Stavbou storočia sa stal liberecký Ještěd

Zdroj: PROFIMEDIA

Sté výročie vzniku Československej republiky zasiahlo aj ankety. Naj stavbou storočia na území Českej a Slovenskej republiky je vysielač a hotel Ještěd v Liberci. Vyplýva to z ankety České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktorú organizátori uverejnili na webovej stránke stavbystoleti.cz a stavbastorocia.sk.

Projekt České a slovenské stavby storočia si kladie za cieľ propagáciu úspechov českého a slovenského stavebníctva v priebehu uplynulých 100 rokov. Dopĺňa tak oslavy vzniku samostatnej Československej republiky, ku ktorým sa pripojilo aj Slovensko. Do projektu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 po súčasnosť.

„V Československu a neskôr aj v Českej a Slovenskej republike bolo postavených mnoho významných a pre ďalší vývoj spoločnosti dôležitých stavieb, z ktorých bolo odbornou komisiou, zloženou zo zástupcov českých a slovenských asociácií a zväzov dlhodobo spätých s rozvojom stavebníctva, vybraných celkom 100 českých a slovenských stavieb,“ uvádzajú organizátori na internete a dodávajú, že za českú stranu bolo nominovaných 66 stavieb, za slovenskú potom 34.

Vypisovateľmi projektu sú Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov, Český svaz stavebních inženýrů, SIA – Rada pro výstavbu ČR, Slovenský zväz stavebných inžinierov ako aj Slovenská komora stavebných inžinierov.

„Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa rozhodli podieľať na aktivite, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách,“ hovorí Vladimír Benko, predseda SKSI. Súčasťou sú aj výstavy prezentujúce výsledky tejto ankety.

5 víťazných stavieb na území ČR

Ještěd – hotel a vysielač

Má 1 012 m, leží v severných Čechách, južne od mesta Liberec. Áno, ide o vrch Ještěd. Na jeho vrchole sa nachádza televízny vysielač s rozhľadňou v technicistickom architektonickom štýle. V jeho dolnej časti je hotel s reštauráciou a na vrchol premáva dvojkabínková visutá lanová dráha.

Tento komplex sa stal Naj stavbou storočia na území Českej a Slovenskej republiky. Vyplýva to z ankety České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktoré organizátori uverejnili na webe Stavbystoleti.cz a Stavbystorocia.sk. Stavba vznikla v rokoch 1966 – 1973 a jej autormi sú: Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Otakar Binar, Josef Patrman, Václav Bůžek, S12 Stavoprojekt Liberec – SIAL.

Dynamický tvar rotačného hyperboloidu pravdepodobne vyšiel z dobového étosu dobývania vesmíru, každopádne je ale výsledkom vyrovnania funkčných nárokov, estetiky a konštrukčných možností v extrémnom prostredí, čo je úloha, s ktorou sa neskôr ateliér SIAL s obľubou zaoberal. Ještěd sa od svojho otvorenia v roku 1973 (aj vďaka lanovke) teší značnej návštevnosti, od roku 2006 je národnou kultúrnou pamiatkou a ašpiruje na zápis na listinu dedičstva UNESCO.

Realizácia: 1966 – 1973; Projektant: Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Otakar Binar, Josef Patrman, Václav Bůžek, S12 Stavoprojekt Liberec – Sial. Na fotografii publikujeme pôvodný interiér.

Ještěd – hotel a vysielač

Masarykovo vzdúvadlo Střekov, Ústí nad Labem
Masarykovo vzdúvadlo, Střekov Realizácia: 1924 – 1936; Projektant: František Vahala.

Masarykovo vzdúvadlo Střekov

Československé pohraničné opevnenie
Československé pohraničné opevnenie Realizácia: 1935 – 1938; Projektant: Rada pre opevňovanie a Riaditeľstvo opevňovacích prác, generál Karel Husárek, autor tretieho, tzv. konečného riešenia opevnenia.

Československé pohraničné opevnenie

Hradec Králové – salón republiky

Hradec Králové – salón republiky Realizácia: 1918 – 1936; Projektant: Josef Gočár, Josef Fňouk, Oldřich Liska, Otakar Novotný, Jan Rejchl, Václav Rajchl, František Sander.

Hradec Králové – salón republiky

Vila Tugendhat, Brno
Vila Tugendhat, Brno Realizácia: 1928 – 1930; Projektant: Ludwig Mies van der Rohe.

Vila Tugendhat Brno
Vila Tugendhat Brno |

5 víťazných stavieb na území SR

Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice

Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice Realizácia rekonštrukcie: 2014 – 2015; Projektant: Branislav Bolčo, Karol Kállay, Radovan Valenta: MIKO – projekčná kancelária, s. r. o.; Pôvodný projektant: Bohuslav Fuchs, 1937.

Kúpalisko Zelená žaba Trenčianske Teplice

Kolonádový most, Piešťany
Kolonádový most, Piešťany Realizácia: 1930 – 1933; Projektant: Emil Belluš.

Kolonádový most Piešťany

Slovenský rozhlas, Bratislava
Slovenský rozhlas, Bratislava Realizácia:1969 – 1985; Projektant: Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič, Barnabáš Kissling.

Slovenský rozhlas Bratislava

Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom
Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom Realizácia: 1927 – 1928; Projektant: Dušan Jurkovič.

Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle Brezová pod Bradlom

Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít
Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít Realizácia: 1936 – 1937; Projektant: Dušan Jurkovič, Karel Marvan.

Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít

REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: STAVBASTOLETI.CZ, PROFIMEDIA

Komentáre