image 68773 25 v1
Galéria(4)

Súťaž na mestský úrad v Leopolodove vyhral ateliér zerozero

V anonymnej súťaži zvíťazil spomedzi 51 návrhov projekt prešovského ateliéru, ktorý je známy realizáciou Kasární/Kulturparku v rámci EHMK Košice 2013.

15
39
47

Víťazný návrh zaujal porotu „premýšľavou zdržanlivosťou“. Architekti zo zerozero sa rozhodli nezbúrať historickú budovu úradu – umiestnili do nej knižnicu a zároveň navrhli novú radnicu, ktorá s pôvodnou spoluvytvára nové verejné priestranstvo.

Vernisáž všetkých návrhov sa bude konať 22. novembra o 14:00 v jedálni Základnej školy v Leopoldove (ul. Holubyho 2). Prítomná bude aj časť poroty a výstavu si bude možné pozrieť ešte na druhý deň.

Návrhy aj s komentármi poroty sú zverejnené tu: www.sutazleopoldov.sk/?page_id=129.

V západnej Európe je samozrejmé, že na nové verejné inštitúcie budované z verejných peňazí sa vyhlasujú architektonické súťaže. Naopak, na Slovensku je takýto typ investícií aj súťaží výnimočný. Aj preto sa do tej Leopoldovskej zapojil rekordný počet účastníkov. Podľa predsedu poroty Pavla Paňáka sa účasťou radí „medzi najviac oboslané súťaže nielen v ére samostatného Slovenska, ale aj v povojnovom Československu„.

1. cena

autori: Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, spolupráca: Bc. Martin Ortuta, Bc. Alžbeta Barančíková, Bc. Juraj Červený
Sila tohto návrhu tkvie v jeho premýšľavej zdržanlivosti. Jeho súbor potvrdzuje toto dôležité miesto novým vzťahom dvoch autonómnych architektúr. Obnovenou pôvodnou s novou náplňou a novostavbou radnice v ustúpenom druhom pláne. Takáto koncepcia pracuje s dnešným obrazom nárožia, ktorý identifikuje túto, významom i polohou dôležitú situáciu, už viacerým generáciám Leopoldovčanov. Vložením knižnice do historického objektu dnešnej radnice a prinavrátením jej predchádzajúcej vstupnej orientácie obnovuje logiku jeho pôvodného priestorového a výrazového usporiadania. Nová radnica jednoduchej hmoty svojím odstúpením tak s historickým objektom spoluvytvára nové verejné priestranstvo dialógu obnoveného pôvodného priečelia voči novej radnici s jej hlavným vstupom. Toto nové dôležité miesto je zároveň v stope bývalej trasy, ku ktorej bol historický objekt orientovaný a ktoré ponúka obohatenie verejných priestranstiev v Leopoldove o prepojenie námestia sv. Ignáca so zeleným priestorom bývalého cintorína.

Voči námestiu sa nová radnica prezentuje plným kubusom prostej zapamätateľnej siluety spoza obrysu pôvodného sídla úradu. Sú tam takto vlastne obe, stará aj nová radnica, čo tomuto súboru prepožičiava zvláštnu atmosféru jedinečnej fyzickej, ale aj dejinnej spoluprítomnosti. Táto zostava je nová a je zároveň kontinuitou miesta a významu. To je postoj, ktorý je v kontexte tejto úlohy zvlášť cenný.
Vo svojom výraze je návrh vyvážene civilného ducha a zároveň v dôležitých pozíciách primerane monumentalizujúci. Vo svojej dispozično-priestorovej osnove logický a je schopný absorbovať korektúry podľa budúcich konkrétnych požiadaviek a tiež pri podrobnom formovaní verejného medzipriestoru, nového vstupu a pod.Rozlohu historického objektu je okrem požadovanej knižnice možné adaptovať pre ďalšiu, verejnosti slúžiacu náplň.

Svojím konštrukčným riešením, materiálovou a objemovou koncepciou zakladá predpoklad primeranej realizovateľnosti. Samozrejmým spôsobom umožňuje fungovanie úradu počas výstavby nového.

2. cena
autori: Mgr. art. Aleš Šedivec, Mgr. art. Tomáš Tokarčík, Ing. arch. Lenka Iľová
Spomedzi návrhov, ktoré počítali s asanáciou pôvodných objektov a ich nahradením novými, spĺňa najlepšie kritéria hodnotenia návrh čislo 39. Jeho ambíciou je potvrdiť primeraný mestský status Leopoldova vybudovaním správne sebavedomej architektúry spájajúcej mestský úrad a knižnicu do jednotného celku. Jednoznačne a súčasne citlivo umiestnená novostavba s pôdorysom tvaru písmena L sa symbolicky otvára smerom k verejnému parku a definuje malé námestie – piazzettu. Veľkorysý nástupný predpriestor, lemovaný súčasnou interpretáciou klasického stĺporadia – portika, upozorňuje na verejnú povahu objektu. Sú to hlavne tieto kvality, spoločne s prehľadnou dispozíciou, dobrým presvetlením vnútorných priestorov a optimálnymi nárokmi na investície, čo robí z tohto návrhu vhodné riešenie pre tých, ktorí očakávajú zásadnejšiu zmenu v obraze Leopoldova. Porota poukazuje na potrebu preriešiť priame napojenie verejného priestoru na Rázusovu ulicu. To sa týka aj zázemia pre technických pracovníkov.

3. cena

autori: arch. BA FH Zuzana Ondrušková, Ing. arch. Róbert Bakyta, spoluautor: Ing. arch. Martin Simonides
Návrh číslo 47 je ďalším zo zástupcov predstavujúcich kompletne novú architektúru. S nadhľadom situuje na parcelu jeden strohý monolitický objekt, rozdeľujúc ju na dve časti. Sebaistým urbanistickým ťahom vytvára pôsobivý verejný priestor na jeho západnej strane a služobný dvor na strane východnej. Veľkou výhodou takéhoto umiestnenia je možná etapizácia, pri ktorej by sa počas výstavby až po dokončenie novej budovy dala stále využívať súčasná budova mestského úradu. Dostatočný odstup od uličnej čiary umožňuje budove vyrásť do výšky troch podlaží. Návrh ponúka zrozumiteľnú dispozíciu a kvalitné komunikačné priestory – veľkorysé schodisko a členenie dlhých chodieb. Zvolený architektonický jazyk dáva objektu patričnú dôstojnosť, dotvára jeho reprezentatívnu formu. Otáznym je použitie výrazného kamenného obkladu, ktoré sa v daných podmienkach zdá byť prehnané.