image 96867 25 v1
Galéria(1)

Významné medzinárodné ocenenia pre architekta Petra Černa

Projekt dostavby rodinného domu v Bratislave od architekta Petra Černa zaujal medzinárodnú porotu na čele so slávnym architektom sirom Petrom Cookom do takej miery, že získal prestížnu britskú cenu ABB Leaf Awards 2017 v kategórii Sustainable Development Project of the Year-Future.

Rodinny dom

Celkovo sa na tejto súťaži zúčastnili ateliéry zo 46 krajín sveta a na „shortliste“ tejto kategórie sa vedľa bratislavského projektu ocitli ďalšie dva veľké projekty zo sveta – Doha Metro – Qatar railways company v Katare a Sea Song – Form4 architecture v Kalifornii. Peter Černo je pôvodom slovenský architekt, ktorý žije a tvorí v Mníchove a na projekte spolupracoval so svojimi kolegami Martinom Černom a Gianfrancom Maiom v jeho ateliéri cerno+architekten. Ceny ABB Leaf Awards 2017 boli slávnostne odovzdané v historickej budove Royal Horseguards – Westminster v Londýne dňa 21. septembra.

Ďalšie aktuálne ocenenie získal Peter Černo za zrekonštruovaný komplex budov Grand hotel Kempinski na Štrbskom Plese. Minulý rok dostal za tento projekt prestížnu cenu American Architecture Prize-Bronze so sídlom v Los Angeles v kategórii Architektonické dedičstvo, v októbri tohto roku zase získal Iconic Award 2017-Winner v kategórii Architecture. Iconic Award je významnou cenou za architektúru a dizajn v Nemecku a podmienkou na účasti na tejto cene bolo udelenie nominácie od Rat für Formgebung – German Design Council, ktorú dáva vypisovateľ. Veľký úspech na tejto cene potvrdil Peter Černo aj v kategórii Architecture – Concept, kde sa stal laureátom za projekt Kuwait Towers. Projekty v tejto súťaži boli vyberané z 39 krajín sveta. Za projekt Grand Hotel Kempinski získal Peter Černo aj nomináciu na ďalšej významnej nemeckej cene – German Design Award 2018.

„Je to ocenenie našej dlhoročnej práce na tomto veľkom a náročnom projekte na medzinárodnom fóre,“ hovorí pre ASB Peter Černo k projektu Grand Hotel Kempinski.

„Ide o projekt pamiatkovo chráneného komplexu budov v chránenom území najvyššieho stupňa –Tatranskom národnom parku. Tento druh projektu bol zložitejší ako novostavba, pretože i napriek prieskumom priniesol mnohé prekvapenia na svojom začiatku i počas realizácie. Takéto ocenenie prispieva i k zviditeľneniu Slovenska vo svete a k rozvoju turizmu, čo vidieť aj na medzinárodnej klientele, ktorá tento hotel navštevuje… Nie veľký, ale náročný projekt dostavby rodinného domu zase potvrdil, že pracujeme s myšlienkami udržateľnej architektúry a moderným dizajnom.“

ZDROJ: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY