Facility management maximálne využíva nehnuteľnosť
Galéria(4)

Facility management maximálne využíva nehnuteľnosť

Dobre fungujúca budova si svoje ambície po efektivite vytvára už počas výstavby. A, samozrejme, aj počas vlastného života, ktorý harmonizuje oblasť s názvom facility management. Čo to je? Zjednodušene povedané, ide o komplexné prevádzkovanie budov, ktorého cieľom je ich maximálne využitie. Alebo slovami Ing. Romana Tožičku, riaditeľa divízie obchodných činností spoločnosti Hetech Services, a. s., „základným zmyslom facility managementu je vytvoriť optimálne podmienky na výkon hlavného predmetu podnikania užívateľa.“


Prečo facility management

Podľa Romana Tožičku môžeme facility management vo všeobecnosti definovať ako metódu vzájomného harmonizovania zamestnancov, pracovných činností a pracovného prostredia, ktoré v sebe zahŕňa princípy obchodnej administratívy, architektúry, humanitných a technických vied. Facility management zavádza presné postupy v činnostiach súvisiacich s využitím a správou nehnuteľného a hnuteľného majetku, koordináciou ľudských zdrojov a procesov.

„V súčasnosti je význam správy budov pomerne vysoký a v budúcnosti ešte porastie,“ tvrdí Ing. Ondřej Blacha, obchodný riaditeľ pre priemysel a terciárnu sféru v spoločnosti Dalkia, a. s., ktorá sa touto oblasťou systematicky zaoberá. „Bude sa tak diať spolu so vzrastajúcim konkurenčným bojom spoločností na trhu a snahou udržať náklady pod kontrolou.“

Dôvodom sú aj neustále rastúce finančné objemy na správu objektov. Práve preto bude odborná správa budov v rukách špecializovaných firiem, ktoré môžu priniesť úspory týchto nákladov, ale aj vyššiu kvalitu, komfort služieb, produktivitu práce či dlhšiu životnosť technologických zariadení a stavebných konštrukcií.

Správanie sa budovy

V oblasti stavebníctva nemá facility management na Slovensku dlhú tradíciu, no jeho vývoj u nás je priamo úmerný stavebnej konjunktúre. „Pri mnohých nových objektoch už možno spozorovať výsledok spolupráce investora, užívateľa a facility managera,“ upozorňuje Ing. Ondřej Blacha. „Pre mnohých veľkých zahraničných investorov je samozrejmosťou zveriť správu svojich objektov do rúk špecializovanej firmy a spolupracovať s ňou už počas projektovania a výstavby objektu.“

Dôležitým faktorom je aj dopyt zákazníka po profesionálnych službách v tomto odbore. Sprísňovanie legislatívnych nárokov, ktoré postupne preberá aj Slovensko po vstupe do Európskej únie, si vyžaduje neustálu pozornosť v technickej oblasti, ale aj na úrovni bezpečnosti a ochrany životného prostredia. „Klienti, ktorí nepôsobia priamo v oblasti facility managementu, si žiadajú mať partnera zabezpečujúceho komplexnú správu nehnuteľnosti,“ domnieva sa Ing. Tožička. „Chcú mať jednu kontaktnú správcovskú spoločnosť, ktorá vyrieši všetky ekonomické, technické, legislatívne a právne potreby spojené s prevádzkou nehnuteľnosti.“

Táto správcovská spoločnosť môže plniť aj ďalšie prídavné služby – bezpečnostnú ochranu objektu, informačné služby, upratovanie, kuriérne služby, realitné činnosti a pod. Dôležitá je pritom skutočnosť, že pri dlhodobejšej spolupráci má správcovská spoločnosť možnosť vyhodnocovať „správanie sa budovy“ a vie klientovi navrhnúť riešenia na zefektívnenie prevádzky a znižovanie spotreby energií (elektrina, teplo, plyn, voda).

Životný cyklus budovy

Ondřej Blacha upozorňuje, že stále viac sa uplatňuje trend spolupracovať so špecialistom facility managementu počas celého životného cyklu budov. „Spolupráca začína už v období úvah o novom objekte, príprave ideového návrhu a projektovej dokumentácie, pokračuje počas výstavby a preberania objektov do prevádzky, v priebehu záručnej lehoty dodávateľa stavby i jednotlivých technológií a prebieha aj počas bežnej prevádzky objektu,“ hovorí Ing. Blacha. V priebehu životnosti budovy v dĺžke niekoľkých desiatok rokov sa môže meniť spôsob jej využitia, čomu treba priebežne prispôsobovať budovu a jej infraštruktúru.

Roman Tožička uvádza jednotlivé etapy životného cyklu budovy a formy spolupráce firiem zaoberajúcich sa správou budovy a súvisiacimi činnosťami. Medzi takéto firmy patrí aj spoločnosť Hetech Services, a. s. Prvou etapou je príprava návrhu projektu, ktorý je dôležitý pre plánovaný investičný zámer a samotnú výstavbu. Už v tejto fáze správcovské spoločnosti ponúkajú služby založené na poradenskej a konzultačnej činnosti. Vlastnými inžinierskymi kapacitami predkladajú optimálny a efektívny koncept technologického vybavenia budovy.

V druhej fáze, čiže v priebehu samotnej výstavby, môžu plniť aj úlohu dodávateľa technologických zariadení budov a elektrosystémov. Následne po uvedení budovy do prevádzky zabezpečujú dodávky tepla a teplej vody.

Po ukončení výstavby a skolaudovaní budovy sa zaoberajú údržbou a správou technických zariadení, ako aj všetkými činnosťami potrebnými na efektívnu a bezpečnú prevádzku zverených priestorov. „To je už ale priestor pre samotný facility management,“ hovorí Roman Tožička a dodáva, že po určitom čase sa budova spolu so svojím technologickým vybavením dostáva do stavu, keď je potrebná jej revitalizácia. „Aj v tejto fáze prinášame partnerom riešenia, návrhy a odporúčania, ako a kde najefektívnejšie investovať prostriedky.“

Ľudo Petránsky
Foto: Hetech Services, a. s., Dalkia, a. s.