energeticky certifikat budu mat aj nove budovy
Galéria(1)

Energetický certifikát budú mať aj nové budovy

Od začiatku budúceho roka budú musieť vlastníci všetkých budov, skolaudovaných po 1. januári 2008, zabezpečiť pri ich predaji alebo prenájme certifikát energetickej hospodárnosti. Zákazníci sa tak dozvedia, v akej energetickej triede sa nehnuteľnosť nachádza a koľko budú platiť za energie. Ako informovalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, práve vďaka certifikátu sa budú vedieť lepšie rozhodnúť, kam investujú svoje peniaze. Umožňuje to novela zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorá vstupuje do platnosti 1. januára 2013, ktorá sa vzťahuje na nové budovy skolaudované od začiatku roka 2008.

energeticky certifikat budu mat aj nove budovy 6433 big image
Väčšina obyvateľov sa s energetickými certifikátmi zatiaľ stretla len pri domácich spotrebičoch. „Rovnako ako chladničky, či televízory, aj domy budú mať certifikáty od A do G, ktoré dajú jasnú odpoveď, ako veľmi je konkrétny dom alebo byt hladný po energiách. V súčasnej dobe budovy predstavujú 40 percent spotreby konečnej energie. Táto je ovplyvnená nielen ich konštrukčným riešením, ale aj spotrebou energií na vykurovanie, chladenie, vetranie, prípravu teplej vody a osvetlenie,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. U nás je dominantný podiel spotreby energie na vykurovanie.

Povinnosť certifikovať budovu podľa ministerstva platí aj pri významnej obnove existujúcej budovy, napríklad bytového domu. Tu by sa vlastníci bytov mali položiť základnú otázku, či prešiel ich bytový dom v uvedenom období významnou rekonštrukciou. Pokiaľ áno, tak majú povinnosť zo zákona ju energeticky certifikovať.

Zmena sa týka aj reklamy na realitnom trhu. Inzeráty na predaj alebo prenájom nehnuteľností budú musieť informovať aj o tom, aká je energetická spotreba ponúkanej nehnuteľnosti. Táto zmena zrejme najviac zasiahne silných inzerentov, akým sú napríklad developeri, či realitné kancelárie. Štáty Európskej únie plánujú, aby od 31. decembra 2020 mali všetky nové budovy nulovú spotrebu energie. Preto práve certifikácia budovy by mala byť jedným z kľúčových rozhodnutí pri jej kúpe či prenájme.

Certifikáciu vykonávajú odborne spôsobilé osoby s oprávnením Slovenskej komory stavebných inžinierov a jej platnosť je najviac desať rokov alebo skončí vykonaním stavebných úprav, ktoré majú vplyv na energetickú hospodárnosť budovy.

Pri certifikácii sa hodnotí spotreba energie na vykurovane, prípravy teplej vody, nútené vetranie, či chladenie a osvetlenie. Na Slovensku sa ročne vydá približne 10 tisíc energetických certifikátov. Štatistické údaje o nich je možné nájsť na portáli inforeg.sk.

Výnimku z tohto zákona majú historické budovy a pamätníky, kostoly, budovy charakterizované ako dočasné stavby s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky, alebo bytové budovy určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku. Ako aj priemyselné stavby, dielne, nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie a samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 štvorcových metrov.

Zdroj: SITA
Ilustračné foto: Dano Veselský

–>–>