Košice - Hornád - Nové mestské centrum - 2. etapa

Zanedbaná košická lokalita sa zmení na mestské centrum pre 18-tisíc obyvateľov

Pozemok okolo rieky Hornád v Košiciach s rozlohou 124 hektárov má potenciál na to, aby sa stal moderným mestským prostredím pre vyššiu občiansku vybavenosť vrátanie využitie smart technológií. 

Krajské mesto Košice vlastní približne štvrtinu pozemkov, podobne ako Košický samosprávny kraj a štát, ostatok územia patrí súkromným majiteľom. Mestská  samospráva vyhlásila urbanistickú súťaž na územie v závere roka 2021. Prihlásilo sa do nej 12 tímov a medzinárodná porota vybrala ako víťazný návrh z dielne pražskej projekčnej kancelárie Gogolák + grass, informovala k tom v stredu (15. Júna) stránka mesta.

Nové mestské centrum by malo v nasledujúcich desaťročiach obsluhovať nielen spádové územie Košíc, okres Košice-okolie, ale prakticky má poslúžiť celému košickému regiónu.

Existujú úvahy, že by tam mohli mať sídlo aj niektoré orgány štátnej správy alebo zdravotnícke zariadenia, čo by odľahčilo nároky na dopravu v meste. Predbežne by v novej štvrti by mohlo trvalo žiť 18-tisíc ľudí a denne by tam okrem bývania dochádzalo za prácou, rôznymi službami alebo relaxom spolu 50-tisíc až 80-tisíc osôb.

Košice - Hornád - Nové mestské centrum - 2. etapa
Košice – Hornád – Nové mestské centrum – 2. etapa | Zdroj: mesto Košice

Mesto môže využiť aj geotermálnu energiu

Predseda poroty  architekt Peter Beňuška povedal, že v Košiciach sa konala najvýznamnejšia urbanistická súťaž od vzniku samostatného Slovenska, do ktorej sa mohli prihlásiť architekti z akejkoľvek členskej krajiny EÚ.

„Ak sa na Hornáde vytvorí nové centrum, bude to ako by nové srdce Košíc, do ktorého budú mať blízko ľudia z centra a sídlisk. Tieto urbanistické zámery majú veľmi ďalekosiahle dôsledky, no vždy je najdôležitejšie začať,“ uviedol Beňuška.

Košice aj vzhľadom na dodávku geotermálneho tepla z Ďurkova majú jedinečnú možnosť, aby tu vznikla uhlíkovo neutrálna štvrť, ktorá bude unikátna v celej Európe a v súlade s enviromentálnymi cieľmi Európskej komisie.

Podľa podpredsedu poroty Olega Hamana nebol žiaden návrh bezchybný. U toho víťazného rozhodla najmä skutočnosť, že išlo o nadčasový návrh. Zaujalo ich inovatívne riešenie nového ostrova pri Hornáde  alebo zelených plôch pre krátkodobú rekreáciu.

Vyzdvihli aj prepojenie sídliska Dargovských hrdinov niekoľkými lávkami a podchodmi so železničnou stanicou a ulicami v historickom centre mesta.  Hlavný architekt mesta Košice Petr Kropp o budúcnosti novej štvrte povedal, že Útvar hlavného architekta v spolupráci s ďalšími zainteresovanými musí pripraviť všetky procesy, aby sa čo najskôr mohlo začať so „zhmotnením“ víťazného návrhu.

Dopravu vyriešia komplexne

V súčasnosti sa v predmetnom území nachádzajú väčšinou priemyselné areály alebo  burina. Lokalita okolo Hornádu má podľa primátora  Jaroslava Polačeka veľký potenciál. Myšlienkou nového mestského centra sa samospráva začala zaoberať pred troma rokmi. Malo by integrovať nielen bývanie, služby alebo štátne inštitúcie, zdravotné zariadenie, ale aj voľnočasové aktivity a relax v podobe napr. kaviarničiek s výhľadom na park.

Zároveň by mala komplexne vyriešenú dopravu s dôrazom na ekologické prepojenie s „klasickým“ centrom mesta a všetkými smart riešeniami pre 21. storočie. O súťaži primátor povedal, že bola zorganizovaná kvalitne a od členov výberovej komisie dostali aj odporúčania ako pokračovať a ktoré kroky sú nevyhnutné napríklad aj na to, aby sa  Košice mohli uchádzať aj o ďalšie európske zdroje. Víťazný je podľa neho nadčasový a s kvalitnými riešeniami.

Urbanistická súťaž Košice-Hornád – Nové mestské centrum

Lokalita: územie medzi Prešovskou cestou, Rampovou ulicou, Palackého ulicou a železničnou traťou
Rozloha: 124 hektárov
1.miesto:  projekčná kancelária Gogolák + grasse  (Praha, ČR)
2. miesto: Zoidberg projekt (Košice)
3. miesto: spoločnosť Between (Bratislava)