Galéria(11)

Stavbou storočia sa stal liberecký Ještěd

Sté výročie vzniku Československej republiky zasiahlo aj ankety. Naj stavbou storočia na území Českej a Slovenskej republiky je vysielač a hotel Ještěd v Liberci. Vyplýva to z ankety České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktorú organizátori uverejnili na webovej stránke stavbystoleti.cz a stavbastorocia.sk.

Projekt České a slovenské stavby storočia si kladie za cieľ propagáciu úspechov českého a slovenského stavebníctva v priebehu uplynulých 100 rokov. Dopĺňa tak oslavy vzniku samostatnej Československej republiky, ku ktorým sa pripojilo aj Slovensko. Do projektu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 po súčasnosť.

„V Československu a neskôr aj v Českej a Slovenskej republike bolo postavených mnoho významných a pre ďalší vývoj spoločnosti dôležitých stavieb, z ktorých bolo odbornou komisiou, zloženou zo zástupcov českých a slovenských asociácií a zväzov dlhodobo spätých s rozvojom stavebníctva, vybraných celkom 100 českých a slovenských stavieb,“ uvádzajú organizátori na internete a dodávajú, že za českú stranu bolo nominovaných 66 stavieb, za slovenskú potom 34.

Československé pohraničné opevnenie
Hradec Králové – salón republiky
Ještěd – hotel a vysielač
Kolonádový most Piešťany
Kúpalisko Zelená žaba Trenčianske Teplice
Masarykovo vzdúvadlo Střekov
Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle Brezová pod Bradlom
Slovenský rozhlas Bratislava

Vypisovateľmi projektu sú Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov, Český svaz stavebních inženýrů, SIA – Rada pro výstavbu ČR, Slovenský zväz stavebných inžinierov ako aj Slovenská komora stavebných inžinierov.

„Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa rozhodli podieľať na aktivite, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách,“ hovorí Vladimír Benko, predseda SKSI. Súčasťou sú aj výstavy prezentujúce výsledky tejto ankety.

5 víťazných stavieb na území ČR

Ještěd – hotel a vysielač

Má 1 012 m, leží v severných Čechách, južne od mesta Liberec. Áno, ide o vrch Ještěd. Na jeho vrchole sa nachádza televízny vysielač s rozhľadňou v technicistickom architektonickom štýle. V jeho dolnej časti je hotel s reštauráciou a na vrchol premáva dvojkabínková visutá lanová dráha.

Tento komplex sa stal Naj stavbou storočia na území Českej a Slovenskej republiky. Vyplýva to z ankety České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktoré organizátori uverejnili na webe Stavbystoleti.cz a Stavbystorocia.sk. Stavba vznikla v rokoch 1966 – 1973 a jej autormi sú: Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Otakar Binar, Josef Patrman, Václav Bůžek, S12 Stavoprojekt Liberec – SIAL.

Dynamický tvar rotačného hyperboloidu pravdepodobne vyšiel z dobového étosu dobývania vesmíru, každopádne je ale výsledkom vyrovnania funkčných nárokov, estetiky a konštrukčných možností v extrémnom prostredí, čo je úloha, s ktorou sa neskôr ateliér SIAL s obľubou zaoberal. Ještěd sa od svojho otvorenia v roku 1973 (aj vďaka lanovke) teší značnej návštevnosti, od roku 2006 je národnou kultúrnou pamiatkou a ašpiruje na zápis na listinu dedičstva UNESCO.

Realizácia: 1966 – 1973; Projektant: Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Otakar Binar, Josef Patrman, Václav Bůžek, S12 Stavoprojekt Liberec – Sial. Na fotografii publikujeme pôvodný interiér.

Ještěd – hotel a vysielač

Masarykovo vzdúvadlo Střekov, Ústí nad Labem
Masarykovo vzdúvadlo, Střekov Realizácia: 1924 – 1936; Projektant: František Vahala.

Masarykovo vzdúvadlo Střekov

Československé pohraničné opevnenie
Československé pohraničné opevnenie Realizácia: 1935 – 1938; Projektant: Rada pre opevňovanie a Riaditeľstvo opevňovacích prác, generál Karel Husárek, autor tretieho, tzv. konečného riešenia opevnenia.

Československé pohraničné opevnenie

Hradec Králové – salón republiky

Hradec Králové – salón republiky Realizácia: 1918 – 1936; Projektant: Josef Gočár, Josef Fňouk, Oldřich Liska, Otakar Novotný, Jan Rejchl, Václav Rajchl, František Sander.

Hradec Králové – salón republiky

Vila Tugendhat, Brno
Vila Tugendhat, Brno Realizácia: 1928 – 1930; Projektant: Ludwig Mies van der Rohe.

Vila Tugendhat Brno
Vila Tugendhat Brno |

5 víťazných stavieb na území SR

Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice

Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice Realizácia rekonštrukcie: 2014 – 2015; Projektant: Branislav Bolčo, Karol Kállay, Radovan Valenta: MIKO – projekčná kancelária, s. r. o.; Pôvodný projektant: Bohuslav Fuchs, 1937.

Kúpalisko Zelená žaba Trenčianske Teplice

Kolonádový most, Piešťany
Kolonádový most, Piešťany Realizácia: 1930 – 1933; Projektant: Emil Belluš.

Kolonádový most Piešťany

Slovenský rozhlas, Bratislava
Slovenský rozhlas, Bratislava Realizácia:1969 – 1985; Projektant: Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič, Barnabáš Kissling.

Slovenský rozhlas Bratislava

Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom
Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom Realizácia: 1927 – 1928; Projektant: Dušan Jurkovič.

Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle Brezová pod Bradlom

Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít
Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít Realizácia: 1936 – 1937; Projektant: Dušan Jurkovič, Karel Marvan.

Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít

REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: STAVBASTOLETI.CZ, PROFIMEDIA