajú z vrstveného kaleného skla. Na jednu vrstvu bol nanesený kvetinový vzor, ktorý sa spolu so sklom tepelne upravil a zakalil. Následne sa dve kalené sklá – číre a so vzorom – zlepili bezpečnostnou fóliou. „Takáto úprava – smalt – zabezpečí trvácnosť farebného tónu kvetín,“ podotýka Ivan Tonhauser. Trochu konzervatívny exteriér prechádza do živého interiéru. Zelená farba sa zmocňuje spoločných priestorov – na chodbách vynikajú monochromatické vinylové tapety, podlahy a schodiská pokrýva tmavozelený koberec  určený na použitie vo vysokozaťaženom prostredí.

Zaliate slnkom
Stavba má pôdorys pravidelného lichobežníka. Rôznobežnosť strán umožnila preslniť aj miestnosti, ktoré by mali v prípade obdĺžnikového pôdorysu čisto severnú orientáciu. Dostatok svetla zabezpečujú veľké zasklené plochy a francúzske okná. Objekt pozostáva z piatich nadzemných podlaží s 1- až 5-izbovými bytmi s výmerami obytnej plochy od 42 do 208 m2. Obytné podlažia sú kompozične riešené preplávajúcimi bytmi, presvetlenými z dvoch protiľahlých alebo dokonca až troch svetových strán.

Menšie byty majú východnú a západnú orientáciu. Súčasťou väčšiny bytov je loggia alebo terasa s výhľadom na mesto či lesopark. Pri návrhu interiéru sa kládol dôraz na plošný štandard dennej časti bytu. Byty charakterizuje otvorená a variabilná dispozícia, ktorá umožňuje budúcim majiteľom flexibilné riešenie interiéru. Súčasťou trojizbových a väčších bytových jednotiek je kozub. Na najvyššom, ustúpenom poschodí každej sekcie sa nachádzajú dva veľkometrážne byty so strešnými terasami s podlahami z exotického dreva.

Nezabudli na zeleň
K existujúcej vysokej zeleni na pozemku pribudli aj rozsiahlejšie sadovnícke úpravy. Dominantnejšia výsadba sa nachádza v spodných častiach pozemku, na miestach susediacich s areálom školy. Múry bytového domu lemuje popínavá zeleň. Exteriérové spevnené a odstavné plochy sú riešené zatrávňovacími tvarovkami. Úzky pás zelene sa tiahne aj pozdĺž odstavných plôch.

Konštrukcia a technické vybavenie

Stavba je založená na železobetónovej doske z vodostavebného betónu, ktorá tvorí s podzemnými obvodovými múrmi vodotesnú vaňu. Hlavný nosný systém pozostáva zo skeletovej železobetónovej konštrukcie s časťami stužujúcich železobetónových stien. Vnútorné priečky sú z muriva. Strechy sú zaizolované fóliovým systémom, terasy a loggie sú izolované ako obrátená strecha. Byty majú podlahové vykurovanie a klimatizáciu. Vykurovanie objektu zabezpečuje vlastná kotolňa s kondenzačnými kotlami a elektrickú energiu vlastná transformátorová stanica so 100-percentnou zálohou.

Západný pohľad
Zdroj: GRUNT

Bytový dom Brečtanka

Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Zoltán Szabó, Ing. Ivan Tonhauzer PhD.
Spolupráca: Ing. arch. Michal Babeľa, Ing .arch. Martin Bugáň, Ing. Mgr. art. Martin Jankovič, Ing. arch. Rastislav Žabka
Developer: GRUNT, a. s.
Architektúra: Ing. arch. Rastislav Žabka, Ing. Ivan Tonhauzer, PhD., Ing. arch. Zoltán Szabó
Stavebná časť: Ing. arch. Michal Babeľa, Ing. arch. Martin Bugáň, Ing. Mgr. art. Martin Jankovič
Statika: Ing. Bohumil Bohunický
Počet podzemných podlaží: 3
Počet nadzemných podlaží: 4 + 1
Počet bytových jednotiek: 38
Zastavaná plocha: 982,7 m2
Počet garážových boxov: 44
Počet voľných parkovacích miest: 13
Zhotoviteľ: G-MANAGEMENT, s. r. o.
Hrubá stavba: ASSYX, s. r. o.
Voda, kanalizácia, kúrenie: HB Therm, s. r. o.
Elektroinštalácie: EMOP, s. r. o.
Okná, hliníkové časti: Aluplast, s. r. o.
Garážové brány: Olymps Door, s. r. o.
Fasáda: LIS Anker, s. r. o.
Záhradné úpravy: Eden Park, s. r. o.
Obklady, dlažby: Cersa, s. r. o.
Drevené podlahy a terasy z exotického dreva: Elien, s. r. o.
Sklenené stavebné konštrukcie a zámočnícke prvky z ušľachtilej ocele: Ami Steelglass, s. r. o.
Koberce: VE-TEX, s. r. o.
Interiérové dvere: IVAKO Trenčín, s. r. o.

Miriam Turancová
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.