lahnite si do travy na streche vasho domu
Galéria(4)

Ľahnite si do trávy – na streche vášho domu

Staviate dom a chcete mu vdýchnuť trochu originality a nevšednosti? Vydajte sa zelenou cestou. Čoraz viac sa do popredia dostáva výstavba budov založená na princípoch trvalej udržateľnosti. Mestám s veľkou zastavanosťou treba vrátiť zeleň. Jednou z možností, ako revitalizovať zastavané plochy, sú zelené strechy. Nielen kvôli ich estetickému hľadisku, ale najmä kvôli ich tepelno-izolačným či zvukovo-izolačným prednostiam a schopnosti zlepšovať mikroklímu. Zelené strechy aspoň čiastočne sprostredkúvajú kontakt človeka s prírodou uprostred mestskej výstavby.

lahnite si do travy na streche vasho domu 5102 big image
00437 big image
rep1297 big image
Na Slovensku je zelených striech stále málo
Zelené strechy nemajú na Slovensku stále dostatok priaznivcov, pretože sa považujú za nie príliš typický spôsob zastrešenia. V zahraničí vnímajú ľudia zelené strechy, kvôli ich ekologickému aspektu, veľmi pozitívne. V krajinách ako sú Nemecko, Rakúsko či Austrália možno nájsť celé sídliská s domami so zelenými strechami. U nás mnohí zeleným strechám neveria. Postupne si však nachádzajú cestu k architektom, ale aj bežným ľuďom. „Ľudia na Slovensku sa zelených striech kvôli nedostatočnej osvete stále obávajú. Verím, že ak spoznajú výhody, ktoré vegetačné strechy prinášajú, začnú takýmto strechám dôverovať. A tieto výhody zatienia aj zvýšené náklady na ich realizáciu, ktoré sa im však v priebehu niekoľkých rokov vrátia,“ hovorí Ing. Rastislav Šmehyl, technicko-obchodný zástupca Icopal a.s.

Plochá zelená strecha má širšie uplatnenie

Zelenú strechu možno realizovať na plochej i šikmej streche. Pri vyšších sklonoch striech je však nutné dostatočne zabezpečiť vegetačnú vrstvu, aby nedošlo k jej zosuvu. Z hľadiska vegetácie sú na šikmé strechy s väčším sklonom vhodnejšie trávnaté porasty alebo machy. Naopak pri plochej streche sú možnosti výberu vegetácie širšie, pretože plochá zelená strecha môže slúžiť aj ako záhrada. Na výber správnej vegetácie treba prihliadať už na začiatku výstavby, kedy si treba určiť spôsob využívania zelenej strechy. V prípade, že užívateľ uprednostňuje zeleň nenáročnú na starostlivosť, vhodná je extenzívna zeleň. Ak sa prikláňa k stromom, kríkom, či záhradke, správnou voľbou je strecha s intenzívnou zeleňou. V procese návrhu plochých vegetačných striech treba myslieť aj na zakomponovanie závlahového systému. Oba typy vegetačnej strechy si totiž vyžadujú pravidelnú údržbu, pravidelné dopĺňanie živín a zalievanie. Od spôsobu využívania zelenej strechy závisí aj voľba správneho typu hydroizolácie. Hydroizoláciu zelenej strechy možno realizovať ako jedno- alebo dvojvrstvový systém. V oboch prípadoch je dôležitá odolnosť hydorizolácie proti prerastaniu koreňov a jej vyvedenie minimálne 150 mm nad povrch substrátu, vyvedenie okrajov pod oplechovanie atík a tiež dôkladné zaizolovanie všetkých prestupov. Navyše musí hydroizolácia spĺňať požiadavku znášania zvýšenej záťaže.

Hydroizolácia fóliou je cenovo dostupnejšia

Pri výbere jednovrstvového systému hydroizolácie je vhodným riešením na plochú vegetačnú strechu použitie fólie. V jej prospech hovorí predovšetkým jej priaznivá cena. Kvôli svojej menšej hrúbke je však fólia náchylnejšia na poškodenie. Pre jednovrstvový systém hydroizolácie plochých striech s výškou vegetačného súvrstvia v rozpätí 60 až 150 mm je optimálna odolná termoplastická hydroizolačná fólia na báze polyolefínu s nízkym obsahom asfaltu (napr. ICOPAL UNIVERSAL WS). „Fólia vystužená špeciálnou nosnou vložkou z polyesterových vlákien so sklenenou mriežkou bráni prieniku vlhkosti do stavebnej konštrukcie,“ hovorí Rastislav Šmehyl. Prednosťou termoplastickej hydroizolačnej fólie na báze polyolefínu s nízkym obsahom asfaltu je hlavne jej hrúbka (3,2 mm). Tá zvyšuje odolnosť krytiny proti mechanickému poškodeniu.

