Xella odmeňuje najlepších študentov
Galéria(10)

Xella odmeňuje najlepších študentov

Už 13. ročník Študentskej architektonickej súťaže spoločnosti Xella, a v jeho rámci 5. medzinárodný ročník, umožnil študentom odborov Architektúra a Pozemné staviteľstvo na vysokých školách, umeleckých školách a univerzitách v Slovenskej a Českej republike,  priniesť svoj osobitný pohľad a návrh riešenia zaujímavej súťažnej úlohy.

Témou ideovej súťaže totiž bolo navrhnúť nové možnosti využitia nefunkčných kameňolomov v obci Marianka. Kameňolom ako maximálne provokujúce miesto pre architektúru mal byť architektonicky a výtvarne riešený tak, aby sa náplňou jeho využitia stal mix šporotovo-rekreačných a kultúrno-spoločenských funkcií.

Tohtoročným mottom súťaže bola myšlienka Antoineta de Saint-Exupéryho – „Pripravovať budúcnosť znamená vytvárať prítomnosť“.

V rámci medzinárodnej študentskej súťaže 2007/2008 bolo odovzdaných 43 súťažných návrhov vypracovaných študentami slovenských a českých vysokých škôl. Všetky návrhy boli anonymne predstavené na zasadnutí poroty, ktoré sa uskutočnilo 19.-20. februára 2008 v priestoroch Exercičného domu v Marianke.

Súťažné návrhy posudzovala medzinárodná odborná porota, zložená z 10-tich renomovaných slovenských a českých architektov. Predsedom poroty bol na základe hlasovania zvolený Ing. arch. Boris Hrbáň (SR).  Prítomnými členmi poroty boli Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Robert Grožaj, Ing. arch. Ivan Kubík, Ing. arch. Emil Makara, Ing. arch. Štefan Šlachta (SR), Ing. arch. Ludvík Grym, Ing. arch. Vlado Milunić, Ing. arch. Peter Moravčík, Ing. arch Jarek Veselák (ČR).

Porota posudzovala predložené súťažné návrhy podľa striktných podmienok štandardnej verejnej súťaže, postupne v troch kolách, pričom zohľadňovala hodnotiace kritéria v nasledovnom poradí:

  1. riešenie jednotlivých objektov v kontexte celého územia
  2. vzťah k prostrediu
  3. architektonické riešenie
  4. dispozičné a funkčné riešenie spracovaných objektov
  5. možnosť uplatnenia stavebného systému YTONG a vápenno-pieskových tvárnic Silka
  6. ekologický aspekt celkového konceptu a využiteľnosť alternatívnych zdrojov energie

Na základe bodového hodnotenia ocenila porota dovedna šesť prác, pričom tri z nich sa podeli o prvé, druhé a tretie miesto a tri získali rovnocenné odmeny:

1. cena (1000 EUR): Zuzana Santelíková

Katedra architektúry, Fakulta umení TU Košice, SR
Konzultant doc. Ing. arch. J. Koban, PhD.

Posudok poroty: Súťažný návrh s mimoriadnou pokorou k miestu rozvíja duchovný až mysteriózny rozmer intervencie v danom prostredí. Minimalistickou inštaláciou výtvarných objektov uchopuje podstatu univerza, archetypálne motívy živlov: oheň, voda, zem, svetlo, čas a každému bez rozdielu umožňuje prežiť veľký príbeh stvorenia.

2. cena (500 EUR): Michal Krištof

Fakulta architektúry VUT Brno, ČR

Posudok poroty: Návrh ako jeden z mála pracoval s prázdnom kameňolomu a s inšpiráciou púťou, resp. kalváriou, prenesenou do nesakrálneho sveta. Dva konkrétne objekty sú umiestnené do dvoch kľúčových pozícií na začiatok a konec cesty (dole k jazeru a na hornú hranu kameňolomu). Polemickým zostáva vedenie obslužnej cesty až k hornému objektu. Pozitívom návrhu je overenie riešenia na reálnom modeli.

3. cena (300 EUR): Jana Pytlíková

Stavebná fakulta ČVUT, Praha, ČR

Posudok poroty: Kultivovaný návrh, ktorý plne zodpovedá zadaniu. Dvojica oblúkov – stavieb doplňuje a akcentuje miesto obidvoch kameňolomov. Uplatňuje konvexný a konkávny tvar ktorý jednoznačne člení priestor a zároveň zachováva možnosť voľného pohybu v území. Celkovo dobre zvolená miera (extenzivita) ľudského zásahu do špecifického prostredia kameňolomu necháva vyznieť výraznú scenériu skal a zobytňuje ju rozšírením vodnej plochy – jazera. Radionálna prehľadná dispozícia a konštrukcia, veľmi slušná úroveň poňatia, celkovo profesionálne spracovanie.

Odmeny (vecný dar v hodnote 150 EUR):

Lukáš Biroščák, Matúš Maras
Fakulta architektúry STU, Bratislava, SR
Konzultant doc. Ing. arch. akad. arch.I.Gurtler, PhD.

Posudok: Začlenenie pastoračného centra do svojej štruktúry vyznieva ako duplicita funkcie Svätého údolia. Amorfná štruktúra kameňolomu kontrastuje s presne vymedzenými hmotami objektov, ktoré sú poňaté v „prírodnom materiáli“ – betóne (voda , štrk, cement). Návrh rešpektuje dané prostredie svojou mierkou a zapadá do kontextu údolia.

Josef Kalčík
Stavebná fakulta ČVUT, Praha, ČR
Konzultant Ing. arch. L. Čajková

Posudok: Štruktúra objektov príležitostného bývania je situovaná v priestore väčšieho lomu do miest, ktoré zaručia dostatočné oslnenie a atraktívne výhľady do obidvoch lomov. Samotné objekty budú náležite prefabrikovanou skladačkou, ktorú možno rôzne dopĺňať podľa momentálnych potrieb. Jednotlivé skupiny objektov vytvárajú medzi sebou rad poloverejných priestorov vrátane strešných terás. Celkové vyznenie architektúry je vhodným nenásilným kontrastom k prírodnej monumentálnej scenérii oboch lomov. Celá zástavba je koncentrovaná len do jedného miesta, kde majú návštevníci dostatočné zázemie, z ktorého sa vydávajú za horolezectvom do lomu alebo na pešie výlety v susedstve lomu.

Marek Harčarík, Marek Peťovský, Marian Počuch
Fakulta architektúry STU, Bratislava, SR
Konzultant Ing. arch. E. Oravcová

Posudok: Návrh rozvíja princípy „podzemného urbanizmu“, nestavia – vytvára prostredie v kontraste umelého architektonizovaného plató a prirodzeného amfiteátra prírodného kameňolomu. Vyspelý dispozičný a kompozičný koncept umožňuje vytvoriť variabilné živé prostredie pre najrôznejšie voľnočasové aktivity – je mladý , je „in“.

Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r. o.