Kompatibilnosť s asfaltovanými pásmi a penovým polystyrénom sú ďalšie výhody, ktoré nie sú zanedbateľné, ako z hľadiska životnosti, tak aj z finančného hľadiska. Pri tomto druhu fólie nie sú potrebné na opracovanie detailov prvky z poplastovaných plechov, ako je tomu v prípade PVC fólií, dokonca druh fólie (ICOPAL UNIVERSAL SA) má spodný povrch so samolepiacou úpravou, a tým získava tento materiál ďalšie výhody oproti iným druhom fólií. Fóliu možno aplikovať aj voľným položením a zaťažením vegetačným súvrstvím.

Úspora času s asfaltovanými pásmi s hrebeňovým profilom

Bezpečnejšou voľbou hydroizolácie zelenej strechy je dvojvrstvový systém hydroizolácie s aplikáciou asfaltovaných pásov. Pásy sa vyznačujú menšou náchylnosťou na poškodenie. „V prípade, že si užívateľ zvolí asfaltovaný pás s hrebeňovou profiláciou tzv. SPEED PROFILE, získa mnohé výhody. Použitím podkladového pásu s hrebeňovou profiláciou dochádza k rovnomernejšiemu spojeniu asfaltovaného pásu s podkladom. Rovnomerné roztavenie zaručuje pevné spojenie s podkladom, čím sa zvyšuje efektivita a kvalita vykonanej práce,“ zdôrazňuje Rastislav Šmehyl. Prednosťou hrebeňového profilu je nižšia spotreba plynu a vyššia úspora času pri natavení v porovnaní so štandardnými pásmi s hladkým spodným povrchom. V závislosti od druhu podkladu možno tento systém aplikovať buď voľným položením, alebo natavením k podkladu. Veľkou devízou je plnoplošne natavenie asfaltovaných pásov k podkladu (v závislosti od podkladu).

Zelená strecha sa neobíde bez drenážnej vrstvy

Nezanedbateľnú úlohu v skladbe vegetačnej strechy zohráva drenážna vrstva, ktorá zabezpečuje zadržiavanie zrážok a odtok prebytočnej vody. Návrh výšky (hrúbky) drenážnej a hydroakumulačnej vrstvy závisí od typu a výšky vegetačného súvrstvia. Ako drenážnu vrstvu možno použiť profilované nopové fólie s perforáciou horného povrchu vyrobené z polyetylénu s vysokou hustotou (napr. ICOPAL DRAIN 20 GARDEN) či drenážne perforované dosky z polystyrénu (GRAVIDRAIN). Fólia zaručuje vysokú pevnosť v tlaku, odolnosť proti väčšine chemikálií a hnilobe. Doska z polystyrénu sa zas vyznačuje nízkou hmotnosťou a možnosťou rýchlej inštalácie. Vymývaniu jemných častíc z pôdy vodou možno zabrániť vložením filtračnej vrstvy medzi substrát a drenážnu vrstvu. Na filtračnú vrstvu sa následne kladie substrát.

Akých chýb sa vyvarovať?
Pri realizácii zelenej strechy sa treba vyvarovať chýb. Nevyhnutné je zohľadnenie hmotnosti celej konštrukcie vrátane substrátu. Podceňovať netreba ani dostatočné vyspádovanie strechy, na ktoré sa často zabúda. Plynulý odtok vody z povrchu hydroizolačných vrstiev zabezpečia vpusty alebo žľaby. Vo vegetačnej streche sa odporúča použiť tepelnú izoláciu, ktorá nemení svoj objem. Vhodné sú predovšetkým tepelné izolácie s vyššou pevnosťou: extrudovaný polystyrén, penové sklo, polyuretány alebo expandované polystyrény.

Stavebníci by mali dbať na to, aby nedošlo k vynechaniu žiadnej vrstvy a zároveň, aby ani ostatné profesie, ktoré sa na zhotovení strechy podieľajú, neporušili jej skladbu. Netreba zabúdať ani na dôsledné spracovanie detailov strechy, napojenie na steny, napojenie na príruby vpustov, vytiahnutie hydroizolácie minimálne 150 mm nad úroveň substrátu a dostatočné vyspádovanie strechy. Rovnako je dôležité oddeľovanie vegetačného súvrstvia od vysokých stien, atík, prestupov potrubia a pod. štrkovými násypmi. Pri nesprávnom uložení jednotlivých vrstiev, či iných chybách projektanta a realizátora môže dôjsť k zásadným a ťažko odstrániteľným poruchám.

Detaily sa musia navrhnúť tak, aby boli prístupné a umožňovali ľahkú údržbu. Bez dôkladného vyhotovenia detailov vrátane napojenia na vpusty sa žiadna zelená strecha nezaobíde. Pravidelná starostlivosť podporí dlhú životnosť vegetačnej plochej strechy, z ktorej tak rýchlo nevyprchá jedinečná a nevšedná atmosféra prírody.

Foto: Icopal a. s.